Sběr právě teď vrcholí, jablek i hrušek však letos bude opět málo

Jablek bude letos více než vloni, žádná velká sláva to ale přesto není lumix2004 / Pixabay

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (UKZÚZ) udělal pro milovníky jablek a hrušek odhad, který se jim zřejmě moc líbit nebude. Možná to ale vidíte sami na vlastních jabloních a hrušních – nejen množství, ale i kvalita tak trochu pokulhává. Na vině jsou jarní mrazíky, které způsobily, že letos bude jablek i hrušek opět méně, než je pětiletý průměr.

Přečtěte si také

Celerová pomazánka s mrkví a jablkem od Garden and Kitchen, kterou budete chtít dělat pořád dokola
Celerová pomazánka s mrkví a jablkem od Garden and Kitchen, kterou budete chtít dělat pořád dokola

Jablek bude více než vloni, jinak jde ovšem o propad

Odhad UKZÚZ letošní sklizně jablek a hrušek se pohybuje pod hranicí 90 % pětiletého průměru. To sice není dobré, pořád jde ovšem o lepší vyhlídky než v minulém roce, kdy byla sklizeň ještě nižší.

V porovnání s loňskem by letošní úroda jablek měla vzrůst, a to o 8,5 %. V pětiletém průměru se nicméně jedná o propad 12 %. Co se však hrušek týče, těch bude letos zřejmě méně než vloni, a to o 7 %, v pětiletém průměru pak o 14 %.

Letošní sklizeň jablek by konkrétně měla být na úrovni 111 605 tun, hrušek pak bude 5 847 tun. A třebaže se tyto ovoce míchat nemají, pro jednou uděláme výjimku – celková letošní sklizeň by měla činit 117 452 tun. V pětiletém průměru jde tedy o celkový pokles 12 %.

Pozorujete na svých jabloních také menší úrodu? Jill Wellington / Pixabay

Množství i kvalita

Je však nutné zdůraznit, že se jedná zatím pouze o odhad. Podle mluvčí ÚKZÚZ Ivany Krškové by mohla letošní sklizeň být ještě nižší, a to v důsledku silných srážek doprovázených krupobitím, které Česko sužovaly během měsíce června.

Ohrožena může být ale i kvalita plodů, kterou mohly negativně ovlivnit pozdní jarní mrazíky, které mimo jiné zlikvidovaly i letošní úrodu meruněk.

Kupte si jablka v akci

Nejvíce se u nás pěstují jablka Golden Delicious a hrušky Konference

Nejvíce se v produkčních jabloňových sadech pěstuje oblíbená odrůda Golden Delicious a hned za ní jsou jablka Jonagold. U hrušní jsou nejčastěji pěstované tzv. zimní hrušky, a to odrůdy Konference a Lucasova.

Kilogram jablek Golden Delicious můžete právě teď koupit v akci v Tescu za 26,90 Kč. V akci jsou i hrušky Lucasovy, které seženete nejlevněji v Globusu za 24,90 Kč za kilogram a výhodně také v Kauflandu za 26,90 Kč. Hrušky Konference pak najdete v akci od 24. září v Penny za 29,90 Kč.

Hrušky Konference jsou výborné a náramně sladké Pezibear / Pixabay

Koronavirus zabránil česačům v každoročním sběru

Aby toho nebylo málo, situaci okolo sběru jablek výrazně zkomplikoval i koronavirus. Chybí totiž ukrajinští, bulharští, rumunští a moldavští česači, kteří k nám na sklizeň jablek pravidelně dojížděli. K bezproblémovému sběru by přitom bylo potřeba až 3000 pracovníků.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz