Jak správně vybrat školní batoh pro školáka a na co si dát při výběru pozor!

Děti musí v batohu nosit velké množství věcí.

Blíží se konec srpna a s ním i začátek září a nového školního roku. Je-li vaše dítko na základní škole, možná právě řešíte dilema, jaký školní batoh koupit. Poradíme vám s výběrem a zaměříme se na kritéria, která musí splňovat.

Přečtěte si také

V Evropě hrozí, že díky koronaviru může být brzy nedostatek ovoce a zeleniny
V Evropě hrozí, že díky koronaviru může být brzy nedostatek ovoce a zeleniny

Batoh nebo aktovka

Dnes není batoh výjimkou ani mezi prvňáčky. Zpravidla se jedná o dlouhodobější investici, neboť při koupi kvalitního batohu vám vydrží mnoho let. Aktovky jsou krátkodobá záležitost a nejsou už tolik v kurzu, protože veselé motivy s oblíbenými pohádkovými hrdiny či zvířaty najdete i na batozích.

Prim hraje hmotnost

Při výběru školního batohu se v první řadě zaměřte na hmotnost. Koupi batohu neuspěchejte. Vždy na začátku školního roku, u prvňáčků to bývá dříve, dostanete seznam nových sešitů, učebnic a ostatních pomůcek. Podle toho si uděláte obrázek o tom, jakou zátěž bude dítko nosit. Batohy s pevnými zády a kvalitním polstrováním mívají hmotnost něco přes 1 kilogram! Odborníci tvrdí, že do hmotnosti 1,4 kilogramu je taková váha v pořádku. Z pohledu někdejší křehké školačky říkám: “Nedá se to unést, bolí z toho záda a je to pěkná otrava.” Zeptejte se i vy svého dítěte, jak moc mu batoh připadá těžký.

Tip

Poohlédněte se po tzv. odlehčených batozích, které mají o něco méně polstrů, za to však jejich hmotnost nepřesáhne 900 gramů.

 Jsou nutná vyztužená záda?

Vyztužení batohů zejména v oblasti páteře je vřele doporučováno. Děti si tím neničí svá záda. Problém nastává v řešení. Všechny batohy jsou šité totožně. Každé dítě vyrostlo a vyvíjí se jinak. Nelze tedy očekávat, že se páteř všech dětí za minimálně 6 let jejich života vyvíjela stejně. 

Testujte a zkoušejte

Až půjdete nakupovat batoh, dejte dítku na ozkoušení batoh zcela vyztužený a batoh “pouze” polstrovaný. Se kterým se bude cítit pohodlněji? Pokud to bude proveditelné, vložte dovnitř zavazadla těžší předmět. Třeba lahev s vodou. Tak se nejlépe ukáže, co bude dítěti vyhovovat.

Zkuste alternativu

Existují batohy, které nemají vůbec žádné vyztužení. Jsou jako tričko. Jen je srolujete. To není vhodná volba. Pak ale existuje jakási mezivarianta. Některé batohy mají měkké prošívané polstrování zad o tloušťce zhruba 1 centimetr. Není to příliš, ale je to ideální řešení pro děti, kterým vyztužené batohy nevyhovují.

Nepodceňte velikost

Zajímejte se vždy o objem batohu. Je uváděný v litrech. Vypovídá o tom, kolik věcí se do batohu vejde. Předpokládejte předem, že dítko v něm bude nosit i předměty a pomůcky pro volnočasové aktivity. Pokud máte batoh v rukou osobně, objem řešit nemusíte. Odhad bývá zpravidla přesný. Ochotní prodavači vám jistě rádi poradí.

Batoh se musí dítěti líbit.

Bezpečnostní prvky jsou na místě

Nesnažte se vybrat batoh s co nejvyšším počtem bezpečnostních prvků. Nechcete, aby vaše dítě zářilo jako vánoční stromeček. Chcete, aby ho bylo vidět například v mlze, nebo až půjde přes přechod. Proto se podívejte po batohu, který na zadní straně a bocích má reflexní prvek. Někteří výrobci moudře zakomponují reflexní prvek do celkového designu, což vypadá moc hezky.

Myslete na design

Celkovým měřítkem musí být design. Rozhodně dejte dítěti volnou ruku, pokud jde o vzhled batohu. Bude to právě ono, kdo se se zavazadlem bude každý den potýkat mnoho hodin. Pokud zvolený motiv považujete skutečně za nevhodný, taktně to dítku připomeňte a navrhněte alternativu. Nikdy dítěti nenuťte batoh, který se mu nelíbí. Mohli byste se setkat s jeho cíleným ničením a poškozováním.

Tip

Poohlédněte se i po pěkném potahu na batoh. Za deštivých dnů se bude hodit. Batoh můžete naimpregnovat, ale skrze zipy se vždy nějaká voda dostane.

Moderní škola?

Navštěvuje vaše ratolest školu, kde se používají tablety a těžké učebnice se zde příliš neřeší? Žákovským knížkám již také odzvonilo a dítko si nosí maximálně zápisník? Pak si nejspíš vystačíte s menším sportovním batůžkem. U mladších slečen s taškou přes rameno, později s kabelkou. Ověřte si tuto možnost, abyste zbytečně nepořizovali batoh, který nenajde vhodné využití.