České obchody hlásí, že jsou na podzimní vlnu koronaviru dobře připraveny

V obchodech je potravin dostatek Igor Ovsyannykov / Pixabay

To, co jsme v obchodech zažívali během jarní vlny koronaviru, zažívat teď už rozhodně znovu nechceme. Podle všeho se ale bát nemusíme. Obchody hlásí, že jsou připraveny a mají jak dostatek jídla, tak i ostatního zboží, po kterém byla tenkrát na začátku taková poptávka.

Přečtěte si také

Dekorace na hroby, které vydrží déle než na Dušičky
Dekorace na hroby, které vydrží déle než na Dušičky

Připravili jste svoji imunitu dostatečně?

Že covid-19 s příchodem podzimu znovu udeří, bylo nám všem dobře známo. Měli jsme tedy dostatek času začít něco dělat pro naše zdraví a imunitu – jíst vhodné doplňky stravy a cvičit.

Tip: Na posílení imunity je mimochodem úžasná hlíva ústřičná, kterou teď můžete koupit výhodně buď v lékárně Dr. Max 1+1 zdarma za 369 Kč ve variantě s rakytníkem, nebo v drogerii Rossmann za 399 Kč, případně v lékárně PharmaPoint ve variantě se šípky za 389 Kč.

Retail během „letní pauzy“ nelenil

Retail naštěstí ale připraven je, tedy alespoň podle tiskové zprávy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Celý retailový trh, a to včetně výrobců potravin, období mezi jarní a podzimní vlnou koronaviru využít dokázal.

Během zimně-jarní vlny koronaviru jsme mohli sledovat až neuvěřitelné nasazení pracovníků obchodů, kteří museli čelit návalu nakupujících bažících po zásobách trvanlivých potravin či dezinfekčních prostředků. Touha vyjádřit vděk a respekt před prodavači a zaměstnanci dokonce vyústila v internetovou výzvu Poděkuj své pokladní

Nečekaný tlak, na který nebyl připraven, ustál retail se ctí. Během léta nenajel na onu prázdninovou vlnu, kdy se mnozí chovali, jako by i covid-19 odjel na dovolenou, ale namísto toho účastníci retailového trhu pracovali například na vylepšování a posilování interních systémů, zlepšování plánování směn zaměstnanců a také navýšili zásoby ochranných pomůcek a dezinfekce tak, aby ochránili jak pracovníky, tak i zákazníky.

Čím méně lidí bude v obchodech, tím lépe Peggy cci / Pixabay

Potraviny jsou, nepanikařte

Vše je údajně připraveno, a to včetně potravin a ostatního zboží. Zásobování funguje bezproblémově. A vzhledem k tomu, že se Praha zařadila na červený stupeň semaforu, vyzývá prezident SOCR ČR Tomáš Prouza k zachování klidu:

„Chápeme, že nervozita ve společnosti může zejména kvůli chaotickému postupu vlády narůstat. Během letošního jara byli zákazníci schopni naplnit prodejny v desítkách minut po oznámení nových nařízení, či dokonce jen spekulací o nových omezeních. Zvýšil se tak počet lidí v obchodech, a tedy i riziko dalšího šíření nákazy. V této souvislosti opět zdůrazňuji, že není žádný důvod k obavám z nedostatku potravin. Prosíme proto o zachování zdravého rozumu – na jaře jsme všichni viděli, že potravin je dostatek a není tak důvod k nějakým masivním nákupům a hromadění zásob.“

Vláda by měla lépe komunikovat s obchodníky

Aby bylo zamezeno zmatkům a panickému nakupování, je podle prezidenta SOCR ČR nadmíru důležité, aby plánování jakýchkoli dalších vládních opatření bylo koordinováno i s obchodníky.

Ještě důležitější ovšem je, aby se i zákazníci chovali při nakupování spořádaně a nejlépe tak, jako to dělali na jaře. Bohužel však mnoho lidí bezpečnostní opatření nedodržuje. Ba přímo naopak – jako by nedodržováním určitých zásad (např. rozestupů) dávali najevo, že se koronaviru nebojí a že bezpečnostní opatření dodržovat nemusí.

Bezpečnostní opatření je v obchodech správné dodržovat v zájmu všech – vás, personálu i ostatních nakupujících Anna Shvets / Pexels

7 pravidel zodpovědného nakupování

Pojďme si tedy pravidla zodpovědného chování při nakupování zopakovat.

  1. Choďte nakupovat sami. Čím méně lidí v prodejně, tím lépe.
  2. Snažte se dodržovat rozestupy.
  3. Pište si nákupní seznam, abyste v prodejně nemuseli zbytečně přemýšlet, na co jste to ještě zapomněli.
  4. Noste roušku, a to jak na ústech, tak na nose (mnoho lidí ji nosí pod nosem, nebo dokonce na bradě).
  5. Při vstupu do prodejny a při odchodu z ní si dezinfikujte ruce. Dezinfekce s pumpičkou se vám bude hodit i do auta.
  6. Při výběru nebalených potravin používejte rukavice, případně mikrotenový sáček.
  7. Plaťte bezkontaktně. V mnohých případech nemusíte ani vytahovat platební kartu z peněženky – použít dnes už lze i mobil či chytré hodinky.

Mějte dezinfekci vždy po ruce

A vždy pamatujte – důležité je zachovávat chladnou hlavu. Klidným dodržováním bezpečnostních opatření totiž prospějete opravdu všem. A nejen obchody vám za to poděkují.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!