Luxusní značky řekly stop: zvířecí kožešiny mizí z jejich nabídky

Žena si vybírá kožešinový kabát Canva

Možná jste už zaznamenali, že se v poslední době nejen v kosmetickém průmyslu dost bojuje proti testování či jakýmkoliv pokusům na zvířatech. A to platí i v módní sféře. Zdá se, že u světoznámých značek si už nekoupíme kožichy z pravé zvířecí kožešiny. Gucci, Prada a spousta dalších výrobců už totiž nechtějí, aby zvířata trpěla.

Přečtěte si také

Mikulášská nadílka. Co dát dětem do balíčku, aby nebyly zklamané
Mikulášská nadílka. Co dát dětem do balíčku, aby nebyly zklamané

V posledních týdnech obletělo sociální sítě video, kde známé osobnosti jako Ben Cristovao, Jana Stryková a další pozorují, jak probíhá testování na zvířatech v laboratoři. Za jeden den vidělo záznam přes rekordních 1,2 milionu lidí, a to pouze skrze sociální sítě.

Dojemný snímek vznikl hlavně proto, aby lidé podepsali petici proti testování na zvířatech. A zatím se to skutečně daří.

Není divu, že se toho chytly i světoznámé módní domy, které už nechtějí podobná zvěrstva podporovat. Yves Saint Laurent, Gucci, Chanel, Balenciaga, Prada, Miu Miu a mraky dalších značek řekly stop – a pravou kožešinu si už u nich nejspíš nepořídíte.

V módním průmyslu nastanou změny: podle všech ale jedině k lepšímu

Firma Kering, která vlastní značky Gucci, Balenciaga nebo také Yves Saint Laurent, učinila koncem září důležité prohlášení. Už dále nebude vyrábět oděvy a doplňky ze zvířecích kožešin. Toto pravidlo začne platit na podzim roku 2022, a to pro všechny značky, které pod Kering spadají.

„Čas nadešel. Svět se změnil, stejně jako naši zákazníci, a luxus se tomu musí přirozeně přizpůsobit,“ pronesl generální ředitel firmy Kering, François-Henri Pinault. „Co se týče spokojeného života zvířat, naše společnost se vždy snažila o zlepšení módních způsobů v rámci vlastního zásobování a celkově ve světě luxusní módy, aby vyústil v jejich prospěch,“ dodal.

Věšák plný kožešinových kabátů Canva

Co nahradí kožešiny?

Kožešiny byly dlouhá léta symbolem luxusu a mnohdy i nadřazenosti. Co si bez nich teď luxusní butiky počnou? Nevypadá to, že by měly strach. Naopak – chtějí zákazníkům ukázat, že luxus se dá vytvořit i jinými způsoby. Nyní se budou nejspíš zaměřovat na klasické materiály, vylepšovat to, co už mají, a neustále přicházet s novými střihy, barvami a provedením. Na kožešiny si tak možná za pár let už ani nevzpomeneme.

Které značky se proti testování na zvířatech nepostavily?

Samozřejmě, ne všichni se rozhodli s pokusy na zvířatech skoncovat. Některé značky zatím plánují do své nabídky i nadále zařazovat opravdové zvířecí kožešiny. Jde konkrétně o módní domy Louis Vuitton, Dior, Valentino a další. Ale kdo ví, možná se časem dají na stejnou cestu jako jejich konkurenti.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz