Pozor na nebezpečnou houpačku pro děti, která se prodávala v mnoha českých hračkářstvích

Houpačka skutečně vypadá na první pohled bezpečně RAPEX

Koupili jste vašemu dítku bytelnou dřevěnou houpačku, na které se do sytosti vyblbne? Tak se na ni raději pozorně podívejte a přečtěte si tento článek. Barevná dřevěná houpačka se žlutými závěsnými šňůrami může na první pohled vypadat bezpečně, zdání nicméně klame.

Přečtěte si také

Stavební materiál stále prudce zdražuje: Co je příčinou a kdy je šance na zlepšení?
Stavební materiál stále prudce zdražuje: Co je příčinou a kdy je šance na zlepšení?

Mnoho nebezpečných výrobků je určeno pro děti

Bedlivě pro vás hlídáme Systém rychlého varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky (RAPEX), které se dnes a denně dostávají na trh Evropské unie.

Spousta výrobků, které orgány České republiky do tohoto systému nahlásí, je určena pro děti a tohle se týká i posledního případu – z Číny pocházející, na první pohled veselé a bezelstné dřevěné houpačky s opěradlem určené pro ty nejmenší.

Na obale je uvedeno, že se jedná o houpačku pro nejmenší RAPEX

Nemáte ji doma?

Ani bychom se nedivili, prodávala se totiž poměrně hodně dlouhou dobu. Houpačku možná poznáte podle obrázku, pokud jste však ještě nevyhodili obal, měli byste na něm najít značku Woody a čárový kód 8591864103171.

Pokud trochu zapátráte na internetu, podle tohoto čárového kódu mimo jiné zjistíte, že ji žádný z prodejců už nenabízí. Z těch známějších obchodů ji dříve prodávaly např. Sparkys, Bambule, Pompo či Alza za cenu okolo čtyř set korun.

Jak houpačka vypadá?

Jednomístná houpačka o rozměrech 40x27x40 je vyrobena ze dřeva, boční příčky jsou vyvedeny v barevných koulích a oválech – modrá, zelená a žlutá. Šňůry, za které se houpačka věší, jsou sytě žluté barvy. Mezi těmito šňůrami a dřevěnou příčkou jsou po obou stranách oranžová držadla, aby se dítě nemuselo držet lan.

Houpačka je vyvedena v nádherných barvách RAPEX

V čem je tato houpačka nebezpečná?

Nastavitelná přezka se na houpačce může pohybovat, což může způsobit, že se sedadlo vychýlí z vodorovné polohy a dítě pak spadne.

Paradoxně však měla být tato houpačka dle popisku jednoho internetového obchodu bezpečná, a to díky ohrádce a speciálním popruhům kotvícím přední a zadní opěrné vodorovné tyče. Bezpečná však bohužel není.

Výrobek tak nesplňuje požadavky Směrnice 2009/48/ES o bezpečnosti hraček a ani normu ČSN EN 71-8. A právě z tohoto důvodu bylo nařízeno jeho stažení z trhu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz