Zákaz klecových chovů od roku 2027. Jaké dopady to bude mít pro zákazníky?

Zákaz klecových chovů poslanci konečně schválili jacqueline macou / Pixaby

Tak je to černé na bílém! Zákon o zákazu klecového chovu slepic poslanci po dlouhých útrapách, které tomuto rozhodnutí předcházely, konečně schválili. Platit by měl od roku 2027, tedy pokud se ještě nezasekne v Senátu nebo u prezidenta.

Přečtěte si také

Proč se nedaří vaší vánoční hvězdě nebo kaktusu? Na vině je špatná zálivka a teplota
Proč se nedaří vaší vánoční hvězdě nebo kaktusu? Na vině je špatná zálivka a teplota

Schvalování zákonu o zákazu klecového chovu bylo zdlouhavé a komplikované

Doufejme, že zákon projde hladce jak Senátem, tak i po pracovním stole prezidenta, který jej bez okolků podepíše. Pro ochránce zvířat jde totiž o opravdu velkou věc.

Zákon poslanci po hlasování původně schválili již v červenci. Poslanec Jiří Bláha za ANO ale své hlasování vzápětí stáhl, protože mačkal tlačítko zvenku a kvůli kolegům, kteří jej nechtěli pustit do lavice, místo ne zmáčknul ano. Následné hlasování již úspěšné nebylo, jak jsme psali i v našem článku začátkem roku

Vládní hnutí ANO ani tentokrát ruku pro zákaz klecových chovů slepic nezvedlo. To nicméně nakonec nemělo na celkový výsledek vliv, protože pro zákaz hlasovali i poslanci z ČSSD – a to i přesto, že ministr zemědělství Miroslav Toman, který je rovněž z ČSSD, se proti zákazu chovu klecových slepic v minulosti vymezil.

A která preferujete vy?

Kupte se slevou Vejce M.

Porovnat slevy

Sníží se konkurenceschopnost českých vajec v rámci EU?

Ministr zemědělství není proti zákazu klecového chovu jako takového, má ale obavy o konkurenceschopnost českých vajec v rámci Evropské unie.

„Pokud by mělo dojít k zákazu klecových chovů, pak v celé Evropské unii, jinak budou naši zemědělci vystaveni konkurenci dovozů z těch zemí Unie, které se příliš pohodou zvířat nezabývají, a hlavně ze třetích zemí, kde se unijní normy na pohodu zvířat nedodržují vůbec...“ bylo uvedeno v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství.

Zaplaví po roce 2027 český trh levná klecová vejce? Eak K / Pixabay

Klecové chovy spotřebitelé sami regulují

Regulace ovšem přichází sama od sebe – tedy spíše od spotřebitelů. Ti totiž už příliš nechtějí kupovat vejce z klecových chovů a upřednostňují tak vejce od slepic z hal a z chovu volného.

Samy obchodní řetězce se jejich požadavkům přizpůsobují a většina z nich se dokonce veřejně zavázala, že do roku 2025 zcela ukončí prodej od nosnic z klecí.

Nezapomeňte na majonézu

A co vejce potřebná pro výrobu potravin?

Prodej vajec v obchodech konečným spotřebitelům je jen jedna věc, nicméně množství vajec, které se spotřebuje při výrobě potravin, je nesrovnatelně vyšší. A zde může vzniknout ten větší kámen úrazu.

„Bavíme se ovšem jen o vejcích v obchodech, mnohem větší množství vajec se dnes spotřebuje ve výrobě. Vejce jsou v každém pečivu, oplatcích, majonézách. A tam, kde se již na pultech vejce z klecových chovů neprodávají, se do výroby ve velkém vozí z klecových chovů z jiných zemí. Ptám se potom, čeho bychom zákazem klecových chovů dosáhli? Odmítám tohle pokrytectví, pojďme si otevřeně říct veškeré dopady možného zákazu klecových chovů“, dodal k této problematice ministr zemědělství Miroslav Toman.

Bez vajec by to nešlo Seksak Kerdkanno / Pixabay

O kolik se nám nákup vajec po roce 2027 prodraží?

Nákup podestýlkových vajec namísto těch z klecových chovů se tak o něco málo prodraží. Nemusíte se ale děsit – jedno vajíčko vás nevyjde o 5 nebo 10 korun dráž, jak se někde uvádí.

Podle soukromého chovatele slepic Zbyňka Opatrného je výrobní cena vejce z podestýlky jen o 20 až 40 haléřů vyšší než cena klecového vejce. Rodiny by, podle tiskového mluvčího spolku OBRAZ Pavla Buršíka, měly za vejce z podestýlky v průměru měsíčně zaplatit jen o 15 až 30 korun více.

Ovšem je nutné počítat i s tím, že na cenách ostatních potravin, které se z vajec vyrábějí, zdražení pocítíme také.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz