Krvavé pomeranče: Zvláštní citrusy, které jsou obvykle v obchodech jen od konce ledna do března

Talíř s rozkrájeným červeným pomerančem nblx / Shutterstock.com

Zvláštností mezi citrusy je červený pomeranč, který můžete najít na pultech supermarketů také pod názvem krvavý pomeranč. Jedná se o speciální odrůdu typickou pro jižní Itálii a Sicílii – právě tam, v příznivém klimatu s velkými extrémy počasí, kdy je v noci mráz a ve dne sluníčko, získávají pomeranče svou typicky krvavou barvu. Vyzkoušíte je?

Přečtěte si také

Kampaně řetězce reflektují aktuální problémy. Zaměřují se na domácí vaření i bytovou krizi
Kampaně řetězce reflektují aktuální problémy. Zaměřují se na domácí vaření i bytovou krizi

Proč mají krvavé pomeranče červenou barvu?

Název krvavý pomeranč zní sice prapodivně, tento druh citrusů však běžně najdete v obchodech, a to konkrétně od konce ledna do března. Jedná se o speciální druh pomeranče, jehož pigment nazývaný anthocyanin způsobuje „krvavý“ vzhled dužiny.

Jedním z jeho nejznámějších producentů je Sicílie, protože právě zde jsou v zimních měsících extrémní teplotní rozdíly, kdy noci jsou mrazivé a dny slunné, což přispívá k tvorbě pigmentu typického pro toto ovoce.

Pohlídejte si je v akci

Kupte se slevou Pomeranče.

Porovnat slevy

Kolik stojí červený pomeranč?

Ač se jedná o druh citrusu, který není dostupný celoročně, jeho cena se velmi podobá ceně běžných pomerančů. Na pultech supermarketů tak můžete v únoru a březnu mezi pomeranči narazit na ty, které mají nafialovělou slupku. Neznalý člověk by si mohl dokonce myslet, že se jedná o plod, který je po záruce, přitom opak je pravdou – pod slupkou se ukrývá rudá, sladká dužina, chutí připomínající něco mezi pomerančem a sladkým grepem nebo pomelem.

Pomeranče mají mnoho „nej“, jde třeba o nejpěstovanější citrus a nejvíce (až 90 %) se jich průmyslově spotřebuje. Z kůry můžete získat pektin, z plodu samotného pak přehršel vitamínů a minerálů. A i kdyby ne, kdo by si právě teď nedal sladký pomeranč?

Míchaný nápoj z červeného pomeranče Magic cinema / Shutterstock.com

Proč jíst krvavý pomeranč?

Oproti klasickým pomerančům obsahují ty červené navíc ještě větší množství vitamínů a antioxidantů. Konzumací rudých pomerančů můžete předejít mnoha nemocem, jako je cukrovka, nemoci jater či srdce. Skvěle podporují také funkci čištění střev a bojují proti vysokému tlaku.

Tip: Nedaří se vám sehnat tento jedinečný kousek? Dopřejte si alespoň jiné ovoce – v akci teď najdete například klasické pomeranče, 1 kg v Bille za 19,97 Kč či v Penny za 19,90 Kč. Pro trochu exotiky pak sáhněte třeba po mandarinkách, v Penny za 33,90 Kč/kg nebo v Albertu za 44,90 Kč/kg, případně po kiwi, v Lidlu jeden kus v akci za 2,90 Kč a v Penny za 3,32 Kč.

Co připravit z červeného pomeranče?

Krvavé pomeranče jsou mnohem sladší než běžné oranžové odrůdy a mají také mnohem méně pecek. Možností, jak zpracovat krvavý pomeranč, je mnoho:

  • do ovocných a zeleninových salátů
  • do míchaných nápojů
  • připravíte z něj i dokonale chutný sorbet nebo gelato