Některé velké řetězce začaly znovu prodávat oblečení a papírenské zboží

Některé řetězce od pondělí opět začaly prodávat oblečení i papírenské zboží Facebook / Tesco

V některých obchodech velkých řetězců můžeme už od pondělí opět koupit zboží, které bylo původně kvůli vládním nařízením zakázané prodávat, například dětské oblečení nebo psací potřeby. Majitelé malých prodejen jsou ale naštvaní, jejich obchody se stejným zbožím zůstávají i nadále zavřené. Příští týden by ale vláda mohla restrikce zmírnit.

Přečtěte si také

Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?
Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?

Vláda zřejmě upraví seznam zboží, které lze v obchodech prodávat. Podle slov ministra zdravotnictví Jana Blatného by se mezi nezbytný sortiment mohly dostat třeba školní pomůcky. Otevřít už od příštího týdne by se tak mohla například všechna papírnictví.

Přetrvávající home office, tedy práce z domu, a také časté dotazy zákazníků přiměly některé obchody k tomu, aby zpřístupnily lidem k prodeji některé nedostupné zboží. „Naší absolutní prioritou je zajistit, aby mohli všichni v obchodech Tesco bezpečně nakupovat a pracovat. Dodržujeme platná opatření v boji proti covid-19 a prodáváme pouze sortiment patřící mezi základní potřeby ve smyslu protiepidemických opatření PES stupně 5. Na základě odůvodněných opakovaných požadavků našich zákazníků a po důkladném zvážení jsme umožnili mj. prodej spodního prádla a ponožek a vybraný papírenský sortiment, který žáci nezbytně potřebují pro distanční výuku a zaměstnanci na práci z domova,“ uvedl pro Kupi.cz mluvčí obchodního řetězce Tesco Václav Koukolíček. V prodejnách Tesco si tak můžete koupit již od tohoto pondělí například mikiny, trička, kalhoty nebo zimní bundy v dětských velikostech. 

Odůvodnění zařazení sortimentu do prodeje v prodejnách Tesco:

  • Spodní prádlo a ponožky pro děti a dospělé – z hygienických důvodů.
  • Oblečení pro děti (do věku 7 let) a obuv – z důvodu péče o kojence a děti.
  • Pyžama a župany – kvůli zvýšeným požadavkům starších občanů, kteří jsou hospitalizováni nebo jsou umístěni v domech pro seniory.
  • Papírenské potřeby pro žáky, kteří se v současné době vzdělávají doma, a zaměstnance, kteří pracují z domova.
  • Doplňky zimního oblečení – šály, rukavice, čepice z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek.
V prodejnách Tesco dnes už nakoupíte i oblečení pro děti Facebook / Tesco

V Globusu pořídíte psací potřeby také

Také mluvčí společnosti Globus Lutfia Volfová redakci Kupi.cz potvrdila, že se v jejich prodejnách restrikce uvolnily. „My jsme ze začátku striktně prodávali pouze potravinové zboží, plus některé zboží do domácnosti. Postupem času se ukázalo, a to i ze zpětné vazby našich zákazníků, že některé zboží nezbytné potřeby nám v sortimentu chybí. V tuto chvíli tak u nás koupíte ponožky, spodní prádlo a například tužky nebo papíry.

Malým prodejnám se krok hypermarketů nelíbí. Podle slov ministra Blatného by se měli ale i malí živnostníci v příštím týdnu dočkat a moci některý sortiment zase prodávat. V rámci úpravy protiepidemického systému, který plánujeme zveřejnit příští týden, bude upraven i seznam zboží nezbytné potřeby. Například papírnické výrobky pravděpodobně budou zahrnuty do seznamu, sdělil Blatný. Kdy se začne prodávat i další aktuálně zakázané zboží, zatím není jasné. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz