5 důvodů, proč byste měli kuchyňské utěrky dávat do lednice

Čtyři role kuchyňských utěrek na kuchyňské lince, v pozadí zelenina New Africa / Shutterstock.com

Jednorázové papírové utěrky možná nejsou tím úplně nejekologičtějším úklidovým pomocníkem, mají ovšem celou řadu univerzálního i praktického využití a v domácnosti se nikdy neztratí. Velkou službu vám například udělají, pokud je zavřete do lednice. Inspirujte se našimi pěti tipy, jak suché i mokré kuchyňské utěrky využít pro uchovávání potravin a prodloužení jejich trvanlivosti.

Přečtěte si také

Štítky hanby pro předražené výrobky. Carrefour varuje spotřebitele před vysokými cenami
Štítky hanby pro předražené výrobky. Carrefour varuje spotřebitele před vysokými cenami

1. Čerstvější ovoce a zelenina

Celá řada plodů uvolňuje v chladu přirozeně vlhkost. Stačí chvilka a utvořené loužičky na dně lednice začnou velmi rychle zapříčiňovat plesnivění všeho čerstvého kolem.

Zkuste dno šuplíků vystlat kuchyňskými utěrkami. Ovoce a zelenina vám vydrží déle chutné a lednička zase čistá. Pouze pamatujte na každodenní výměnu útržků za nové a suché.

Cuketa, mrkev a salát v šuplíku v lednici Africa Studio / Shutterstock.com

2. Jahody k nakousnutí

Nesmí u vás doma v létě chybět mísa plná zralých, sladkých jahod? Až příště budete bobule uskladňovat, po jejich omytí a okapání dejte nejprve na dno nádoby i pár kousků papírových utěrek. Ty (zejména ve spodních vrstvách) zabrání zbytečnému promáčení ovoce a redukují jeho předčasné uhnívání.

3. Chutnější pečivo z mrazáku

Ať už uskladníte chléb, rohlíky či housky dočasně do lednice, nebo je rovnou zamrazíte, nezapomeňte do sáčku přidat i několik papírových utěrek (u chleba klidně mezi jednotlivé krajíce). Podobně jako ovoce a zelenina pečivo v chladu vlhne a má tendenci plesnivět. Utěrky přebytečnou vlhkost absorbují a zajistí, že pečivo nebude po rozmrazení rozbředlé.

Nakrájený chleba s máslem Dariia Belkina / Shutterstock.com

4. Křupavý salát

Lístky míchaných i jednodruhových salátů v pytlících či vaničkách poměrně rychle uhnívají a tím kontaminují celý obsah. Pokud chcete udržet balení polníčku, rukoly či salátového mixu déle čerstvé (a zbytečně ho nevyhazovat do koše), přendejte listy do čistého potravinového sáčku nebo uzavíratelné dózy a přiložte kousek papírové utěrky, která bude přebytečnou vlhkost pohlcovat. I v tomto případě útržky každý den měňte za suché.

5. Svěží bylinky

Potřebujete-li uschovat zbytky právě utržených či kupovaných bylinek, je naopak vhodné je zabalit mezi dva plátky vlhkých kuchyňských utěrek a ty dát do lednice. Bylinkám se tak dostane rovnoměrné závlahy, která prodlouží jejich svěžest a udrží je déle čerstvé, lístky křupavé a plné chuti.

Zdroj: Kupi.cz, Proženy.cz