Z ČR na Slovensko ode dneška jen s negativním testem. Češi to berou raději přes Polsko a Rakousko

Bezpečností opatření v okolních zemích se opět zvyšují Adobe Stock

Slovensko zavádí zpřísněná opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru. Naši sousedi přidali od dnešního dne na seznam rizikových zemí i Česko. Všichni, kdo přijíždějí z ČR na Slovensko se musí prokázat negativním testem na koronavirus ne starším 72 hodin. Češi si však našli cestu, jak se k našim sousedům dostat přes hranice, aniž by museli podstoupit testy – berou to oklikou přes Rakousko nebo Polsko.

Přečtěte si také

Znáte batáty? Poradíme, jak je pěstovat i co z nich připravit
Znáte batáty? Poradíme, jak je pěstovat i co z nich připravit

Na slovensko od 18. září jen s negativním testem na koronavirus

Od pátečních 9:00 vzešla v platnost nová bezpečnostní opatření pro Čechy cestující na Slovensko. Musejí se prokázat negativním testem na koronavirus, který však nesmí být starší než 72 hodin. Pokud test nepředloží, musí nastoupit do pětidenní karantény.

Ti, na které se bude vztahovat povinnost karantény a testu na koronavirus, se musí při vstupu na Slovensko elektronicky registrovat a pro případné kontroly je nutné, aby měli potvrzení o registraci vždy u sebe. 

Výjimky, které mohou na Slovensko bez testů

Přestože z ČR na Slovensko musí mít od pátku s sebou lidé negativní výsledek testu na koronavirus, nebo budou muset na dva týdny do karantény, platí i zde výjimky:

  • negativním testem se nemusí prokazovat pendleři do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu
  • test ani karanténu při překročení hranic nemusí mít dále studenti, pedagogové, výzkumníci, zdravotníci a zemědělci
  • výjimku dostali také pracovníci v sociální oblasti či v takzvané kritické infrastruktuře
  • povinnost testů a karantény se nevztahuje ani některé sportovce a umělce

Tip z Kupi.cz: Nakupujete rádi na Slovensku v supermarketech? Pak byste si měli uložit stránky Kupino.sk, kde najdete přehledně všechny akční letáky na Slovensku na jednom místě. Aktuálně zde naleznete přes 320 letáků, ve kterých je 2 341 produktů v akci. 

Kontroly na hranicích Slovenska budou jen náhodné

Slovenští politici na tiskové konferenci novinářům sdělili, že dodržování nařízení pro Čechy cestující na Slovensko budou kontrolována jen náhodně. Slovenský premiér Igor Matovič rovněž potvrdil, že ví o způsobu, jakým Češi budou obcházet nutnost podstoupit test při cestě do země pod Tatrami.

Omezení při cestování z Česka na Slovensko budou moci lidé obejít, když přijedou přes Polsko či Rakousko,“ připustil slovenský premiér a dodal, že věří ve zdravý rozum lidí, kteří budou nařízení respektovat a nehledat jak ho obejít. 

Než vyrazíte do zahraničí, zjistěte si, kde vyžadují na hranicích testy Kupi.cz

Jak je to s cestováním do Polska

Do země lze cestovat bez omezení. 

Rakousko kontroly na hranicích zrušilo

I přesto, že na hranicích není potřeba předložit negativní test pro vstup do Rakouska, nezapomínejte dodržovat bezpečnostní opatření v dané zemi:

  • Platí povinnost nosit roušky či jiné zakrytí nosu a úst ve všech obchodech, při poskytování služeb, na úřadech, v bankách, na poštách a u benzínových pump, ve školách (mimo třídy) a všude, kde dochází ke styku se zákazníky.
  • Dále v hromadných dopravních prostředcích (metro, tramvaje, autobusy), v taxi a při spolujízdách, pokud osoby nesdílejí společnou domácnost a při akcích v uzavřeném prostoru.
  • Roušky jsou povinni nosit též návštěvníci zdravotnických a lázeňských zařízení a pečovatelských domů.
  • Povinnost nosit roušku nemají v Rakousku děti do 6 let a osoby, u kterých to ze zdravotních důvodů nelze vyžadovat. Místo roušky je možné použít i šál nebo šátek zakrývající nos a ústa.
  • Je nutné dodržovat odstup mezi osobami minimálně 1 m. (zdroj: MZČR) 

Do Německa z Prahy a Středočeského kraje pouze s negativními testy

Spolková vláda označila Prahu a Středočeský kraj za rizikové regiony. Osoby, které přijíždějí do SRN a v posledních 14 dnech před vstupem do SRN pobývaly v Praze/Středočeském kraji, podléhají tedy omezení při vstupu do Německa. Cestovatelů z ostatních oblastí ČR a pendlerů se opatření netýká.

Hranice do Německa zůstávají otevřené, probíhají však namátkové policejní kontroly ve vnitrozemí. Upozorňujeme, že za porušení jednotlivých zemských karanténních nařízení hrozí vysoké pokuty. (zdroj: MZČR)