Bohemia Sekt slaví 50 let, do obchodů chystá limitovanou edici zlatých lahví

Bohemia Sekt je na trhu už půl století Bohemia Sekt

Ač jsme malá země, má Česká republika hned několik významných producentů šumivých vín, které s úspěchem vyváží do zahraničí. Nejznámější je nejspíše značka Bohemia Sekt, která letos oslavila půl století od svého založení. Vedle ní ale v regálech obchodů narazíte také na Saint Croix Sekt, Mucha sekt a řadu dalších. 

Přečtěte si také

Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické
Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické

Bohemia Sekt

Značka Bohemia Sekt Demi sec vznikla v roce 1970 ve Starém Plzenci, v němž svoji výrobu udržela dodnes. A v obchodech se její první lahve objevily toho roku právě v průběhu září a října. Jednotná cena ve všech československých obchodech tehdy byla 29 Kčs.

Od té doby už uplynulo moře času a přesto, že značka Bohemia Sekt přišla s dalšími 16 druhy alkoholických i nealkoholický sektů, šumivé víno Demi sec zůstává tím nejoblíbenějším. „Bohemka“ se už po léta vyrábí z odrůdy vína Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené, a to charmatovou metodou spočívající v druhotném kvašení v nerezovém tanku. V sektu je 11 % alkoholu.

Na oslavu kulatého jubilea je připravená limitovaná edice designových lahví „Bohemia Sekt 50 let“, která na pulty obchodů vtrhne v během října a k dostání bude i na e-shopu osobnivinoteka.cz. V prodeji bude celkem 200 tisíc kusů originálních lahví. Pořizovací cena jedné je 149 Kč.

Limitovaná edice designových lahví k 50. výročí Bohemia Sekt

Mucha Sekt

Naopak relativním nováčkem je Mucha sekt, který se na trhu se šumivými víny objevil v roce 1999. Tehdy ale zamířil jen do vyhlášených restaurací, do obchodů zavítal až o pár let později. Jeho producentem je moravské vinařství Soare Sekt ze Zaječí, které je světovým držitelem licence pro používání motivů Alfonse Muchy. Proto na etiketách bublinkových nápojů nejen sektu typu Demi Sec, ale i Brut, Rosé a dalších najdete krásky z Muchových secesních obrazů či plakátů.

Šumivé víno se vyrábí výhradně z odrůdy Chardonnay a v jeho chuti se snoubí svěží kyselinka, která harmonizuje se zbytkovým cukrem. Obsahuje 11,5 % alkoholu.

Kultura ve vaší sklenici

Mucha Sekt FB Mucha Sekt

Saint Croix Sekt

Dalším známou českou značkou jsou Templářské sklepy Čejkovice, které odkazují na tradici templářských rytířů. Červená a bílá vína začala značka stáčet v roce 1936 a v 90. letech začala na trhu nabízet i šumivý Saint Croix Sekt, k jehož výrobě se používá vinná odrůda Chardonnay (90 %) a Pinot Blanc (10 %). Na rozdíl od „Bohemky“ se vyznačuje větší sladkostí, společný však mají 11% obsah alkoholu.

Skvělé bublinky pro každou příležitost

Kromě tradičního Demi Sec, Brut a Demi Rosé na trh zařadili také speciální edici Sang Real Sekt, který vzniká lisováním celých hroznů odrůdy Rulandské modré. Převládá sladká chuť s dozvukem malinového želé. Oproti ostatním sektům je silnější (má 12 % alkoholu) a také dražší – jeho stanovená cena je 241 Kč.

Speciální řada Saint Real Sekt Templářské sklepy Čejkovice

Nejdelší historii má sekt Chateau Bzenec brut, který světlo světa spatřil už před 145 lety, tedy v roce 1875. Dodnes se k jeho výrobě používají hrozny ryzlinku rýnského a tradiční metoda kvašení v láhvi. Podle vinařství má šumivý nápoj jemnou vůni s tóny broskví a ovocnou lehkostí. Sekt s 12 % alkoholu ale patří mezi ty dražší. Jeho cena se pohybuje kolem 200 korun.

Vyzkoušejte tradici

Dalším známým producentem je Víno Mikulov (spadající pod společnost Bohemia Sekt), které kromě klasických vín nabízí i sekt Motýl, a to v provedení Demi Sec, Rosé Demi Sec a Suchý sekt. Vyrábí se ze směsi několika odrůd a v lahvích zraje šest měsíců. Díky tomu má jemné perlení a sladší, svěží chuť. Obsahuje 11 % alkoholu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz