Nenechte se vysávat! Jak vyzrát na komáry?

Repelenty proti komárům jsou účinné Canva

Spolu s teplými večery začíná nejen grilovací sezóna, ale také hostina, při které jsme jídlem my. Komáři. Celé letky i osamocení jedinci začínají útočit. Večerní posezení na terase se stává dobrodružstvím, kolik ze své krve uhájíme. A přesto existují efektivní řešení, při kterém se ani větrání nestane otevřenou pozvánkou pro nezvaný hmyz.

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Metod existuje naštěstí poměrně dost. Od přípravků, které se aplikují přímo na tělo, přes ochranné sítě, po vonné preparáty odpuzující hmyz. Prozradíme také, jak lze využít darů vaší kuchyně! 

Grilování bez štípanců?

Jako první pomoc, pokud se chystáte na grilovačku a chcete si pobyt venku užít, lze sáhnout po repelentu ve spreji. A pozor, děti mají pro svou jemnější pokožku speciální přípravky. Zejména pro ty s citlivou pletí by rodiče měli zvolit odpovídající dětský repelent. Alternativou mohou být repelentní náplasti s postupným uvolňováním aktivní látky. Pokud venku trávíte hodně času a nechcete svou kůži zatěžovat příliš, jsou další možností závěsné odpuzovače (ty slouží i jako prevence proti klíšťatům). Skvělou podpůrnou metodou jsou lapače hmyzu (ideálně s možností zavěšení), které bezpečně hmyz nalákají, a to v dosahu až 30 m², a poté zlikvidují.

Užijte si grilování bez kousanců Canva

Jak uhájit ložnici

Repelenty by měly sloužit spíše pro pobyt venku, aby si kůže odpočinula. Pokud tedy plánujete zabezpečit svůj byt či dům před komáry, zamyslete se, které z dveří či oken nejčastěji používáte, a investujte do okenních sítí proti hmyzu. Tuto drobnost skutečně oceníte, protože si díky nim vychutnáte příjemně ochlazující noční vánek. Postýlku miminek i větších dětí můžete navíc ochránit také moskytiérou, kterou hmyz nepronikne. Navíc dětem vytvoříte skvělý „domečkový“ prostor pro fantazii.

Spojit příjemné s užitečným můžete i prostřednictvím vůně. Opět existuje řada variant. Elektrické odpařovače či vonné svíčky (zejména s citronovou či mátovou vůní). Elektrické odpuzovače mají relativně dlouhou životnost (od týdnu po více než měsíc). Vybrat si můžete mezi těmi, které jsou vybaveny tekutou náplní a nebo mají speciální suchý polštářek. Pak už závisí na vás, čím domov provoníte a ochráníte.

Sáhněte do přírodních zásob

Další z variant, jak uhájit svůj prostor před nepříjemným bodavým hmyzem, můžeme najít v přírodním léčitelství. Pokud vlastníte základní kuchyňské koření a na parapetu se vám zelenají či kvetou nějaké bylinky, můžete je využít. Mezi ty nejzákladnější odpuzovače patří levandule (ta navíc i zklidňuje vaši mysl a psychiku), rozmarýn, tymián, majoránka nebo máta. Můžete je umístit právě na parapet nebo například pověsit snítku ke dveřím balkónu. Pomáhá údajně také hřebíček a případně citronová tráva. Sílu těchto látek lze využít i prostřednictvím éterických olejíčků. Buď je necháte vypařovat skrze aroma lampu nebo se nanášejí přímo na tělo: na kotníky, zápěstí a za uši – tedy všude tam, kde vaše krev tepe nejblíže pokožce. Ale pozor, jen pár kapek! Jinak si kůži můžete popálit.

Voní, zkrášlí i ochrání. Spolehněte se na přírodu a vyzkoušejte například levanduli Pixabay

První pomoc s kousanci

Navzdory veškerému úsilí jsou však hmyzí nepřátelé někdy příliš hladoví, odolní a nebo jich je zkrátka moc. Jak si ulevit od svědění, zamezit otokům či přehnaným reakcím na kousanec a podpořit léčbu postiženého místa? Opět si můžete pomoci díky řadě přípravků z lékáren (například Fenistil, Alpa gel, přípravky s tea tree nebo aloe vera). Pokud okolí nateče, sáhněte po octanové masti a dávejte studené obklady.

Využít však můžete i přírody a domácích zdrojů. Pěstujete doma aloe vera? Pak je nyní šance na šťávu z listů. Kousek odtrhněte a potírejte si rostlinou místo po kousnutí (podobně lze použít i při spáleninách). Pomůže také med (ideálně s propolisem) nebo levandulový éterický olej (zklidňuje a dezinfikuje).

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz