Vinaři musí kvůli následkům koronaviru improvizovat. Dávají slevy na víno a řeší co dál

Tuzemští vinaři hledají nové způsoby odbytu vín Elle Hughes / Pexels

Vinařství je obor, kterému se až do pandemie koronaviru nebývale dobře dařilo. Nyní se však naprostá většina tuzemských vinařů shodne na tom, že dobře už bylo. Mnozí z nich teď musí hledat nové způsoby odbytu pro svá vína, měnit prodejní strategii a v krajních případech dokonce zavírat provozy.

Přečtěte si také

Jak vybrat kuchyňský robot? Kromě ceny rozhoduje příkon, materiál i design
Jak vybrat kuchyňský robot? Kromě ceny rozhoduje příkon, materiál i design

Negativní dopady COVID-19 pociťuje 91 % vinařů

Koronavirus znesnadnil, ne-li některým úplně znemožnil, podnikání v mnoha a mnoha oborech. Ať už je to kultura, půjčovny automobilů, taxi, hotelnictví, restaurace, cateringové služby či vinařství.

A jsou to právě poslední jmenovaní, vinaři, kteří hlásí, jak moc tvrdě na jejich obor pandemie dopadla.

Podle průzkumu Vinařského fondu, kterého se účastnilo okolo dvou tisíc vinařů a vinařství, negativní dopady pandemie koronaviru na své podnikání pocítila naprostá většina z nich – celých 91 %.

Vinařská turistika se až do úderu pandemie koronaviru na Jižní Moravě velmi slibně rozvíjela Hachem Moujoud / Pixabay

Vinaři musí teď improvizovat

Vinaři s dopady koronaviru na podnikání bojovali porůznu. Aby zajistili svým vínům odbyt, byli nuceni hledat pro ně nové způsoby distribuce (46 %), změnit prodejní strategii (36 %), případně dokonce zavřít provoz či nějakou jeho část (32 %).

Přibližně čtvrtina dotázaných vinařů pak prodávala svá vína v cenových akcích a pětina byla nucena ceny snížit. Vinaři tak museli a stále musí improvizovat. Ostatně už v květnu jsme psali o iniciativě speciálních degustačních bedýnek vín, ve které spojilo své síly hned několik vinařství.

Večerní hodování? Dopřejte si k vínu i plátek skvělého sýru

Rozsah negativních dopadů je mimořádný

Výsledek průzkumu to není ovšem až tak překvapivý, ostatně i ředitel Vinařského fondu ČR takovou reakci od vinařů předvídal.

„Výzkum v podstatě potvrdil to, co od jednotlivých vinařů slýcháme od začátku epidemie. Data ale ukázala mimořádný rozsah negativních dopadů, tedy že se týkají téměř všech našich vinařů. Některých méně a jiných více, ale nějakým způsobem propad pocítili prakticky všichni,“ uvedl ředitel fondu Jaroslav Machovec v tiskové zprávě, kterou vydal Vinařský fond.

Kvůli koronaviru se ruší tradiční vinařské slavnosti

Na Jižní Moravě se za posledních pár let v obrovském rozsahu rozvíjela vinařská turistika. Za tu dobu si vinařské akce či krojované hody ve městech i na menších vesnicích udělaly dobré jméno a jezdilo na ně velké množství příznivců z nejrůznějších koutů České republiky.

Nyní se všechny tyto akce ruší. Nekonalo se Pálavské vinobraní v Mikulově, Burčákfest ve Znojmě a tradiční burčákové slavnosti odpískali i v Hustopečích, stejně jako ve Valticích Valtické vinobraní.

Udělejte si vinařskou akci v pohodlí domova

Vinaři provozující gastrozařízení patří k nejvíce zasaženým

Zvláště zasaženi jsou pak ti vinaři, kteří poskytují ubytovací služby či provozují gastrozařízení a také ti, kteří dodávají svá vína do restaurací či hotelů.

„Míra postižení také vzrůstá společně s rostoucím podílem vinařské turistiky na příjmech vinařství. Podniky, u kterých tyto příjmy tvoří více než 50 či 75 procent jejich příjmů, krize zasáhla mnohem výrazněji. Naopak míra negativních dopadů významně nesouvisí s jejich velikostí,“ vysvětlil dále Jaroslav Machovec.

Vinaři, kteří poskytují ubytovací služby a provozují gastrozařízení, trpí obzvláště Nenad Maric / Pixabay

Tato moravská vína se dají teď výhodně koupit v obchodních řetězcích

Pokud se tedy v obchodě poohlížíte po nějakém dobrém vínu, můžete podpořit české vinaře alespoň následovně:

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz