Znáte lupinu? Používá se v kosmetice i na vaření

Lupina se hodně pěstuje na jihu Evropy, například v Řecku nebo na Balkáně Canva

Lupina je jednou z nejméně známých luštěnin. Nejčastěji se pěstuje v Austrálii, ale setkáte se s ní i v Evropě – a její produkce se v posledních letech zvyšuje také v ČR. Konzumuje se naložená v nálevu, dělají se z ní pomazánky nebo se přidává do polévek a gulášů. Známá je i lupinová káva nebo mouka. Proč jsou tak oblíbené a co si z lupiny připravit doma?

Přečtěte si také

Vánoční cukroví? S těmito kuchyňskými pomocníky to letos bude hračka
Vánoční cukroví? S těmito kuchyňskými pomocníky to letos bude hračka

Existuje asi 200 druhů lupiny, neznámější jsou ale jen 4 z nich. Lupina bílá, lupina žlutá a lupina úzkolistá se používají velmi podobně. Pozor ovšem na lupinu mnoholistou, která je jedovatá.

Zdravý zázrak

Lupinu oceníte při hubnutí a vhodná je také pro sportovce i vyznavače zdravého životního stylu. Obsahuje totiž velké množství bílkovin (asi 37 %) a v porovnání s dalšími luštěninami má výrazně nejvyšší podíl vlákniny. Navíc v ní nenajdete téměř žádné sacharidy. Pozor si však dejte na alergickou reakci, která u někoho může nastat.

Oblíbená řecká pochoutka

Z lupiny si lze připravit i jednoduchý a zdravý snack, který navíc i skvěle chutná. Stačí ji dát asi na 3 dny namočit, přičemž vodu byste měli každý den vyměnit. Potom ji properte a vařte asi půl hodiny, než změkne. Nakonec ji ještě posolte, zakápněte citronem a po vzoru starých Římanů posypejte římským kmínem. Pak už můžete servírovat.

Dále je lupina i surovinou pro výrobu těstovin a pekařských směsí nebo náhražkou živočišného mléka do dětské výživy.

Lupinová mouka

Mouka z lupiny je ideální pro alergiky a celiaky, jelikož neobsahuje lepek. Běžně se objevuje také ve veganské kuchyni. Nejčastěji se z ní dělají různé placky, palačinky nebo moučníky a je možné ji míchat i s jinými moukami. Nehodí se pouze pro přípravu kynutého těsta.

Velkým trendem je v poslední době lupinová káva Pixabay

Lupinová káva

Pražená semena lupiny patří mezi stále oblíbenější bezkofeinové kávoviny. Díky tomu ji mohou i těhotné ženy nebo lidé s nesnášenlivostí kofeinu. Příprava lupinové kávy je velmi jednoduchá, protože ji stačí jednoduše zalít horkou vodou.

Lupina jako kosmetická ingredience

A využití má i v kosmetice. Její proteiny se totiž přidávají například do regeneračních krémů a balzámů na pleť i tělo nebo do suchých olejů.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz