Trendy v bydlení v roce 2022: přírodní materiály a inspirace exotikou

Ložnice ve světlém designu Canva

Pokud se v novém roce chystáte zařizovat bydlení nebo si jen troufáte na radikální změnu toho stávajícího, určitě vás bude zajímat, jaké jsou trendy v bydlení a interiérovém designu na nadcházející rok. Ten budeme vzhledem k epidemiologické situaci nejspíš opět z větší části trávit doma, a proto je ideální přitáhnout si trochu exotiky z dovolené a přírodní materiály až k vám do bytu.

Přečtěte si také

Na český trh loni vstoupily tři desítky firem, je to nejvíce za poslední tři roky
Na český trh loni vstoupily tři desítky firem, je to nejvíce za poslední tři roky

Safari u vás doma

Poslední roky cestování příliš nepřejí. Lidé stále častěji tráví čas ve svých domovech, a tak se není čemu divit, že si atmosféru dovolené chtějí přenést do svého domova. V roce 2022 bude proto interiérovému designu vévodit středomořský styl a inspirace safari.

Středomořský styl je založen na světlém prostoru, použití přírodních materiálů, jako jsou dřevo a přírodní tkaniny, na květinových vzorech a zdobených dlaždicích. Z barev vedou modrá, bílá, případně přírodní zelená či zemitá oranžová.

Safari styl je ještě odvážnější. Sází na kombinaci bílé barvy a zemitých tónů oranžové a hnědé, použití kožešin a tkanin se zvířecími potisky, doplněné dekoracemi ze dřeva či kamene. Tyto styly však nikdy nekombinujte dohromady.

Ložnice ve středomořském stylu v modrobílé kombinaci Unsplash

Místnosti k sobě musí ladit

Pamatujete, když byl v bytě každý pokoj vymalovaný jinou barvou? Zapomeňte na tento trend, už dávno je demode. Postarejte se, aby k sobě místnosti ladily, přestože nemusí být vybaveny zcela stejně. Na stěny použijte bílou barvu v kombinaci s některým z odvážnějších odstínů, například modré nebo oranžové, v místnostech používejte stejné materiály a opakujte stejné tvary. Z barev v roce 2022 poletí především oranžová či terakota.

Inspirujte se středomořským stylem

Kupte se slevou Postel Scalla.

Porovnat slevy

Kuchyni vévodí kámen a dřevo

Interiéru budou v roce 2022 vévodit přírodní materiály. V kuchyni se bude vyjímat kámen, a to nejen na obkladech, ale i podlahách. Dokonalý kontrast s jeho surovostí vytvoří dřevo, které působí teplým a útulným dojmem. Malba by měla být vzdušná, světlá, nejlépe v přírodních odstínech. V kombinaci s jemnými barevnými tóny perfektně vynikne industriální styl, tedy kovové detaily či použití betonu. Interiér nejen kuchyně nezapomeňte doplnit květinami, které mu dodají útulnost.

Světlá velká kuchyň, které vévodí dřevo a tmavé kovy Unsplash

Dřevo a zase dřevo

Který materiál nikdy nevyjde z módy? Ano, je to dřevo. Nejenže znamená návrat k přírodě, ale navíc je teplé, měkké a velmi variabilní. I proto se jím doma rádi obklopujeme. Dřevěný už není pouze nábytek, ale také podlahy, obklady stěn, a navíc i dekorace. Dřevo je také ekologicky zcela odbouratelný materiál, který navíc pochází z obnovitelných zdrojů.

Minimalismus a kompaktní nábytek

Kromě toho, že pandemie omezila možnost cestovat, mnohé pracující také zahnala na home office. Ne každý z nás má přitom doma dokonale izolovanou pracovnu, v níž by měl dostatek osobního prostoru na práci. I proto se trendy v bydlení na rok 2022 zaměřují na chytré členění domácnosti s využitím multifunkčního mobilního či skládacího nábytku.

Díky inteligentním řešením je pak snadné rychle upravit vzhled místnosti podle toho, k čemu ji momentálně používáte. Oblíbené jsou třeba skládací či vyklápěcí stoly, rozdělení místností policovými díly, které zároveň nabízí úložný prostor, a jakýkoli prostor, který lze využívat multifunkčně.

Pracovní stůl, který je oddělen od postele policovým dílem IKEA

Nebojte se vzorů

Přestože malba na stěnu by měla být celistvá a jednobarevná, nemusíte se bát doplňků s různými vzory či tkanin s výšivkami. Do safari interiéru se hodí zvířecí potisky, středomořský styl můžete doladit motivy květů a k minimalistickému stylu dokonale padnou geometrické tvary.

Kromě doplňků můžete vyzkoušet i nejrůznější tapety. Ačkoli tapety na celou stěnu už jsou pasé, menší kousky mohou v interiéru vypadat zajímavě a opticky rozbít například bílou stěnu. Pokud navíc zvolíte tapetu se vzorem, který ladí k vašemu interiéru, nikdy nešlápnete vedle.