Cesty a nákupy v zahraničí se komplikují: Velký přehled všech zemí, kam nesmíme bez testu

Cestování je složitější než kdy dřív. Vyznáte se v jednotlivých nařízeních? iStockPhoto

Svět se kvůli zhoršující se epidemiologické situaci začíná obracet k Česku zády. Komplikace při cestování na nás čekají už v téměř každém cizím státu a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí navíc zařadilo ČR mezí 7 nejrizikovějších zemí Evropy. Jak to vypadá na hraničních přechodech s našimi sousedy a co po nás při překročení hranic budou kontroly požadovat?

Přečtěte si také

Pivaři během pandemie přešli na bublinky. Obliba sektů vzrostla dvojnásobně
Pivaři během pandemie přešli na bublinky. Obliba sektů vzrostla dvojnásobně

Z okolních států vyjedeme bez problémů už jen do Polska a zatím do Rakouska. To ale už od dnešního dne na seznam rizikových oblastí řadí i Prahu. 

Státy podle odborníků dávají přednost zdraví jejich občanů před financemi, které by návštěvníci z Česka v zemích utratili.

Německo

Němci považují za rizikové celé Česko, ještě do pátečního odpoledne platila výjimka pro české občany z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. To se změnilo a v pátek podvečer Německo oznámilo, že všichni Češi do něj cestující musí do karantény, anebo předložit negativní test. Výjimku mají tedy už jen pendleři.

Slovensko

Také naši východní sousedé jsou k nám neúprosní. Češi buď předloží negativní test (ne starší než 72 hodin) nebo musí do desetidenní karantény. Slovensko povoluje osmihodinový tranzit, který však slouží pouze k projetí územím a rozhodně není určen pro nákupy nebo návštěvy příbuzných

Rakousko

Ministr zahraničních věcí České republiky Tomáš Petříček umístil na své sociální sítě status, kterým potvrdil, že od pondělí Pražané do Rakouska bez testu nesmí.

Kompletní seznam států, které Čechům zavedly omezení

 • Maďarsko (úplný zákaz) – Maďarsko uzavřelo již 1. září hranice pro občany všech cizích států. Podle slov ministerstva mají výjimku občané Česka, Slovenska a Polska, kteří si před 1. zářím rezervovali alespoň jednodenní pobyt s datem po 1. září a doloží to spolu s negativním testem (ne starším 5 dnů) v angličtině nebo maďarštině. Výjimku mají také studenti, pendleři a lidé, kteří cestují do země obchodně. 
 • Belgie (test a karanténa) – Od 11. září se lidé přijíždějící z Prahy musejí prokázat testem a jít na 14 dní do karantény. 
 • Nizozemsko (karanténa) – Všichni Češi, kteří vstoupí na území, mají povinnou karanténu. Nelze se jí vyhnout ani předložením negativního testu na koronavirus. 
 • Řecko (negativní test) – Od 28. září bude pravděpodobně možné cestovat na pozdní dovolenou jen s negativním testem starým max. 72 hod. 
 • Dánsko a Finsko a Kypr (úplný zákaz) – Do země nelze až na platné výjimky vůbec vstoupit.
 • Estonsko (karanténa) – Od 1. září lze povinnou karanténu Čechů přijíždějících do Estonska zkrátit pouze na týden provedením dvou testů s negativním výsledkem. Ty však musí podstoupit až v Estonsku a jsou zpoplatněny. 

Nepodceňujte hygienu rukou

 • Irsko (test nebo karanténa) – Před příjezdem je potřeba vyplnit formulář a po příjezdu do Irska je nutno se podrobit čtrnáctidenní karanténě. Vstup také umožňují dva testy v rozmezí 5–6 dnů, taktéž při dodržení karantény.
 • Litva (povinný test a karanténa) – Češi musí předložit při vstupu negativní test na koronavirus ne starší 72 hodin. Povinné je také přihlásit se do 12 hodin od vstupu do země u Národního centra veřejného zdraví vyplněním elektronického formuláře a dodržet dvoutýdenní karanténu.
 • Lotyšsko (karanténa) – Povinná pro všechny Čechy je dvoutýdenní karanténa. Tranzit přes zemi je nicméně v případě návratu možný.
 • Malta (povinný test) – Od 28. srpna musí mít všichni Češi negativní test na covid-19 (ne starší než 72 hodin) s tím, že se lze nechat otestovat za úplatu na letišti.
 • Norsko (karanténa) – Občané ČR musejí po příjezdu do Norska do desetidenní karantény
 • Portugalsko, Madeira (test nebo karanténa na částech území) – Na pevninskou část Portugalska není pro Čechy test vyžadován, pokud však cestují na Madeiru, vpustí je pouze s negativním testem ne starším 72 hodin. Test je možné podstoupit i na tamním letišti. 
 • Slovinsko (karanténa a test) – Povinné dvoutýdenní karanténě se vyhnete pouze v případě, že projíždíte zemí bez noclehu.
 • Velká Británie (karanténa) – Ani předložení negativního testu na covid-19 vás nezachrání před povinnou karanténou. Povinné je rovněž vyplnění internetového kontaktního formuláře.
 • Tunisko (karanténa a test) – Od 23. září bylo Česko zařazeno mezi země s vysokým rizikem nákazy. V zemi na vás čeká karanténa a vyžadován je i negativní test. Výjimku ovšem mají ti lidé, kteří sem zavítají v rámci organizované turistiky.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz