Domácí jogurt vyrobíte i bez jogurtovače. A za pár korun!

Domácí jogurt vyrobíte i bez jogurtovače. A za pár korun! Canva

Výroba domácího jogurtu se stává čím dál populárnějším způsobem, jak si doma levně připravit tuto oblíbenou lahůdku bez chemie. A zvládne to opravdu každý – dokonce i bez jogurtovače. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod krok za krokem. Naučte se vyrábět vlastní jogurt, poděkují vám vaše zdraví i peněženka.

Přečtěte si také

Lidl kompenzuje 50 korunami čekání u pokladny. Pokud stojíte ve frontě více než 5 minut, dostanete slevu na nákup

Domácí jogurt: Více chuti, méně chemie

Výhody domácích jogurtů:

 • přehled o složení
 • přírodní ingredience bez sladidel, konzervantů a chemických látek
 • skutečně příznivý vliv na naše zažívání a zdraví celkově
 • ekologické řešení, které minimalizuje spotřebu plastových kelímků

V neposlední řadě výrazně ušetříte. Z pár lžic klasického bílého jogurtu a litru čerstvého mléka totiž vyrobíte cca 5 porcí 200gramových jogurtů, které vás vyjdou na asi 5–7 korun za kus. A pokud seženete potřebné suroviny ve slevě, může to být ještě méně. Sledujte proto letáky a akce na Kupi. Stačí si zdarma stáhnout aplikaci nebo navštívit webové stránky a hned budete vědět, ve kterém obchodě koupíte mléčné výrobky levněji.

Jak vyrobit domácí jogurt

Budete potřebovat:

 • 1 l čerstvého, plnotučného mléka
 • cca 60–80 g bílého jogurtu s živými kulturami (Hollandia, Olma klasik, Choceňský bílý jogurt apod.)

Postup:

 1. Čerstvé mléko dejte vařit do hrnce. Až bude zahřáté na cca 85 °C, odstavte ho a dejte co nejrychleji zchladit. Pomoci si můžete větší mísou nebo lavorem naplněnými vodou a kostkami ledu.
 2. Nyní je důležité hlídat teplotu – jakmile bude mít mléko kolem 40–45 °C, přidejte do něj jogurt o pokojové teplotě a pečlivě prošlehejte. Pokud by mléko bylo moc horké, živé kultury by nepřežily, při chladu pod 40 °C by se naopak nemohly množit.
 3. Směs přelijte do předem vyčištěných a sterilovaných lahví nebo sklenic (měly by být z odolného materiálu, kterému nevadí vyšší teploty), nebo ponechte přímo v hrnci. Nádoby (případně hrnec) poté uzavřete, zabalte do utěrky a vložte do jiného, většího hrnce (ideálně litinového).
 4. Nechte zrát cca 6–8 hodin při teplotě 45 °C – doporučujeme využít troubu, kterou předehřejete na 70 °C, poté vypnete a hrnec do ní uložíte. Nejlepší je nechat jogurt zrát přes noc. Čím déle ho necháte zrát, tím bude hustší, ale i kyselejší.
 5. Hotový jogurt nechte úplně vychladnout (pokud je na povrchu trochu syrovátky, odsajte ji čistým papírovým ubrouskem nebo gázou) a poté dejte do lednice, kde ještě krásně ztuhne. V chladu vám vydrží čerstvý asi týden.
Pokud nemáte jogurtovač, lze nechat jogurty ve sklenicích zabalených do utěrky dozrát v předehřáté troubě. Canva

Jak funguje příprava v jogurtovači?

Pro výrobu jogurtu je nejdůležitější udržení stabilní teploty během celé doby zrání. V tomto mohou pomoci jogurtovače. Proces výroby je jinak úplně stejný – povaříte mléko, zchladíte a smícháte s jogurtem, směs nadávkujete do jednotlivých skleniček a necháte jogurtovač pracovat. Na trhu se dá vybírat z mnoha modelů – liší se zpravidla objemem, přítomností časovače a samozřejmě cenou.

 • Klasické jogurtovače seženete i do tisícovky (například jogurtovač Severin JG 3516, který má výborné uživatelské hodnocení a stojí od 470 Kč, nebo Guzzanti GZ 705 za cenu od 700 Kč).
 • Pořídit si můžete i takové, ve kterých se jogurt připravuje v jednom velkém zásobníku – ty jsou vhodné také na výrobu různých druhů čerstvých sýrů a tvarohů.