Dávejte si pozor, jaké želé bonbóny kupujete dětem. Na trhu se objevily nebezpečné cukrovinky 🍬

Díváte se na složení cukrovinek, které kupujete vašim dětem? ivabalk / Pixabay

Na českém trhu se objevily želé cukrovinky původem z Vietnamu obsahující látku, jejíž použití není ve sladkostech povoleno. Může totiž způsobit zadušení dítěte, což se v minulosti už několikrát stalo.

Přečtěte si také

Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod
Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod

Jak tyto nebezpečné cukrovinky poznáte?

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) před pár dny na svých oficiálních webových stránkách varovala spotřebitele před želé cukrovinkami New Choice Tropical Mini Fruity Gels.

Prodávají se v balení po 1 kilogramu (dají se ale koupit i v sáčku po 500 gramech), přičemž jednotlivé cukrovinky jsou ještě zabalené zvlášť v plastovém obalu, který je opatřen papírovým víčkem. V balení jsou příchutě meloun cantaloupe, mango, banán, kokos, vodní meloun a švestka.

Konkrétní cukrovinky zkontrolované SZPI mají datum minimální trvanlivosti do 8. 5. a 28. 5. 2021.

Takhle přesně cukrovinky zadržené SZPI vypadají SZPI

Nebezpečnou látkou v cukrovinkách je konjaková mouka

Uveďme si hned ze začátku kompletní složení, které je k dispozici u obchodníka na internetu:

  • voda, cukr, kokosový gel, bezlaktózová smetana, zahušťovadla (karagenan (extrakt z červených mořských řas), konjaková mouka, xanthanová guma)
  • stabilizátory (chlorid draselný, dihydrogenfosforečnan draselný), regulátory kyselosti (kyselina jablečná, kyselina citronová, citronan sodný), syntetická barviva (červeň allura AC, brilantní modř FCF), oxid titaničitý, přírodní příchuť: taro

Dopřejte svým dětem raději přírodní sladkost

Kupte se slevou Jablka Gala.

Porovnat slevy

Sama o sobě v potravinách nebezpečná není...

Ve složení výrobku má konjaková mouka coby přídatná látka označení E425. Konjaková mouka nebo také guma, rozhodně není podle portálu Fér potravina nebezpečnou látkou – její skóre škodlivosti je zde 0. Získává se z hlíz Amorphophallus konjak, v češtině známé jako zmijovec indický.

Tato přísada má široké využití v potravinářství, kde se používá k zahušťování, želírování, emulgování, jako stabilizátor či složka povrchových filmů. Ve specializovaných obchodech se dokonce prodává i jako výrobek k zahušťování pokrmů určený, který se hodí do redukční diety, protože obsahuje jen okolo 3 gramů sacharidů na 100 gramů, a ještě méně bílkovin a tuků.

...ale v želé cukrovinkách ano!

Využití této látky v potravinářství je povoleno v celé Evropské unii, avšak s jednou výjimkou – nesmí se používat při výrobě cukrovinek typu želé, a to už od roku 2002!

Ve Spojených státech a v Kanadě se totiž několik dětí podobnými cukrovinkami ji obsahující udusilo. A údajně by mělo být obdobných případů i mnohem více, například i v asijských zemích. Podle amerického koronera, který tehdy úmrtí jednoho z dětí vyšetřoval, se tyto želé cukrovinky totiž v ústech velmi špatně rozpouští a po spolknutí se mohou přilepit na jícen.

Pohled na želé cukrovinky shora SZPI

V roce 2014 před těmito cukrovinkami varovali Britové

Tyto želé cukrovinky se pak na trhu stejně v průběhu let dále objevovaly. V lednu 2014 před nimi varovala například britská vládní agentura Food Standard Agency (FDA). Tehdy se ale jednalo o New Choice ‘Mini Fruity Gels’.

Tenkrát FDA nezmiňovala konjakovou mouku, třebaže přítomna v produktu byla, ale varovala před jinými složkami, které cukroviny obsahovaly a které dle FDA mohly způsobit zadušení. Jednalo se o E400 kyselinu alginovou, E406 agar, E407 karagenan a E407a gumu Euchema.

Máte-li bonbony ozkoušené, riziko je minimální

Kupte se slevou Bonbony JoJo.

Porovnat slevy

Vybíráte-li tedy svým ratolestem jakoukoliv sladkost, sáhněte raději vždy po již známých a osvědčených značkách.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz