České obchody hlásí, že jsou na podzimní vlnu koronaviru dobře připraveny

V obchodech je potravin dostatek Igor Ovsyannykov / Pixabay

To, co jsme v obchodech zažívali během jarní vlny koronaviru, zažívat teď už rozhodně znovu nechceme. Podle všeho se ale bát nemusíme. Obchody hlásí, že jsou připraveny a mají jak dostatek jídla, tak i ostatního zboží, po kterém byla tenkrát na začátku taková poptávka.

Přečtěte si také

Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují
Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují

Připravili jste svoji imunitu dostatečně?

Že covid-19 s příchodem podzimu znovu udeří, bylo nám všem dobře známo. Měli jsme tedy dostatek času začít něco dělat pro naše zdraví a imunitu – jíst vhodné doplňky stravy a cvičit.

Tip: Na posílení imunity je mimochodem úžasná hlíva ústřičná, kterou teď můžete koupit výhodně buď v lékárně Dr. Max 1+1 zdarma za 369 Kč ve variantě s rakytníkem, nebo v drogerii Rossmann za 399 Kč, případně v lékárně PharmaPoint ve variantě se šípky za 389 Kč.

Retail během „letní pauzy“ nelenil

Retail naštěstí ale připraven je, tedy alespoň podle tiskové zprávy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Celý retailový trh, a to včetně výrobců potravin, období mezi jarní a podzimní vlnou koronaviru využít dokázal.

Během zimně-jarní vlny koronaviru jsme mohli sledovat až neuvěřitelné nasazení pracovníků obchodů, kteří museli čelit návalu nakupujících bažících po zásobách trvanlivých potravin či dezinfekčních prostředků. Touha vyjádřit vděk a respekt před prodavači a zaměstnanci dokonce vyústila v internetovou výzvu Poděkuj své pokladní

Nečekaný tlak, na který nebyl připraven, ustál retail se ctí. Během léta nenajel na onu prázdninovou vlnu, kdy se mnozí chovali, jako by i covid-19 odjel na dovolenou, ale namísto toho účastníci retailového trhu pracovali například na vylepšování a posilování interních systémů, zlepšování plánování směn zaměstnanců a také navýšili zásoby ochranných pomůcek a dezinfekce tak, aby ochránili jak pracovníky, tak i zákazníky.

Čím méně lidí bude v obchodech, tím lépe Peggy cci / Pixabay

Potraviny jsou, nepanikařte

Vše je údajně připraveno, a to včetně potravin a ostatního zboží. Zásobování funguje bezproblémově. A vzhledem k tomu, že se Praha zařadila na červený stupeň semaforu, vyzývá prezident SOCR ČR Tomáš Prouza k zachování klidu:

„Chápeme, že nervozita ve společnosti může zejména kvůli chaotickému postupu vlády narůstat. Během letošního jara byli zákazníci schopni naplnit prodejny v desítkách minut po oznámení nových nařízení, či dokonce jen spekulací o nových omezeních. Zvýšil se tak počet lidí v obchodech, a tedy i riziko dalšího šíření nákazy. V této souvislosti opět zdůrazňuji, že není žádný důvod k obavám z nedostatku potravin. Prosíme proto o zachování zdravého rozumu – na jaře jsme všichni viděli, že potravin je dostatek a není tak důvod k nějakým masivním nákupům a hromadění zásob.“

Vláda by měla lépe komunikovat s obchodníky

Aby bylo zamezeno zmatkům a panickému nakupování, je podle prezidenta SOCR ČR nadmíru důležité, aby plánování jakýchkoli dalších vládních opatření bylo koordinováno i s obchodníky.

Ještě důležitější ovšem je, aby se i zákazníci chovali při nakupování spořádaně a nejlépe tak, jako to dělali na jaře. Bohužel však mnoho lidí bezpečnostní opatření nedodržuje. Ba přímo naopak – jako by nedodržováním určitých zásad (např. rozestupů) dávali najevo, že se koronaviru nebojí a že bezpečnostní opatření dodržovat nemusí.

Bezpečnostní opatření je v obchodech správné dodržovat v zájmu všech – vás, personálu i ostatních nakupujících Anna Shvets / Pexels

7 pravidel zodpovědného nakupování

Pojďme si tedy pravidla zodpovědného chování při nakupování zopakovat.

  1. Choďte nakupovat sami. Čím méně lidí v prodejně, tím lépe.
  2. Snažte se dodržovat rozestupy.
  3. Pište si nákupní seznam, abyste v prodejně nemuseli zbytečně přemýšlet, na co jste to ještě zapomněli.
  4. Noste roušku, a to jak na ústech, tak na nose (mnoho lidí ji nosí pod nosem, nebo dokonce na bradě).
  5. Při vstupu do prodejny a při odchodu z ní si dezinfikujte ruce. Dezinfekce s pumpičkou se vám bude hodit i do auta.
  6. Při výběru nebalených potravin používejte rukavice, případně mikrotenový sáček.
  7. Plaťte bezkontaktně. V mnohých případech nemusíte ani vytahovat platební kartu z peněženky – použít dnes už lze i mobil či chytré hodinky.

Mějte dezinfekci vždy po ruce

A vždy pamatujte – důležité je zachovávat chladnou hlavu. Klidným dodržováním bezpečnostních opatření totiž prospějete opravdu všem. A nejen obchody vám za to poděkují.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz