Slupky z pomerančů či mandarinek nevyhazujte, provoní byt a vybělí zuby

Slupky z pomerančů či mandarinek nevyhazujte, provoní byt a vybělí zuby

Víte, že slupky z citrusů můžete ještě před vyhozením využít? Nezbavujte se jich – inspirujte se našimi tipy. Voňavé zbytky kůry se totiž doma neztratí. Co tedy s nimi? Můžete provonět váš domov, zbavit obuv zápachu nebo si snadno a rychle vybělit zuby.

Přečtěte si také

Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu, aby vydržela co nejdéle jako nová
Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu, aby vydržela co nejdéle jako nová

Praktické a voňavé pytlíčky

Milujete klasické vonné pytlíky, za které čas od času utrácíte? Zbytečně – stačí nevyhazovat slupky z pomerančů či mandarinek. Namísto toho je nasušte v troubě a následně rozemelte. Pak už stačí jen naplnit látkové pytlíky, které můžete využít v ložnici nebo třeba v šatníku. Nejenže prostor, kam je umístíte, provoní příjemná přírodní vůně, navíc vyženete moly. Kůra totiž obsahuje silné vonné silice – a ty odpuzují některé nevítané návštěvníky v domácnosti.

Vůně čistého prádla

Příjemnou vůni citrusů můžete dopřát také šatníku. Maskuje zápach, osvěžuje vzduch a podporuje tok energie – proto zapomeňte na běžné osvěžovače, které jsou spíše chemickým koktejlem, a vsaďte na přírodu. Jednoduchou variantu nejen do skříně si vyrobíte poměrně snadno: čerstvou pomerančovou kůru povařte s troškou citronové šťávy a celou skořicí. Roztok můžete přelít do rozprašovače – a domácí osvěžovač vzduchu je hotov. Příjemná vůně provoní celý váš byt – třeba právě před Vánoci.

Odvar na vlasy

Mandarinkovou kůru můžete využít na mastící se pokožku hlavy – pomůže vám vlasový odvar z ní. Slupky z bio mandarinek zalijte vroucí vodou a vařte na mírném ohni zhruba půl hodiny. Odvar nechte v přikryté nádobě louhovat další hodinu. Nakonec vlasovou vodu přelijte a použijte před mytím vlasů – stačí vlasy opláchnout a vmasírovat do pokožky hlavy. Nejenže se vám vlasy nebudou tolik mastit, pokožka hlavy bude příjemně zregenerovaná a zdravá.

Slupky z mandarinek a pomerančů mají široké využití, nevyhazujte je

Pryč se zápachem obuvi

Nepříjemný zápach obuvi nemá šanci – opět můžete sáhnout po slupkách z pomeranče. Jak na to? Čerstvé slupky vložte do prodyšného pytlíku nebo kousku pečicího papíru. Takto připravené je vložte do bot a nechte uvnitř do dalšího dne. Pomerančová kůra zbaví obuv zápachu i bakterií – výsledkem budou boty jako nové!

Pomerančová kůra si poradí s problematickou pletí a vybělí zuby

Tajemství dokonalé pleti

Trápí vás problematická pleť s pupínky? Vyzkoušejte účinky pomerančové kůry na pokožku. Stačí nastrouhat čerstvé pomerančové slupky a vzniklou směs použít jako pleťovou masku. Opět však volte pouze pomeranče v bio kvalitě. Masku nechte působit 15 minut, poté tvář opláchněte. Pupínky a rozšířené póry budou fuč!

Tip: Domov můžete provonět i bez aroma oleje. Vsaďte na stylový keramický Jablečňák z letáku Orion, který vytvoří přírodní vůni z ovoce. Jen za 249 Kč do 10. 12.

Bílé zuby? Jde to snadno

Chcete jemně a nenásilně vybělit zuby? Vyzkoušejte slupkovou metodu! Skvrn od kávy nebo červeného vína vás zbaví látky obsažené v pomerančové kůře. Vnitřní část kůry použijte jako zubní peeling – jemně přejíždějte po zubech. Nakonec ústa vypláchněte čistou vodou – a máte hotovo. Co zbývá nakonec? Počkat si na výsledky, které se zaručeně dostaví!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz