Vinaři musí kvůli následkům koronaviru improvizovat. Dávají slevy na víno a řeší co dál

Tuzemští vinaři hledají nové způsoby odbytu vín Elle Hughes / Pexels

Vinařství je obor, kterému se až do pandemie koronaviru nebývale dobře dařilo. Nyní se však naprostá většina tuzemských vinařů shodne na tom, že dobře už bylo. Mnozí z nich teď musí hledat nové způsoby odbytu pro svá vína, měnit prodejní strategii a v krajních případech dokonce zavírat provozy.

Přečtěte si také

Pozor na zkažené kuřecí maso, nehrozí jen nevolnost, ale také vážné zdravotní komplikace
Pozor na zkažené kuřecí maso, nehrozí jen nevolnost, ale také vážné zdravotní komplikace

Negativní dopady COVID-19 pociťuje 91 % vinařů

Koronavirus znesnadnil, ne-li některým úplně znemožnil, podnikání v mnoha a mnoha oborech. Ať už je to kultura, půjčovny automobilů, taxi, hotelnictví, restaurace, cateringové služby či vinařství.

A jsou to právě poslední jmenovaní, vinaři, kteří hlásí, jak moc tvrdě na jejich obor pandemie dopadla.

Podle průzkumu Vinařského fondu, kterého se účastnilo okolo dvou tisíc vinařů a vinařství, negativní dopady pandemie koronaviru na své podnikání pocítila naprostá většina z nich – celých 91 %.

Vinařská turistika se až do úderu pandemie koronaviru na Jižní Moravě velmi slibně rozvíjela Hachem Moujoud / Pixabay

Vinaři musí teď improvizovat

Vinaři s dopady koronaviru na podnikání bojovali porůznu. Aby zajistili svým vínům odbyt, byli nuceni hledat pro ně nové způsoby distribuce (46 %), změnit prodejní strategii (36 %), případně dokonce zavřít provoz či nějakou jeho část (32 %).

Přibližně čtvrtina dotázaných vinařů pak prodávala svá vína v cenových akcích a pětina byla nucena ceny snížit. Vinaři tak museli a stále musí improvizovat. Ostatně už v květnu jsme psali o iniciativě speciálních degustačních bedýnek vín, ve které spojilo své síly hned několik vinařství.

Večerní hodování? Dopřejte si k vínu i plátek skvělého sýru

Rozsah negativních dopadů je mimořádný

Výsledek průzkumu to není ovšem až tak překvapivý, ostatně i ředitel Vinařského fondu ČR takovou reakci od vinařů předvídal.

„Výzkum v podstatě potvrdil to, co od jednotlivých vinařů slýcháme od začátku epidemie. Data ale ukázala mimořádný rozsah negativních dopadů, tedy že se týkají téměř všech našich vinařů. Některých méně a jiných více, ale nějakým způsobem propad pocítili prakticky všichni,“ uvedl ředitel fondu Jaroslav Machovec v tiskové zprávě, kterou vydal Vinařský fond.

Kvůli koronaviru se ruší tradiční vinařské slavnosti

Na Jižní Moravě se za posledních pár let v obrovském rozsahu rozvíjela vinařská turistika. Za tu dobu si vinařské akce či krojované hody ve městech i na menších vesnicích udělaly dobré jméno a jezdilo na ně velké množství příznivců z nejrůznějších koutů České republiky.

Nyní se všechny tyto akce ruší. Nekonalo se Pálavské vinobraní v Mikulově, Burčákfest ve Znojmě a tradiční burčákové slavnosti odpískali i v Hustopečích, stejně jako ve Valticích Valtické vinobraní.

Udělejte si vinařskou akci v pohodlí domova

Vinaři provozující gastrozařízení patří k nejvíce zasaženým

Zvláště zasaženi jsou pak ti vinaři, kteří poskytují ubytovací služby či provozují gastrozařízení a také ti, kteří dodávají svá vína do restaurací či hotelů.

„Míra postižení také vzrůstá společně s rostoucím podílem vinařské turistiky na příjmech vinařství. Podniky, u kterých tyto příjmy tvoří více než 50 či 75 procent jejich příjmů, krize zasáhla mnohem výrazněji. Naopak míra negativních dopadů významně nesouvisí s jejich velikostí,“ vysvětlil dále Jaroslav Machovec.

Vinaři, kteří poskytují ubytovací služby a provozují gastrozařízení, trpí obzvláště Nenad Maric / Pixabay

Tato moravská vína se dají teď výhodně koupit v obchodních řetězcích

Pokud se tedy v obchodě poohlížíte po nějakém dobrém vínu, můžete podpořit české vinaře alespoň následovně:

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz