Práce na zahradě létem nekončí. Proč a jak prořezávat a zakrývat keře na podzim

Žena hrabe listí na zahradě Maria Evseyeva / Shutterstock.com

Vlastníci zahrádek s keříky vědí, že s mrazivými dny se blíží i konečný termín péče o tyto dřeviny. Už během roku si každá rostlina nárokuje určitou pozornost, která se na podzim ještě víc umocňuje před nástupem zimního vegetačního klidu. Co všechno je třeba zařídit, než padnou první opravdové mrazy?

Přečtěte si také

Ideální jídlo na léto – to je studená španělská polévka gazpacho
Ideální jídlo na léto – to je studená španělská polévka gazpacho

Keře, které nekvetou

Existuje plno keřů, které nekvetou. Tehdy máte o starost méně. Mezi nejčastější z nich patří zerav, zvaný túje, nebo například buxus. Takové dřeviny můžete ostříhat, kdykoli se vám zamane. Nejideálnější doba je však v prvních teplých dnech na jaře nebo na podzim, po skončení léta.

Ač nekvetoucí keře nemají práci s tvorbou květů, uprostřed letní sezóny nejvíce rostou a získávají velké množství nových větviček. Začít keříky stříhat v takové době tedy není vhodné, jelikož to rostlinky oslabuje.

Pořiďte si vhodné nástroje

Výběr nástrojů je rozmanitý. Jsou tu nůžky manuální, elektrické nebo AKU. Vlastníte-li velké keře a nejste vyloženě Střihoruký Edward, manuální nůžky vám nedoporučujeme. Hodí se spíše na řidší keře, které mají několik dlouhých šlahounů. Naopak na ty husté jako třeba buxus jsou nejlepší právě elektrické či AKU nůžky.

Co jsme pro vás našli

Abychom vám usnadnili proces zastřihávání, poohlédli jsme se po křovinořezech sami. Které doporučujeme?

  • Nůžky na živý plot Riwall REH 5561 RH o hmotnosti 3,6 kg a s délkou čepele 61 cm. Jsou vhodné pro husté, větší keře. Tyto nůžky patří mezi mohutnější, a proto se hodí spíše pro muže než ženy. Pořídíte je za cenu kolem 1 399 Kč.
  • AKU nůžky na živý plot Black&Decker GTC18452PC jsou specifické svou nižší hmotností 2,7 kg a kratší lištou o délce 45 cm. Manipulace s nimi je tedy velmi snadná a pohodlná, a navíc se nemusíte trápit s kabelem. AKU nůžky pořídíte za akční cenu 2 699 Kč v prodejnách Electro World.
  • A na menší keříky, které teprve vzrůstají, se hodí malé AKU nůžky na trávník Bosch ISIO 3. Jsou malé a velmi lehké. Hodí se nejen na trávník, ale pohodlně s nimi zastřihnete i menší keříky, s nimiž by měl velký křovinořez problémy. Pořídíte je již od necelých 1 700 Kč.

Jak zazimovat keře?

Po vhodném ořezání a zastřižení keřů je dobré začít se zazimováním. Dokud jsou noci teplé, není to nutné. Jakmile se však hladina teploměru přiblíží k bodu mrazu, rozhodně začněte o zazimování přemýšlet. Tato nutnost platí pro keře zasazené po dobu kratší tří let. Ostatní keře můžete nechat být.

Použijte kompost, listí nebo hlínu. Tu nahrňte ke kmínku a do nejbližší blízkosti keříku. Jedná-li se o listnáč, můžete dřevinu zabalit do stínící plachty nebo ji posypat listy. Před každým zazimováním všechny keře pečlivě a důkladně prolijte.

Nezapomeňte půdě dopřát výživu

Růže tvoří výjimku

Růže zazimujte vždy. Jakmile ustřihnete všechny šlahouny a začnou první mrazíky, poohlédněte se po chvojí, kterým byste pahýlek zakryli. Růže nikdy nenechávejte odkryté! Opět můžete využít stínící plachtu.

S listím buďte opatrní

Jste-li rozhodnutí použít listí, zpozorněte. V listech se totiž nejčastěji skrývají různí škůdci, kteří s chutí vaše rostlinky napadnou. Pokud jimi zazimujete svůj keř, nejen, že škůdci budou mít útulný příbytek přes celou zimu, ale během prvních teplých dnů se zahryznou do vaší dřeviny.

Jak to máte s kvetením?

Pro zdravý i pěkný vzhled je třeba plno keřů i rostlin na vaší zahradě pravidelně zastřihávat. Doba i způsob se značně liší dle typu keře a měsíce kvetení.

Kvetení na jaře

Máte-li na zahrádce rostliny, které kvetou čerstvě z jara, je vhodné ostříhat je ihned po jejich odkvětu. Rostlinka se tak nevyčerpává tvorbou semen, a o to více vám příští rok pokvete.

Kvetení v létě

Jakmile skončí odkvět, můžete začít stříhat. Zbavte se starých květů i větviček, které hyzdí požadovaný tvar.

Doplňte svou zeleň o nové kousky

Kvetení na podzim nebo po celou sezónu

Existují keře, které kvetou od jara až do podzimu. Vůbec se netrápí tím, že byste jim rádi poskytli nějakou péči – o to rychlejší ale musíte být. Jakmile dochází k odkvětu, sáhněte po nůžkách a pusťte se do díla. Pokud byste takové keře nestihli ostříhat hned na podzim, další šanci dostanete velmi brzy z jara, než se objeví poupata.

Pozor, růže jsou opět výjimka

Růže se zpravidla zastřihává celá, až u země. Čiňte tak ovšem na podzim. Růže po odkvětu se svým dílem ještě neskončily. Některé druhy vám nabídnou krásné rudé šípky, které mohou být podzimní ozdobou vaší zahrady a také potravu pro ptáky.