Jak uchovávat chleba, aby nezplesnivěl? Použijte látkový sáček a pozor na mražení

Bochník chleba na kusu juty, pšenice Canva

Známe to všichni. Koupíme si bochník křupavého chleba, první den si na něm pochutnáme, druhý už je gumový a ten třetí na něm najdeme nevzhledné zelené mapy. Plesnivění pečiva je sice nepříjemné, ale velmi časté. Bohužel za něj většinou může špatné uskladnění v mikrotenovém sáčku. Abyste chleba udrželi co nejdéle čerstvý, uchovávejte jej v utěrce v suchém prostředí.

Přečtěte si také

Tvarohové těsto bez kynutí: Recept na domácí knedlíky plněné švestkami
Tvarohové těsto bez kynutí: Recept na domácí knedlíky plněné švestkami

Chléb jako tradice

Pečení chleba není žádnou novinkou. Ještě v minulém století se jím šetřilo a lidé jej brali jako něco speciálního, čím se rozhodně nemohlo plýtvat.

Pekl se jednou za 14 dní až 3 týdny a čerstvý se ukládal do peřin, aby nevysychal. Když náhodou ztvrdnul, zabalil se do navlhčeného kusu látky, aby znovu změkl, případně se rozmočil v polévce nebo kávě.

Neexistovalo, že by se vyhodil bez užitku. Nový bochník se nikdy neukládal spodní kůrkou nahoru, aby se tak v domě vše neobrátilo vzhůru nohama.

Kupte si chutný chleba v akci

Jak skladovat chleba v chlebníku

Ať už chléb koupíte ještě teplý, nebo už příjemně vychladlý, pokud jej nedokážete spotřebovat celý najednou, musíte jej vhodně uskladnit. Pečivo během skladování stárne, vysychá z něj voda a okorává. Při vysokých teplotách naopak plesniví. Pekaři proto doporučují skladovat chléb při teplotě 20 až 25 stupňů, zabalený do čistého plátna nebo utěrky ve speciální nádobě, ideálně pak ve dřevěném chlebníku, který je k tomu uzpůsoben.

Nůž krájí chléb napadený plísní, který leží na utěrce Canva

Plesnivý chléb nestačí odkrojit

Ačkoli si pečivo kupujeme většinou čerstvé, často jej uskladňujeme v plastovém sáčku, kde vzniká teplo a vlhko, což je ideální prostředí pro množení plísní. Plesnivý chleba přitom nestačí pouze odkrojit, jakmile bujení plísně započne, napadený je celý bochník.

Na našem snídaňovém plátku se může objevit plíseň rodu Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Mucor nebo Rhizopus. Přestože některé z nich jsou zcela neškodné, jiné mohou v trávicím systému nadělat pěknou paseku, a to nejen u lidí, ale i zvířat. Množství lidí se přesto snaží v rámci šetření peněz nabídnout chléb alespoň zvířatům.

Správné skladování je důležité

Protože pečivo napadené plísní už není možné použít, je nutné vzniku plísně předcházet jeho vhodným skladováním. Plísni se nejvíce daří ve vlhku, teple a na světle. Chléb proto vždy skladujte v suchu, chladu a tmě.

Pokud je čerstvý, vždy ho nechte nejdříve vystydnout, než jej zabalíte. V plastovém sáčku by se zapařil a vznikala by zbytečná vlhkost, v papírovém zase ztvrdne. Ideální je proto látkový sáček nebo utěrka. Při podávání pečivo zakrývejte čistou utěrkou, která zabraňuje sporám ve vzduchu, aby jej kontaminovaly.

Nejlepší je látkový pytlík na chleba

Osvědčený trik našich babiček, tedy zabalit chléb do vlhké utěrky, není zcela od věci. Nejideálnějším materiálem, do kterého lze chléb zabalit, je totiž bezesporu plátěná utěrka nebo sáček. Ten by měl být vyroben z přírodní, vzdušné látky a být hypoalergenní. Takto zabalené pečivo je ideální skladovat v chlebníku, který by měl mít dostatečné odvětrávání.

Sáčky na chleba vybavené speciální nanovrstvou seženete ve většině obchodů s domácími potřebami. Utěrku či pytlík měňte každé tři až čtyři dny za nové. Stejnou službu udělají i voskované ubrousky, kterých je nyní všude plno.

Saháte v obchodě někdy i po žitném chlebu?

Zabraňte plesnivění zmražením

Pokud nestihnete spotřebovat celý bochník, který jste si koupili, můžete zbytek chleba zamrazit. Pro lepší skladování i budoucí dávkování jej rovnou nařežte na plátky nebo rozkrojte na čtvrtky. Chléb poté vložte do uzavíratelného sáčku, který je vhodný do mrazáku. Mrazte při teplotách nižších než 18 stupňů, které zajistí co nejlepší zachování jeho vlastností. Rozmrazujte jej při pokojové teplotě nebo několik minut v mikrovlnné troubě.

Jak je to s domácím chlebem?

Pečete si domácí chléb a zajímá vás, jak jej skladovat? Doma upečený bochník neobsahuje konzervační látky, takže je ještě náchylnější k plísním a jeho životnost je tak kratší než u konvenčního pečiva. Domácí chléb vám většinou vydrží 3 až 4 dny, kváskové, které obsahují bakterie mléčného kvašení bránící se proti plísni, vydrží i déle. Pokud je v chlebu přítomen ocet, hřebíček nebo skořice, může jimi být ovlivněna jeho trvanlivost.