Znáte lupinu? Používá se v kosmetice i na vaření

Lupina se hodně pěstuje na jihu Evropy, například v Řecku nebo na Balkáně Canva

Lupina je jednou z nejméně známých luštěnin. Nejčastěji se pěstuje v Austrálii, ale setkáte se s ní i v Evropě – a její produkce se v posledních letech zvyšuje také v ČR. Konzumuje se naložená v nálevu, dělají se z ní pomazánky nebo se přidává do polévek a gulášů. Známá je i lupinová káva nebo mouka. Proč jsou tak oblíbené a co si z lupiny připravit doma?

Přečtěte si také

Důchody přijdou včas, na ostatní zásilky si ale počkáte. Česká pošta nestíhá, chybí jí 650 lidí
Důchody přijdou včas, na ostatní zásilky si ale počkáte. Česká pošta nestíhá, chybí jí 650 lidí

Existuje asi 200 druhů lupiny, neznámější jsou ale jen 4 z nich. Lupina bílá, lupina žlutá a lupina úzkolistá se používají velmi podobně. Pozor ovšem na lupinu mnoholistou, která je jedovatá.

Zdravý zázrak

Lupinu oceníte při hubnutí a vhodná je také pro sportovce i vyznavače zdravého životního stylu. Obsahuje totiž velké množství bílkovin (asi 37 %) a v porovnání s dalšími luštěninami má výrazně nejvyšší podíl vlákniny. Navíc v ní nenajdete téměř žádné sacharidy. Pozor si však dejte na alergickou reakci, která u někoho může nastat.

Oblíbená řecká pochoutka

Z lupiny si lze připravit i jednoduchý a zdravý snack, který navíc i skvěle chutná. Stačí ji dát asi na 3 dny namočit, přičemž vodu byste měli každý den vyměnit. Potom ji properte a vařte asi půl hodiny, než změkne. Nakonec ji ještě posolte, zakápněte citronem a po vzoru starých Římanů posypejte římským kmínem. Pak už můžete servírovat.

Dále je lupina i surovinou pro výrobu těstovin a pekařských směsí nebo náhražkou živočišného mléka do dětské výživy.

Lupinová mouka

Mouka z lupiny je ideální pro alergiky a celiaky, jelikož neobsahuje lepek. Běžně se objevuje také ve veganské kuchyni. Nejčastěji se z ní dělají různé placky, palačinky nebo moučníky a je možné ji míchat i s jinými moukami. Nehodí se pouze pro přípravu kynutého těsta.

Velkým trendem je v poslední době lupinová káva Pixabay

Lupinová káva

Pražená semena lupiny patří mezi stále oblíbenější bezkofeinové kávoviny. Díky tomu ji mohou i těhotné ženy nebo lidé s nesnášenlivostí kofeinu. Příprava lupinové kávy je velmi jednoduchá, protože ji stačí jednoduše zalít horkou vodou.

Lupina jako kosmetická ingredience

A využití má i v kosmetice. Její proteiny se totiž přidávají například do regeneračních krémů a balzámů na pleť i tělo nebo do suchých olejů.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz