Sběr právě teď vrcholí, jablek i hrušek však letos bude opět málo

Jablek bude letos více než vloni, žádná velká sláva to ale přesto není lumix2004 / Pixabay

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (UKZÚZ) udělal pro milovníky jablek a hrušek odhad, který se jim zřejmě moc líbit nebude. Možná to ale vidíte sami na vlastních jabloních a hrušních – nejen množství, ale i kvalita tak trochu pokulhává. Na vině jsou jarní mrazíky, které způsobily, že letos bude jablek i hrušek opět méně, než je pětiletý průměr.

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

Jablek bude více než vloni, jinak jde ovšem o propad

Odhad UKZÚZ letošní sklizně jablek a hrušek se pohybuje pod hranicí 90 % pětiletého průměru. To sice není dobré, pořád jde ovšem o lepší vyhlídky než v minulém roce, kdy byla sklizeň ještě nižší.

V porovnání s loňskem by letošní úroda jablek měla vzrůst, a to o 8,5 %. V pětiletém průměru se nicméně jedná o propad 12 %. Co se však hrušek týče, těch bude letos zřejmě méně než vloni, a to o 7 %, v pětiletém průměru pak o 14 %.

Letošní sklizeň jablek by konkrétně měla být na úrovni 111 605 tun, hrušek pak bude 5 847 tun. A třebaže se tyto ovoce míchat nemají, pro jednou uděláme výjimku – celková letošní sklizeň by měla činit 117 452 tun. V pětiletém průměru jde tedy o celkový pokles 12 %.

Pozorujete na svých jabloních také menší úrodu? Jill Wellington / Pixabay

Množství i kvalita

Je však nutné zdůraznit, že se jedná zatím pouze o odhad. Podle mluvčí ÚKZÚZ Ivany Krškové by mohla letošní sklizeň být ještě nižší, a to v důsledku silných srážek doprovázených krupobitím, které Česko sužovaly během měsíce června.

Ohrožena může být ale i kvalita plodů, kterou mohly negativně ovlivnit pozdní jarní mrazíky, které mimo jiné zlikvidovaly i letošní úrodu meruněk.

Kupte si jablka v akci

Nejvíce se u nás pěstují jablka Golden Delicious a hrušky Konference

Nejvíce se v produkčních jabloňových sadech pěstuje oblíbená odrůda Golden Delicious a hned za ní jsou jablka Jonagold. U hrušní jsou nejčastěji pěstované tzv. zimní hrušky, a to odrůdy Konference a Lucasova.

Kilogram jablek Golden Delicious můžete právě teď koupit v akci v Tescu za 26,90 Kč. V akci jsou i hrušky Lucasovy, které seženete nejlevněji v Globusu za 24,90 Kč za kilogram a výhodně také v Kauflandu za 26,90 Kč. Hrušky Konference pak najdete v akci od 24. září v Penny za 29,90 Kč.

Hrušky Konference jsou výborné a náramně sladké Pezibear / Pixabay

Koronavirus zabránil česačům v každoročním sběru

Aby toho nebylo málo, situaci okolo sběru jablek výrazně zkomplikoval i koronavirus. Chybí totiž ukrajinští, bulharští, rumunští a moldavští česači, kteří k nám na sklizeň jablek pravidelně dojížděli. K bezproblémovému sběru by přitom bylo potřeba až 3000 pracovníků.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz