Nepodceňujte zimní přípravu svého auta. 5 tipů, co nezapomenout zkontrolovat, než uhodí mrazy

Ať už jste zkušený řidič, nebo začátečník, přípravu auta na zimu byste rozhodně neměli podceňovat Canva

Připravit auto na zimu není nic složitého, jedná se jen o pár kroků. Důležité je ale opravdu na nic nezapomenout, abyste se nedostali do nepříjemné situace. Poradíme vám, co všechno je potřeba udělat a kde seženete veškerou nezbytnou výbavu.

Přečtěte si také

Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni
Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni

Výměnou pneumatik ideálně před 1. listopadem příprava auta na zimu rozhodně nekončí. Mnoho lidí každoročně situaci podcení a zbytečně si poté komplikují jízdu nebo dokonce ohrožují svou bezpečnost. Uvidíte, že až přijdou první mrazíky, tak svou přípravu náležitě oceníte. Pohlídejte si ji s námi.

1. Přezuté pneumatiky už máte?

Každý, kdo už v nepříznivém zimním počasí jel, nám dá určitě za pravdu, že kvalitní zimní obutí je zkrátka základem bezpečné jízdy. Osobní automobil musí mít zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech a hloubka jejich dezénu nesmí být nižší než 4 mm.

Dle zákona je řidič povinen použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Pokud tak neučiníte, hrozí vám v případě silniční kontroly za těchto podmínek pokuta až 2 000 Kč.

Připravte své auto na zimu

Pokud nezvládnete vyměnit pneumatiky sami, zajeďte do pneuservisu. Obvyklá cena za přezutí běžné sady se pohybuje od 600 do 1 200 korun. Jestli to ještě nemáte nyní v polovině listopadu hotové, doporučujeme opravdu co nejdříve!

Zimní pneumatiky jsou základ bezpečné jízdy Canva

2. Zkontrolujte stěrače a kapalinu do ostřikovačů

Správně fungující stěrače jsou v zimě velmi důležité. Proto rozhodně nevyčkávejte s jejich výměnou až na jaro. Stírací gumičky musí být zcela v pořádku, aby si poradily jak se sněhem, tak s kousky ledu. Měnit můžete jak samotné gumičky, tak celá ramena stěračů.

Nezapomínejte ani na pravidelné promazávání ramen s přítlačnou pružinou, protože koroze v těchto místech může způsobit nedostatečné dosednutí stěračů na sklo. A samozřejmá je i potřeba kapaliny do ostřikovačů. Tu vybírejte určitě zimní, nemrznoucí, která zvládne teploty cca až do -70 stupňů. Vozte si ji vždy raději v zásobě, protože v zimě je její spotřeba vysoká.

Pravidelná údržba je základ

Tip: Solidní výběr kapalin do ostřikovačů a často i samotných dílů na stěrače má většina čerpacích stanic – tudíž nemusíte do žádné specializované prodejny.

3. Myslete také na olej a chladicí kapalinu

Motor auta by měl na zimu dostat kvalitní olej, protože při startování v nízkých teplotách dostává zabrat. Pokud ho pravidelně kontrolujete a měníte, mělo by být vše v pořádku. Pro zimu jsou ovšem vhodnější oleje tekutější – poznáte je podle nízkého počátečního čísla (SAE 10W-40). Se správným výběrem vám ale určitě poradí odborník v servisu.

Nemrznoucí kapaliny by vám v autě rozhodně neměly chybět Canva

Přes léto dost pravděpodobně ubyla také chladicí kapalina, proto raději zkontrolujte její množství. Doplňte ji, nebo zcela vyměňte ideálně tou nemrznoucí, které vydrží až do - 30 stupňů.

4. Ošetřete karosérii

Nezáleží na tom, jestli máte auto nové nebo ojeté, zima na něm dokáže nadělat velké škody. Zvláště voda v kombinaci se solí ze silnic nahrává korozi, takže se určitě vyplatí nechat ošetřit lak voskováním. Nejdříve je potřeba auto důkladně umýt a zbavit ho kompletně všech nečistot. Ty totiž efekt vosku výrazně snižují.

  • Tekutý nano vosk AUTO 500 ml koupíte od 239 Kč, GS27 Barevný vosk Ultra Shine Titanium 500 ml vás vyjde na 659 Kč a AUTOLAND Vosk na lak, tvrdý seženete již od 184 Kč.

5. Nepodceňte ani doplňkovou výbavu

Výbava auta by měla být v zimě oproti letním měsícům o něco bohatší. Rozhodně by vám neměla chybět škrabka na led a smetáček na sníh. Pokud se chystáte do hor, vybavte se také řetězy.

Nezapomeňte na drobnosti

Základ doplňkové výbavy je určitě škrabka na led a smetáček, ale i řetězy či deka Canva

Ujistěte se také, že máte v autě startovací kabely, které se nyní mohou hodit více než v létě. Pro případ, že uvíznete v nějaké sněhové kalamitě, se hodí mít s sebou taktéž vždy deku, svítilnu a třeba i nějaké malé občerstvení.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz