Cena zlata roste, odborníci zaznamenali zvýšený zájem investorů

Rostoucí poptávka, rostoucí cena zlata. Hospodářská krize umožnila rekordní růst cen drahých kovů PublicDomainPuctures / Pixabay

Cena zlata aktuálně trhá rekordy. A poroste dál. Příčinou je hospodářská krize – investoři se totiž více zajímají o drahé kovy, které považují za investici do jistoty. V posledních týdnech tak cena zlata překonala hranici dvou tisíc dolarů za troyskou unci.

Přečtěte si také

Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit
Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit

Cena stále stoupá

Troyská unce označuje 31,1 gramů zlata. Právě toto množství drahého kovu během srpna stouplo na ceně na 2 060 dolarů, poslední rekord ceny zlata byl přitom překonán naposledy v září roku 2011. Tehdy se pohybovala okolo 1 900 dolarů.

Podle předsedy představenstva investiční společnosti Colosseum Štěpána Pírka však růst cen zdaleka nekončí a o vrchol se zatím nejedná.

„Důvodem nynějšího mohutného nárůstu ceny zlata je, že mu zvláště poslední dobou prakticky vše hraje do karet. Expanzivní měnová politika světově významných centrálních bank v čele s tou americkou sráží úrokové sazby až do záporu,“ řekl Lukáš Kovanda, zástupce společnosti Trinity Bank. Podle něj má na aktuální stav vliv více aspektů, například oslabení dolaru.

Investice do zlata nyní považují investoři za jistotu nattanan23 / Pixabay

Jistá investice v nejisté době

Rostoucí zájem o zlato vnímají také velké investiční banky. Právě ty totiž během letoška zdvojnásobily svůj příjem z drahých kovů. Informaci uvedla společnost Coalition pro agenturu Reuters. Stejně tak rostoucí poptávka dopadla na veřejně obchodovatelné fondy. Specializované společnosti byly vzhledem k poptávce nuceny zvýšit fyzický objem zlata.

Zatímco obvykle přináší investice do zlata nulový úrok, v nejistých dobách jsou drahé kovy přitažlivější zejména pro jistotu investic. Za rekordní změnu ve světě investování může zejména pandemie covid-19, která má přímý vliv na světovou ekonomiku.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz