Sladké čepičky z čokolády a kokosu patří mezi drobné vánoční dobroty, které zaujmou vzhledem i chutí, ale přitom nevyžadují žádné dlouhé pečení. Základem jsou rozmixované sušenky spojené krémovým sýrem, které se tvarují do malých kuželů, mrazí a poté namáčí do červené čokolády. Kokos vytvoří jemný „sněhový“ lem a mini marshmallow dotáhnou jejich hravý vzhled. Výsledek připomíná ručně vyráběné ozdoby, které ale skončí rovnou na jazyku. Tento recept obnáší jednoduchý postup, který zvládnete i v předvánočním shonu.
Tyto čepičky jsem poprvé připravovala po jednom opravdu dlouhém dni, kdy jsem toužila po drobné radosti, ale už jsem rozhodně nechtěla zapínat troubu. A právě tehdy se ukázalo, jak zázračně jednoduché a přitom efektní mohou být nepečené dobroty.
Stačilo pár ingrediencí, trocha tvarování a krátký čas v mrazáku. Když jsem je potom namáčela do červené čokolády, připadala jsem si jako při výrobě malých jedlých dekorací. A přesně ten okamžik, kdy se kokos přilepí na bílou čokoládu a vršek ozdobí mini marshmallow, má v sobě dětskou radost i sváteční atmosféru.
Sladké čepičky z čokolády a kokosu
- Počet porcí: přibližně 12 až 15 kusů
- Doba přípravy: přibližně 30 minut
Ingredience
- 150 g Oreo sušenek
- 60 g rostlinného krémového sýra
- 300 g bílé rostlinné čokolády
- několik kapek červeného gelového barviva
- 50 g strouhaného kokosu
- 15 mini rostlinných marshmallow
Postup přípravy
- Připravte si plech a vyložte ho pečicím papírem, aby se hotové kousky nepřichytily.
- Sušenky rozmixujte na jemné drobky v mixéru, případně je vložte do sáčku a rozdrťte válečkem.
- Přesuňte rozdrcené sušenky do mísy a promíchejte je s rostlinným krémovým sýrem. Spojte směs tak, aby vznikla kompaktní hmota, která se při tvarování nerozpadá.
- Z těsta vytvarujte malé kuličky a každou pomocí prstů vytáhněte do kuželovitého tvaru připomínajícího čepici. Poskládejte je na plech.
- Plech vložte na 25 minut do mrazáku, aby se tvary zpevnily a lépe držely při namáčení v čokoládě.
- Bílou čokoládu zahřívejte v misce nad horkou vodou, dokud nebude hladká a tekutá.
- Odeberte menší část bílé čokolády stranou. Zbytek obarvěte červeným gelovým barvivem a promíchejte, dokud nedosáhnete sytého odstínu.
- Vyjměte ztuhlé čepičky z mrazáku a jednotlivě je namáčejte do červené čokolády. Nechte přebytek okapat. Přeneste zpět na plech, kde rychle zaschnou.
- Spodní okraj každé čepičky namočte do bílé čokolády a obalte ve strouhaném kokosu, aby vznikl bílý sněhový lem.
- Nakonec na vrchol každé čepičky kápněte trochu bílé čokolády a přilepte mini marshmallow jako bambuli.
- Nechte ztuhnout a podávejte.
Tipy pro vylepšení receptu
- Ze zkušenosti můžu říct, že klíčová je teplota čokolády – když je příliš horká, čepičky se začnou tvarově měnit, a když je příliš studená, nevytvoří hladký povrch. Nejlépe funguje, když ji necháte po rozpuštění pár minut stát.
- Pokud chcete čepičky ještě výraznější, přidejte kapku kokosového oleje do čokolády, získá krásný lesk.
- A když je připravuju pro děti, přimíchávám do kokosu trochu jedlých třpytek.
- Pokud máte větší množství, skladujte je v dóze v lednici, kde vydrží několik dní bez ztráty tvaru i chuti.
Zdroj: Sophia Michalčíková, Kupi.cz