Práce na zahradě létem nekončí! Proč a jak prořezávat a zakrývat keře na podzim

keřům zastřihávání prospívá

Vlastníci zahrádek s keříky vědí, že s mrazivými dny se blíží i konečný termín péče o tyto dřeviny. Už během roku si každá rostlina nárokuje určitou péči. Ta se na podzim umocňuje před nástupem zimního vegetačního klidu. Co všechno je třeba zařídit, než padnou první opravdové mrazy?

Přečtěte si také

Máslo, nebo margarín? Nekonečný boj o to, co je lepší pro zdraví
Máslo, nebo margarín? Nekonečný boj o to, co je lepší pro zdraví

Keře, které nekvetou

Existuje plno keřů, které nekvetou. Tehdy máte o starost méně. Mezi nejčastější z nich patří zerav, zvaný túje, nebo například buxus. Takové dřeviny můžete ostříhat, kdykoli se vám zamane. Nejideálnější doba je však v prvních teplých dnech na jaře nebo na podzim, po skončení léta. Ač nekvetoucí keře nemají práci s tvorbou květů, uprostřed letní sezóny nejvíce rostou a získávají velké množství nových větviček. Začít keříky stříhat v takové době není vhodné. Zbytečně to rostlinky oslabuje.

Pořiďte si vhodné nástroje

Výběr nástrojů je rozmanitý. Jsou to nůžky manuální, elektrické nebo AKU. Vlastníte-li však velké keře a nejste vyloženě Střihoruký Edward, manuální nůžky vám nedoporučujeme. Hodí se spíše na řidší keře, které mají několik dlouhých šlahounů. Naopak na husté keře typu buxus jsou nejlepší elektrické či AKU nůžky.

nekvetoucí keře stříhejte na jaře a na podzim

Co jsme pro vás našli

Abychom vám usnadnili proces zastřihávání, poohlédli jsme se po křovinořezech sami. A objevili jsme hned dva za akční cenu! Prvním kandidátem jsou nůžky na živý plot Riwall REH 5561 RH o hmotnosti 3,6 kg a s délkou čepele 61 cm. Jsou vhodné pro husté větší keře. Tyto nůžky patří mezi mohutnější, a proto se hodí spíše pro muže než ženy. Pořídíte je za akční cenu 1 399 Kč. Alternativou jsou pak AKU nůžky na živý plot Black&Decker GTC18452PC. Jsou specifické svou nízkou hmotností 2,7 kg a kratší lištou o délce 45 cm. Manipulace s nimi je tedy velmi snadná a pohodlná. Navíc se nemusíte trápit s kabelem. AKU nůžky pořídíte za akční cenu 2 599 Kč v prodejnách Electro World. Na menší keříky, které teprve vzrůstají, se hodí malé AKU nůžky na trávník Bosch ISIO 3. Jsou malé a velmi lehké. Hodí se nejen na trávník, ale pohodlně s nimi zastřihnete i menší keříky, s nimiž by měl velký křovinořez problémy. Pořídíte je za akční cenu 1 849 Kč v prodejnách Electro World.

Tip: Až do výšky!

Teleskopické plotové nůžky Fieldmann FZN 6005 výrazně usnadní zastřihování horních partií živých plotů. Práce s nimi je také bezpečnější, protože tam, kde jste v minulosti potřebovali žebřík, můžete nyní pohodlně pracovat ze země. Úhel střižné hlavy lze nastavit v 8 polohách a pohodlně upravit i horní horizontální části živých plotů. S nůžkami lze zastřihovat větve až do průměru 16 mm. Součástí balení je ramenní popruh na ochranný kryt lišty pro bezpečné uskladnění. Cena 2 190 Kč. 

Jak zazimovat keře?

Po vhodném ořezání a zastřihnutí keřů je dobré začít se zazimováním. Dokud jsou noci teplé, není to nutné. Jakmile se však hladina teploměru přiblíží k bodu mrazu, rozhodně začněte o zazimování přemýšlet. Nutnost zazimování platí po keře zasazené po dobu kratší tří let. Ostatní keře můžete nechat být. Použijte kompost, listí nebo hlínu. Tu nahrňte ke kmínku a do nejbližší blízkosti keříku. Jedná-li se o listnáč, můžete dřevinu zabalit do stínící plachty nebo ji posypat listy. Před každým zazimováním všechny keře pečlivě a důkladně prolijte.

Růže tvoří výjimku

Růže zazimujte vždy. Jakmile ustřihnete všechny šlahouny a začnou první mrazíky, poohlédněte se po chvojí, kterým byste pahýlek zakryli. Růže nikdy nenechávejte odkryté! Opět můžete využít stínící plachtu.

S listím buďte opatrní

Jste-li rozhodnutí použít listí, zpozorněte. V listech se totiž nejčastěji skrývají různí škůdci, kteří s chutí vaše rostlinky napadnou. Pokud nimi zazimujete svůj keř, nejen, že škůdci budou mít útulný příbytek přes celou zimu, ale během prvních teplých dnů se zahryznou do vaší dřeviny.

pravidelné zastřihávání prospívá keřům

 Jak to máte s kvetením?

Pro zdravý i pěkný vzhled je třeba plno keřů i rostlin na vaší zahradě pravidelně zastřihávat. Doba i způsob zastřihávání se značně liší dle typu keře a měsíců kvetení.

Kvetení na jaře

Máte-li na zahrádce rostliny, které kvetou čerstvě z jara, je vhodné je ostříhat ihned po jejich odkvětu. Rostlinka se tak nevyčerpává tvorbou semen. O to více vám příští rok pokvete.

Kvetení v létě

Jakmile skončí odkvět, můžete začít stříhat. Zbavte se starých květů i větviček, které hyzdí požadovaný tvar.

Kvetení na podzim nebo po celou sezónu

Existují keře, které kvetou od jara až do podzimu. Vůbec se netrápí tím, že byste jim rádi poskytli nějakou péči. Kdepak. O to rychlejší pak musíte být! Jakmile dochází k odkvětu, sáhněte po nůžkách a pusťte se do díla. Pokud byste takové keře nestihli ostříhat hned na podzim, další šanci dostanete velmi brzy z jara, než se objeví poupata.

Pozor, růže jsou výjimka

Růže se zpravidla zastřihává celá, až u země. Ale čiňte tak až na podzim! Růže po odkvětu se svým dílem ještě neskončily. Některé druhy vám nabídnou krásné rudé šípky, které mohou být podzimní ozdobou vaší zahrady a také potravu pro ptáky. 

Tip na barevnou podzimní zahradu:

  • Calluna vulgaris Aphrodite (vřes obecný)  tento růžovočervený vřes je nízký stálezelený keřík se šupinovitými listy. Hrozny drobných, jednoduchých nebo plných květů vydrží barevné po několik letních a podzimních měsíců. 
  • Buddleja davidii Black Knight (komule Davidova neboli motýlí keř)  vzdušný, rychle rostoucí keř, který s věkem získává čím dál hezčí tvar s přepadavými postranními větvemi, obtěžkanými květy, dosahující velikosti až 4 m. Kvete krásně i na podzim. 
Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!