Jestli patříte k milovníkům hovězích steaků nebo masa obecně, tak víte, jak to strašlivě leze do peněz. Za 100 gramů steaku z hovězí svíčkové dáte v restauraci klidně nějakých 200 až 300 Kč, přitom doma si podobnou mňamku uděláte klidně za 60 Kč. Stačí si počkat na slevu v supermarketu.
Možná vás to překvapí, ale i v běžných českých supermarketech se dají najít opravdu kvalitní hovězí steaky. Ověřili jsme si to při tour po marketech v rámci průzkumu Kupi pro tento článek.
Jak jistě víte, hovězí steaky se prodávají vakuově balené, s označením původu a instrukcemi k přípravě. Ovšem výhodou je, že na rozdíl od restaurace zaplatíte za hotové jídlo zlomek ceny – místo například 300 Kč za 100g steak klidně jen kolem 60 Kč.
Při výběru ale nestačí jenom sledovat cenu balení. Na etiketě se dle legislativy dozvíte, z jaké části býka maso pochází, kolik dní zrálo a jaká je doporučená příprava. Cenové rozpětí je opravdu široké a narazíte na vakuované sáčky s cenovkou od 60 do 500 Kč. Samozřejmě vždy zkoumejte cenu za 1 kg nebo 100 gramů!
Na výběr máte hned několik druhů masa, které se liší jemností, prorostlostí i cenou. Vyplatí se vědět, co přesně kupujete:
Setkat se můžete také s dalšími „řezy“, jako jsou hanger (veverka), bavette, skirt steak nebo tomahawk. Objevují se méně často, ale také na ně můžete narazit.
Na obalech steaků najdete ze zákona vždy informaci o původu. Až překvapivě časté jsou steaky z českých farem. Výhodou je kratší cesta na pulty, a tím pádem i nižší cena.
Setkáte se ale především s masem ze zahraničí. Oblíbené jsou steaky z Irska s výrazným mramorováním nebo z Austrálie, odkud se dováží špičkově stařené hovězí. V supermarketech jsme našli také maso z Německa nebo Argentiny (právě odtud pochází některé z nejdražších steaků v nabídce).
Každopádně číst etikety je důležité. Legislativa nařizuje uvést, ze které země maso, respektive zvíře pochází. Pokud vše proběhlo v jedné zemi, uvádí se jednoduše „Původ: Česká republika“ nebo jiný stát.
Bez zrání byste dobrý steak nepřipravili, maso by bylo tuhé a bez chuti. V supermarketech najdete maso, které zrálo nejčastěji 21 až 45 dní. Během tohoto období se rozpadávají svalová vlákna, maso křehne a získává výraznější chuť. Zrání může probíhat buď na vzduchu (suché), nebo ve vakuu (mokré). Druhá varianta je u importovaného masa častější, zatímco české farmy dělají i suché zrání.
Možná vás překvapí i nutriční hodnota steaků. Sto gramů syrového masa obsahuje jen přibližně 115 až 286 kalorií v závislosti na tučnosti. Čím je maso libovější (například tenderloin nebo rump), tím méně kalorií má. Naopak prorostlejší kousky jako rib-eye obsahují více tuku. Porce 100g steaku obsahuje kolem 20 g bílkovin, což z něj dělá velmi hodnotný zdroj živin.
Zpátky na začátek… Dobrou zprávou je, že na šťavnatý steak nemusíte chodit do luxusní restaurace, zvládnete ho i doma a za zlomeček ceny. Stačí dodržet pár základních pravidel, která najdete i na etiketách balených steaků, a výsledek je zaručen.
Výborný domácí 100g steak vás vyjde i s přílohou a omáčkou určitě do stovky za porci. Jak by řekl Horst Fuchs – a to se vyplatí!
Napište nám do diskuze pod článkem, jestli si kupujete vakuované steaky ze supermarketu a které. Nebo si raději připlatíte v restauraci za full servis?
Zdroje: Kupi.cz, etikety zkoumaných steaků, Bezpečnost potravin, vyhláška č. 69/2016 Sb., Ceskysteak.cz