Jak vyzrát na štípance od komára s tím, co máte doma?

Komáří štípanec dokáže znepříjemnit život Jimmy Chan / Pexels

Horko pomalu ustupuje, dny se krátí, jedna věc ale stále čas od času zůstává – komáři. Zástupci tohoto hmyzu vás obtěžují jak v domácnostech, zpravidla kvůli větrání na noc, tak i v přírodě, která v některých dnech, kdy je počasí „tak akorát“, přímo vybízí k výletování. Pokud i vy skončíte vysátí a posetí štípanci, nemusíte tiše trpět. Proti nepříjemným štípancům totiž zabere mnoho věcí, které se skrývají v našich spížích či ledničkách.

Přečtěte si také

Sekáče již dávno nejsou obchody pro chudé. Proč v nich nakupovat?
Sekáče již dávno nejsou obchody pro chudé. Proč v nich nakupovat?

Proč škrábání nepomůže?

Průběh po štípnutí od komára většinou nebývá nijak drastický. Kolem místa vpichu se objeví narudlá skvrnka, která zmizí do několika dnů. Často nám ale mohou zůstat i jizvy, protože úporné svěděni vede k touze si postižená místa škrábat.

Důvodem svědění jsou látky, které samičky komárů (samci krev nepijí) vpouštějí do našeho těla ve slinách. Náš organismus na komáří sliny reaguje zánětlivě a do postižené části kůže vysílá histaminy, které vyvolávají pocit svědění.

Rozškrábání rány ovšem může více uškodit, než pomoci. Nejenom, že si trvalejším způsobem narušíte kůži, ale zároveň tak připravujete živnou půdu nejrůznějším infekcím pro vstup do vašeho těla. Hojení rány pak trvá mnohem déle a svědění neustává. Raději se tedy snažte udržet a vyzkoušejte některý z následujících tipů.

I obyčejný citron dokáže zázraky Lukas / Pexels

Co dům dal

Prvním způsobem, jak štípanec neutralizovat, je rychlá změna teploty, a to oběma směry. Můžete tedy ruku omýt jak studenou, tak velmi teplou vodou (skutečně by měla být až horká, ovšem pozor na opaření). Přitom si postižené místo opatrně očistěte mýdlem.

Vyzkoušejte také banánovou slupku. Banán snězte nebo zamrazte pro pozdější použití a po omytí rány přiložte slupku vnitřní stranou na štípanec, kde ji držte cca 10 minut. Zní to trošku bláznivě, ale opravdu to funguje.

Kromě banánu vám exotické ovoce pomůže i v podobě citronu. Nakapejte šťávu z něj přímo na kůži a přikryjte na deset minut plátěným kapesníkem. Místo citronu však můžete použít i jakýkoliv běžný druh octa.

Při rýmě do čaje, při komárech na štípance

Kupte se slevou Citrony.

Porovnat slevy

Nemáte ovoce? Sáhněte po jedlé sodě či trošce česneku, ze kterých vytvořte pastu, kterou potom nanesete na ránu. Obecně platí, že je dobré propíchnutou kůži jednak uklidnit, ale také vysušit. Kromě česneku funguje i cibule rozkrojená napůl a přiložená přímo na ránu.

Ať už vyzkoušíte cokoliv, štípanec bedlivě pozorujte. Pokud se nehojí a zvětšuje do velikosti větší než 2 cm, vyhledejte lékaře. Hrozí totiž, že vaše tělo prochází alergickou reakcí, která může mít vážnější následky než v případě běžného průběhu komářího kousnutí.

Výlet do přírody? I na podzim vás mohou komáři obtěžovat – předejděte jim repelenty i vhodným oblečením Tatiana Syrikova / Pexels

Rady babky kořenářky

Na komáří štípnutí se doporučuje použít i mnoho bylinek a bylinných extraktů. Pokud máte doma levandulový olej, neostýchejte se ho na štípnutí nanést. Zafunguje také drcená petrželová nať nebo listy černého rybízu.

A pokud si chcete zásobu účinného přípravku na komáří štípnutí udělat dopředu, přidejte lžičku hřebíčku do lahve francovky a nechte jej týden vylouhovat. Toto mazání funguje i jako preventivní ochrana.

Pohlídejte si akci na repelent

Prevence je nejlepší obrana

Opravdu nejlepším způsobem, jak se s komáry vypořádat, je jim zcela zabránit v možnosti sát vaši krev. Doma tedy zapalujte citronelové svíčky a do oken instalujte síťky proti hmyzu, které komáry nepropustí dovnitř.

Při procházkách venku nikdy nezapomeňte používat repelent a v ideálním případě noste ochranné oblečení, tedy oděv s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty. Jestliže v okolí vašeho bydliště existují louže stojaté vody, snažte se je rozmést a vysušit. Zabráníte tak komárům klást vajíčka ve vaší blízkosti.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz