Nenechte se vysávat! Jak vyzrát na komáry?

Nenechte se vysávat

Spolu s teplými večery začíná nejen grilovací sezóna, ale také hostina, při které jsme jídlem my. Komáři. Celé letky i osamocení náletníci začínají útočit. Večerní posezení na terase se stává dobrodružstvím, kolik ze své krve uhájíme. A přesto existují efektivní řešení, při kterém se ani větrání nestane otevřenou pozvánkou pro nezvané hmyzy.

Přečtěte si také

Recept na vynikající plněná vejce v moderním barevném provedení
Recept na vynikající plněná vejce v moderním barevném provedení

Metod existuje naštěstí poměrně dost. Od přípravků, které se aplikují přímo na tělo, přes ochranné sítě, po vonné preparáty, které hmyz odpuzují. Prozradíme také, že lze využít darů vaší kuchyně! 

Grilování bez štípanců?

Jako první pomoc, pokud se chystáte na grilovačku a chcete si pobyt venku užít lze sáhnout po repelentu ve spreji. A pozor, děti mají pro svou jemnější pokožku speciální přípravky. Zejména pro ty s citlivou pokožkou by rodiče měli zvolit odpovídající dětský repelent. Alternativou mohou být repelentní náplasti s postupným uvolňováním aktivní látky. Pokud venku trávíte hodně času a nechcete svou pokožku zatěžovat příliš, jsou další možností závěsné odpuzovače (ty slouží i jako prevence proti klíšťatům). Skvělou podpůrnou metodou jsou lapače hmyzu (ideálně s možností zavěšení), které bezpečně hmyz nalákají, a to v dosahu až 30 m2 a poté zlikvidují.

Užijte si grilování bez kousanců

Jak uhájit ložnici

Repelenty by měly sloužit spíše pro pobyty venku, aby si kůže odpočinula. Pokud tedy plánujete zabezpečit svůj byt či dům před komáry, zamyslete se, které z dveří či oken nejčastěji používáte a investujte do okenních sítí proti hmyzu. Tuto drobnost skutečně oceníte, protože si díky nim vychutnáte příjemně ochlazující noční vánek. Postýlku miminek i větších dětí můžete navíc ochránit také závěsným tropikem, jakousi tenkou „záclonou,“ kterou hmyzy neproniknou. Navíc dětem vytvoříte skvělý „domečkový“ prostor pro fantazii.

Spojit příjemné s užitečným můžete i prostřednictvím vůně. Opět existuje řada variant. Elektrické odpařovače či vonné svíčky (zejména s citronovou či mátovou vůní). Elektrické odpuzovače mají relativně dlouhou životnost (od týdnu po více než měsíc). Vybrat si můžete mezi těmi, které jsou vybaveny tekutou náplní a nebo mají speciální suchý polštářek. Pak už závisí na vás, čím domov provonět a ochránit.

Sáhněte do přírodních zásob

Další z variant, jak uhájit svůj prostor před nepříjemným bodavým hmyzem můžeme najít v přírodním léčitelství. Pokud vlastníte základní kuchyňské koření a na parapetu se vám zelená či kvete něco bylin, můžete jich využít. Mezi ty nejzákladnější odpuzovače patří vůně levandule (ta navíc i zklidňuje vaši mysl a psychiku), rozmarýn, tymián, majoránka nebo máta. Můžete je umístit právě na parapet nebo například pověsit snítku ke dveřím balkónu. Pomáhá údajně také hřebíček a případně citronová tráva. Síla těchto látek lze využít i prostřednictvím éterických olejíčků. Buď je necháte vypařovat skrze aromalampu nebo se nanášejí přímo na tělo: na kotníky, zápěstí a za ušima - tedy všude tam, kde vaše krev tepe nejblíže pokožce. Ale pozor, jen pár kapek! Jinak si kůži můžete popálit.

Voní, zkrášlí i ochrání. Spolehněte se i na přírodu.

První pomoc s kousanci

Navzdory veškerému úsilí jsou však hmyzí nepřátelé někdy příliš hladoví, odolní a nebo jich je zkrátka moc. Jak si ulevit od svědění, zamezit otokům či přehnaným reakcím na kousanec a podpořit léčbu postiženého místa? Opět si můžete pomoci díky řadě přípravků z lékáren (například Fenistil, Alpa gel, přípravky s tea tree nebo aloe vera). Pokud okolí nateče, sáhněte po octanové masti a dávejte studené obklady.

Využít však můžete i přírody a domácích zdrojů. Pěstujete doma aloe vera? Pak je nyní šance na její šťávu z listů. Kousek odtrhněte a potírejte si rostlinou místo po kousnutí (podobně lze použít i při spáleninách). Pomůže také med (ideálně s propolisem) nebo levandulový éterický olej (zklidňuje a dezinfikuje).