Bobkový list: Nejlevnější pomocník proti migrénám a bolavým kloubům

Čaj z bobkového listu v průhledném hrnku Rui Elena / Shutterstock.com

Spousta lidí ho má v kořenkách jako nezbytnou přísadu do polévek a omáček a přitom ani netuší, že se v sušených listech za pár korun ukrývá i zdraví prospěšná síla. Bobkový list dokáže pomoci při mnoha obtížích a zahnat i řadu běžných neduhů. Přečtěte si, jak z něho připravit čaj, výluh i olej nebo tinkturu a jak tyto domácí přípravky používat.

Přečtěte si také

Čím nahradit vejce v kuchyni při vaření?
Čím nahradit vejce v kuchyni při vaření?

Zázrak z kořenky za pár korun

Bobkový list neboli vavřín vznešený je tradičním kořením české kuchyně. Nesmí chybět ve svíčkové, kvašené či nakládané zelenině a houbách, v nejrůznějších klasických omáčkách, polévkách či marinádách nebo v luštěninových pokrmech.

Celé bobkové listy patří v obchodech k běžným druhům koření a koupíte je opravdu kdekoliv. V supermarketech a hypermarketech seženete sáček v akci i za cenu do 10 korun (za 3–5 g), ve speciálních prodejnách s kořením nebo se zdravou výživou či na internetu se dají koupit i větší balení, u kterých vás lístky mohou vyjít ještě levněji. A vzhledem k tomu, že má vavřín nemalý výčet zdraví příznivých účinků, dělá to z něj velmi levnou bylinu do domácí lékárničky.

Volně rostoucí vavřín vznešený Diana Taliun / Shutterstock.com

Bobkový list pro zdraví

Listy vavřínu obsahují vedle bílkovin a vlákniny také silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, dále vitaminy A, B, C, kyselinu listovou a z minerálů vápník, hořčík, draslík, selen, zinek, měď a železo. Užívají se vnitřně i zevně a příznivě působí při léčbě celé řady onemocnění a obtíží.

Vychutnejte si čaj z bobkového listu se sladkým medem

Čaj z bobkového listu

Je dobré jej popíjet pro snižování hladiny krevního cukru a je vhodný i pro osoby s diabetem II. typu. Poslouží výborně pro celkovou detoxikaci organismu. Podporuje vylučování škodlivých látek, posiluje činnost jater a močového měchýře, pročišťuje klouby a zabraňuje usazování solí kyseliny močové, které způsobují zejména u starších osob bolestivou dnu.

Často se doporučuje i na nachlazení nebo migrény – úplně je sice nevyléčí, může ovšem alespoň trochu zmírnit jejich nepříjemný průběh.

  • Příprava: Nasekejte si cca jednu lžičku sušených listů, které přelijte 250–300 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pokud chcete čaje připravit větší množství, dávkujte asi 4–6 větších listů na litr vody. Pro lepší chuť můžete přidat i kousek hřebíčku nebo celé skořice a dosladit medem. Pijte přecezený.
Dvě lahvičky s tinkturou z bobkového listu, v pozadí bobkové listy Milena Khosroshvili / Shutterstock.com

Výluhy, oleje a tinktury z bobkového listu

Blahodárně působí při revmatických bolestech, dně, artritidě, otocích, při bolestech a zánětech kloubů a svalů, včetně krční páteře, kříže nebo sedacího nervu. Zabírají i při úrazech a pohmožděninách. Bolavá či postižená místa stačí několikrát denně potírat a masírovat (olejem, tinkturou), případně na ně přikládat teplé obklady (máčené ve výluhu).

  • Nálev z bobkového listu: 2–4 bobkové listy (dle velikosti) rozdrťte v prstech nebo hmoždíři a zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte asi 10 minut louhovat. Nálev je možné použít k namáčení obkladů nebo ho přilévat do koupele.
  • Olej: 30 g bobkových listů nadrťte nebo rozemelte na jemný prášek, dejte do lahvičky a zalijte 250 ml olivového nebo jiného rostlinného oleje (např. mandlového, jojobového). Dobře uzavřete a dejte na 14 dní na tmavší místo. Občas vše protřepejte. Nakonec olej přeceďte, slijte do tmavé nádoby a skladujte v temnu a chladu.
  • Tinktura: 50 g bobkových listů dejte do lahve a zalijte kvalitním konzumním lihem (alespoň 70%). Nechte na tmavším místě alespoň několik týdnů louhovat.

Tip: Domácí pěstování vavřínu

Vavřín je stálezelenou rostlinou, kterou je možné pěstovat v přenosných nádobách v domácích podmínkách v bytě, na balkoně i na zahradě. Můžete tak mít nekonečnou zásobu vlastních bobkových listů vždy po ruce.

Nejsnazší k pěstování je pořídit si již vzrostlou sazeničku vavřínu. Rostlinka je ideální k letnění (od poloviny května do podzimu je možné ji mít venku) a bude se jí dařit na slunném a závětrném místě, klidně i v polostínu. Kromě světla potřebuje dostatečnou zálivku a půdu bohatou na živiny. Při správné péči vám povyroste až o pět centimetrů za měsíc. Pamatujte pouze na to, že ke sklizni a sušení jsou vhodné až listy dvouleté rostliny.