Pozor na cestování se zvířaty! Tohle všechno musí splňovat při překročení hranic

Cestování s psím kamarádem by mělo být bezpečné. Pro pejska i pro spolujezdce a řidiče.

Pro některé lidi jsou mazlíčci jako děti, a tak není divu, že bez nich nechtějí odjet ani na kratší dovolenou. Pro zvířata ale platí jiná pravidla, než pro nás lidi. Ať už cestujete autem či autobusem, nebo do vysněné destinace letíte, musíte si nejdříve zajistit potřebné náležitosti pro svého miláčka.

Přečtěte si také

Proč dát pozor na nákup vonných tyčinek? Představují riziko pro vaše zdraví
Proč dát pozor na nákup vonných tyčinek? Představují riziko pro vaše zdraví

Cestovní pas nejen pro člověka

Ano, i zvířata musí cestovat s platným pasem. Ten vystavuje veterinář – a v dokladu uvede kromě čtyřnohého parťáka také chovatele, který se zvířetem cestuje. Kromě pasu musí mít zvíře také platný mikročip. Včas se tedy zastavte za veterinářem, ten vám ochotně sdělí bližší informace k náležitostem, které musíte vyřídit před cestou. Mnohdy se může jednat také o přeočkování.

Očkování je důležité

Raději zkontrolujte očkovací průkaz mazlíčka. Má váš miláček platné očkování proti vzteklině? Cestovat mohou zvířata pouze s platným očkováním proti této nemoci, ale v některých zemích je podmínkou, že nesmí být provedeno před méně než 21 dny, případně s přeočkováním v době platnosti původního očkování. Proto se u veterináře informujte s dostatečným časovým odstupem, jestli do vámi vybrané země, kterou jste si zvolili za cíl dovolené, je potřeba očkování řešit. 

Jednou z možností přepravy může být klec – ovšem pokud je na ni pes zvyklý od malička.

Autem nebo letadlem?

V obou případech je potřeba zvířatům zajistit maximální komfort. Zvíře, které nikdy neletělo letadlem, může být ve velkém stresu. Stojí to za to? Opět můžete situaci konzultovat s veterinářem. Existují totiž přípravky, které pomáhají vystresovaného mazlíčka uklidnit. V rámci létání je navíc potřeba informovat se vždy u dané letecké společnosti o podmínkách přepravy, které se mohou lišit. Co se týká cesty autem, ta může být o dost příjemnější – mazlíček je přece jen ve vaší blízkosti, můžete zastavit na krátké procházky nebo občerstvení.

TIP: Pro maximálně bezpečnou jízdu nezapomeňte na nezbytné vybavení. Bezpečnostní pás pro psa a kvalitní přepravka pro kočku jsou samozřejmostí. Opatření slouží nejen k ochraně vašich mazlíčků – ale také pro bezpečnou a klidnou jízdu řidiče a spolujezdců. Kočičce poslouží textilní taška Trixie, která je skladná a praktická (od 549 Kč, Superzoo).

Cílová destinace

Tak kam to letos bude? Cílová destinace je důležitá – i tady mohou nastat komplikace. Informujte se včas o možnostech cestování se zvířaty do dané země. Některé státy třeba nepovolují vstup určitým plemenům psů. S takovým československým vlčákem nemůžete vycestovat například do Norska. Proto si nastudujte dostupné informace, abyste nebyli nemile překvapeni. Dalším důležitým aspektem, který hraje roli, je délka cesty. Vybavte se cestovními miskami, které jsou skladné, ale praktické. Dostatek krmných dávek, pamlsky i běžné vybavení nebo cestovní pelíšek (HuhuBamboo, od 1 349 Kč v Petcenter) se určitě neztratí. A až vše zjistíte a zajistíte, můžete vyrazit. Nakonec s vašimi čtyřnohými parťáky bude vaše dovolená nezapomenutelná. 

Dovolená pod hvězdami? Klidně i se čtyřnohými mazlíčky.

Věděli jste?

  • Že především nízkonákladové aerolinky vůbec zvířata nepřepravují? Proto než objednáte letenky, raději se informujte přímo u letecké společnosti se kterou plánujete cestovat.
  • Letecká přeprava zvířat v kabině pro cestující má svá pravidla, například v letadlech ČSA, do kabiny pro cestující si s sebou můžete vzít pouze psa nebo kočku za těchto podmínek: zvíře musí být umístěno v uzavíratelné schráně určené pro přepravu zvířat s pevným a nepropustným dnem. Maximální rozměry schrány nesmí přesáhnout 43 x 30 x 27 cm (délka, šířka, výška) a její celková hmotnost včetně zvířete 8 kg. Schrána musí být na palubě umístěna pod sedadlem před vámi. Za přepravu vašeho zvířete, které se nezapočítává do bezplatného limitu pro přepravu kabinových zavazadel, uhradíte poplatek 59 EUR / 1530 CZK za každý směr cesty. (zdroj: České aerolinie).
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz