Pusťte si domů sluneční paprsky! Tipy, jak umýt okna beze šmouh

Mytí oken nemusí být dřina Canva

Venku je krásně, byla by škoda ochudit se o sluneční paprsky kvůli špinavým a upatlaným oknům. V našem článku jsme pro vás sepsali pár tipů, jak si mytí oken co nejvíce usnadnit a vyhnout se nechtěným šmouhám.

Přečtěte si také

Víte, jak na pěstování a sběr rakytníku a co všechno se dá z této vitamínové bomby připravit?
Víte, jak na pěstování a sběr rakytníku a co všechno se dá z této vitamínové bomby připravit?

Nejlepší čas na mytí oken je jaro. Jak na to?

Jarní úklid se ve většině domácností neobejde bez mytí oken. Má to svůj důvod. Venku panuje ideální počasí – nemrzne, na druhou stranu ještě není příliš velké horko, ve kterém voda a přípravky rychle usychají a zanechávají stopy.

5 kroků k čistým a lesklým oknům:

  1. Nejprve očistěte okenní rámy a parapety, ze skel nasucho setřete prach a pyl.
  2. Nastříkejte na okna čisticí přípravek. Sklo vždy myjte krouživými pohyby, odshora směrem dolů. Nezapomeňte pravidelně stírat stěrkou.
  3. Používejte pouze hadříky z mikrovlákna nebo jemné houbičky. Vyhněte se obyčejným papírovým utěrkám nebo „chlupatým“ tkaninám – na skle by vám ulpívala vlákna, která tyto látky pouští.
  4. Okno na závěr očistěte hadříkem navlhčeným čistou vodou a setřete stěrkou.
  5. Vyleštěte dosucha – ideální jsou suchý hadřík z mikrovlákna, klasické noviny nebo speciální ubrousky na čištění skel.
Při umývání oken nezapomeňte pravidelně používat stěrku, aby vám na nich nezůstávaly šmouhy Freepik.com

Které kupované čističe jsou podle nás nejlepší? 

Na trhu můžete vybírat z široké řady různých čističů oken. Nejlepšího hodnocení v rámci nezávislého testování z hlediska čisticí funkce a výsledného lesku dosáhly výrobky Ajax Optimal 7 Multi Action (cena cca 10,60 Kč / 100 ml) a Ecover Čistič na okna a skleněné povrchy (cena cca 27,80 Kč / 100 ml).

Nejslabší byl naopak čistič Jelen na skla a zrcadla (cena cca 12 Kč / 100 ml), jehož hlavním nedostatkem byly mimo jiné zanechané nerozleštitelné šmouhy na skle a velice špatná lešticí schopnost (testováno na zrcadle). Obdobné nedostatky byly zaznamenány i u výrobku Q-Power na okna a skla (cena cca 7 Kč / 100 ml).

Domácí ekologické čističe jsou jistota. Vsaďte na líh i ocet!

Pokud chcete úklid pojmout co nejlevněji a nejvíce ekologicky, mezi osvědčené domácí čističe na okna patří roztok vody a lihu nebo vody a octa. Ocet je známý svými lešticími, odmašťovacími a čisticími schopnostmi, na skla je proto jako dělaný. Okno jednou přetřete octovou vodou (ocet a voda v poměru 1 : 1) a pokračujte podle postupu uvedeného výše. Zápachu se bát nemusíte, při dostatečném větrání ocet již po chvíli vůbec neucítíte.

Domácí ekologický čistič na okna je nejlepší vyrobit z roztoku vody, octa, lihu nebo saponátu Freepik.com

Pro zajímavost ještě dodáme, že zmíněný test čističů oken testoval i tyto podomácku vyrobené roztoky. Z hlediska účinnosti čištění dopadl nejlépe mix 500 ml vody a 50 ml technického lihu. Nejvíce lesku zase zajistí mix 500 ml vody, 2 kapek prostředku na nádobí a 30 ml kvasného lihového octa. Všeobecně lze ovšem říci, že všechny testované domácí čističe vykázaly velmi dobré výsledky – více než většina těch kupovaných.

Dokonalou čistotu a lesk zajistí vysavače na okna

Pokud okna umýváte často nebo jich máte doma mnoho, určitě se vyplatí popřemýšlet nad koupí některého z úklidových pomocníků. Efektivní jsou vysavače na okna, které dokonale vyčistí okna, ale i další plochy jako zrcadla, dlaždice, skleněné stoly a dveře. Díky funkci vysávání navíc okamžitě zamezují stékání vody, a tím i vzniku šmouh.

Vysavače na okna seženete v levnějších variantách i za cenu pod tisíc korun (např. Vileda Windomatic 150568 vysavač na okna s čističem od 849 Kč nebo Leifheit Aquanta Click od 749 Kč).

Podle našeho testování mezi nejlépe hodnocené produkty patří například:

  • SENCOR SCW 3001YL čisticí mop s akumulátorem (cena 999 Kč)
  • Leifheit 51003 Window Cleaner vysavač na okna s mopem a tyčí (cena od 1 105 Kč)
  • Kärcher 1.633-426.0 WV 2 Premium aku stěrka na okna (cena od 1 590 Kč)
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz