Dávejte si pozor, jaké želé bonbóny kupujete dětem. Na trhu se objevily nebezpečné cukrovinky 🍬

Díváte se na složení cukrovinek, které kupujete vašim dětem? ivabalk / Pixabay

Na českém trhu se objevily želé cukrovinky původem z Vietnamu obsahující látku, jejíž použití není ve sladkostech povoleno. Může totiž způsobit zadušení dítěte, což se v minulosti už několikrát stalo.

Přečtěte si také

Věrnostní kartičky obchodů nahrazují mobilní aplikace, lidé se ale obávají sledování
Věrnostní kartičky obchodů nahrazují mobilní aplikace, lidé se ale obávají sledování

Jak tyto nebezpečné cukrovinky poznáte?

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) před pár dny na svých oficiálních webových stránkách varovala spotřebitele před želé cukrovinkami New Choice Tropical Mini Fruity Gels.

Prodávají se v balení po 1 kilogramu (dají se ale koupit i v sáčku po 500 gramech), přičemž jednotlivé cukrovinky jsou ještě zabalené zvlášť v plastovém obalu, který je opatřen papírovým víčkem. V balení jsou příchutě meloun cantaloupe, mango, banán, kokos, vodní meloun a švestka.

Konkrétní cukrovinky zkontrolované SZPI mají datum minimální trvanlivosti do 8. 5. a 28. 5. 2021.

Takhle přesně cukrovinky zadržené SZPI vypadají SZPI

Nebezpečnou látkou v cukrovinkách je konjaková mouka

Uveďme si hned ze začátku kompletní složení, které je k dispozici u obchodníka na internetu:

  • voda, cukr, kokosový gel, bezlaktózová smetana, zahušťovadla (karagenan (extrakt z červených mořských řas), konjaková mouka, xanthanová guma)
  • stabilizátory (chlorid draselný, dihydrogenfosforečnan draselný), regulátory kyselosti (kyselina jablečná, kyselina citronová, citronan sodný), syntetická barviva (červeň allura AC, brilantní modř FCF), oxid titaničitý, přírodní příchuť: taro

Dopřejte svým dětem raději přírodní sladkost

Kupte se slevou Jablka Gala.

Porovnat slevy

Sama o sobě v potravinách nebezpečná není...

Ve složení výrobku má konjaková mouka coby přídatná látka označení E425. Konjaková mouka nebo také guma, rozhodně není podle portálu Fér potravina nebezpečnou látkou – její skóre škodlivosti je zde 0. Získává se z hlíz Amorphophallus konjak, v češtině známé jako zmijovec indický.

Tato přísada má široké využití v potravinářství, kde se používá k zahušťování, želírování, emulgování, jako stabilizátor či složka povrchových filmů. Ve specializovaných obchodech se dokonce prodává i jako výrobek k zahušťování pokrmů určený, který se hodí do redukční diety, protože obsahuje jen okolo 3 gramů sacharidů na 100 gramů, a ještě méně bílkovin a tuků.

...ale v želé cukrovinkách ano!

Využití této látky v potravinářství je povoleno v celé Evropské unii, avšak s jednou výjimkou – nesmí se používat při výrobě cukrovinek typu želé, a to už od roku 2002!

Ve Spojených státech a v Kanadě se totiž několik dětí podobnými cukrovinkami ji obsahující udusilo. A údajně by mělo být obdobných případů i mnohem více, například i v asijských zemích. Podle amerického koronera, který tehdy úmrtí jednoho z dětí vyšetřoval, se tyto želé cukrovinky totiž v ústech velmi špatně rozpouští a po spolknutí se mohou přilepit na jícen.

Pohled na želé cukrovinky shora SZPI

V roce 2014 před těmito cukrovinkami varovali Britové

Tyto želé cukrovinky se pak na trhu stejně v průběhu let dále objevovaly. V lednu 2014 před nimi varovala například britská vládní agentura Food Standard Agency (FDA). Tehdy se ale jednalo o New Choice ‘Mini Fruity Gels’.

Tenkrát FDA nezmiňovala konjakovou mouku, třebaže přítomna v produktu byla, ale varovala před jinými složkami, které cukroviny obsahovaly a které dle FDA mohly způsobit zadušení. Jednalo se o E400 kyselinu alginovou, E406 agar, E407 karagenan a E407a gumu Euchema.

Máte-li bonbony ozkoušené, riziko je minimální

Kupte se slevou Bonbony JoJo.

Porovnat slevy

Vybíráte-li tedy svým ratolestem jakoukoliv sladkost, sáhněte raději vždy po již známých a osvědčených značkách.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!