Pozor na škodlivé složky v některých zubních pastách, které se u nás prodávají

Barva nemá na funkčnost pasty vliv Canva

Zubní pastu používáme několikrát denně a nejspíš nás ani nenapadne, co všechno může v ústech způsobit. Určitě pomáhá ústní dutinu čistit a dezinfikovat, ale mnohdy ne do takové míry, jak výrobci slibují. Naopak některé složky jako parabeny, sulfáty nebo barviva mohou škodit našemu zdraví. Je možné sehnat bezpečnou pastu v běžné drogerii? A čím se při výběru řídit?

Přečtěte si také

Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama
Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama

Fluoridy

Před lety převažovalo přesvědčení, že čím víc fluoridu, tím lépe. Zabraňuje totiž tvorbě zubního kazu, a to až o 30 %. Dnes už ale víme, že u citlivých jedinců zpomaluje regenerační procesy v ústech, škodí nervové soustavě a štítné žláze a výjimečně může být i rakovinotvorný.

V pastách pro děti by se neměl vyskytovat vůbec, nebo jen v minimálním množství. Dospělým neškodí, pokud na něj nejsou alergičtí. Problém totiž způsobuje hlavně při polknutí.

V pastách pro děti by se Fluorid neměl vyskytovat vůbec, nebo jen v minimálním množství. Canva

Bělící látky a abraziva

Pokud bělící pasta slibuje vybělení zubů o několik odstínů, mějte se na pozoru. Mohla by obsahovat silná abraziva, jako je například oxid hlinitý nebo uhličitan vápenatý. Tyto látky zvyšují citlivost zubů a poškozují zubní sklovinu. Vyzkoušejte raději jemnější pasty s bělícími enzymy, které koupíte i v běžné drogerii. Případně se objednejte na profesionální bělení.

Podcenit byste neměli ani výběr kartáčku

Antibakteriální látky

Zubní pasty by měly působit i proti šíření bakterií v ústech a paradentóze. Většinou se pro tyto účely používá triklosan, který se však působením slunečního záření mění na toxický dioxin. Méně často najdete ve složení chlorhexidin. Ten si poradí s paradentózou, ale vysušuje ústní sliznici a zbarvuje zubní sklovinu.

Triklosan najdete i v mnoha úklidových prostředcích. Může mít řadu zdravotních rizik, mezi která patří hormonální problémy či poruchy zdraví střev,“ vysvětluje Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental.

Pěnidla 

Dostatek pěny v nás vyvolává pocit, že zubní pasta funguje správně a dostane se na všechna místa v ústní dutině. Výrobci o tom ví, a tak v drogerii jen těžko seženete pastu bez pěnidel – výjimkou je například Sensodyne Repair and Protect

Místo škodlivého sodium lauryl sulfátu, který citlivým jedincům vysušuje ústní sliznici a způsobuje afty, se můžete poohlédnout po bezpečnější alternativě. Takovou představuje sodium lauroyl sarkosinát, známý i pro svoje účinky proti zubnímu kazu.

Na výběr máte přijatelné zubní pasty z drogerie nebo přírodní alternativy Canva

Umělá barviva, aromata a konzervanty

Vybraná zubní pasta by vám měla být chuťově i vizuálně příjemná, ale doporučujeme si vždy prostudovat složení. Barva ani vůně o účincích pasty téměř nic nevypovídá. Barevné proužky mají jen estetickou funkci a výsledné aroma pasty nebývá přírodní. Běžní výrobci navíc nemusí uvádět původ těchto látek.

Jako konzervanty se stejně jako v jiné kosmetice používají nejčastěji parabeny, které jsou 100% syntetické a prokazatelně zvyšují aktivitu estrogenů. Jejich rakovinotvorné účinky zatím nebyly stoprocentně potvrzeny, avšak ani vyvráceny.