Od pátku 18. 9. musí mít roušku děti ve škole i při vyučování. Restaurace povinně zavřou na noc

Od pátku 18. 9. musí mít roušku děti ve škole i při vyučování Adobe Stock

Nová opatření proti šíření koronaviru se dotknou dětí ve školách i provozovatelů restaurací a barů. Děti budou muset mít roušky nasazeny i ve třídách během vyučování a bary, restaurace a hospody musí mít v celém Česku zavřeno od půlnoci do šesté hodiny ranní. Hygienici rovněž nařídili nosit roušky i na venkovních akcích kde bude více jak 100 osob.

Přečtěte si také

Do Dušiček zbývá necelý týden. Vyměňte klasickou voskovou svíčku za LED světlo nebo virtuální svíce
Do Dušiček zbývá necelý týden. Vyměňte klasickou voskovou svíčku za LED světlo nebo virtuální svíce

Výuka v rouškách

Od pátku budou na všech školách povinné roušky i ve třídách během výuky. Oznámil to na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který dále dodal, že nařízení platí pro druhý stupeň, střední a vysoké školy. Žáků na prvním stupni se tedy povinnost mít zakrytá ústa a nos netýká.

Pětinu z nově diagnostikovaných případů nákazy koronavirem ve středu tvořily děti,“ komentoval situaci kolem nového opatření ve školách ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. „Šíření koronaviru jasně souvisí s otevřením škol,“ dodal Dušek. 

Restaurace zavřou od půlnoci povinně Adobe Stock

Restaurace zavřou od půlnoci povinně

„Epidemická situace není dobrá, epidemie nabírá na síle. Roste i počet hospitalizovaných,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Od páteční půlnoci platí také plošný zákaz provozu barů, hospod a restaurací od půlnoci do šesti ráno. Doposud opatření platila jen v několika okresech včetně Prahy. 

Nově budou povinné roušky i na venkovních akcích

Již včera oznámilo ministerstvo omezení počtu návštěvníků na vnitřních hromadných akcích. Dnes na tiskové konferenci doplnili omezení o povinnost nasadit si roušku i na venkovních akcích, kterých se účastní více jak 100 lidí. 

Omezení od pátku 18.9. od 18:00 hodin

  • akcí ke stání se nesmí účastnit více než deset lidi
  • akce k sezení musí mít přesně určená místa
  • do restaurací a barů smí jen tolik lidí, kolik v nich mají míst k sezení

Rouška v akci se bude hodit

Kupte se slevou Rouška.

Porovnat slevy

Do obchodů a nákupních center s rouškou i nadále Adobe Stock

Do obchodů a nákupních center s rouškou i nadále

Povinnost nosit roušku v uzavřených prostorech mají občané ČR již několik dní. V Praze platí opatření speciální – v obchodech a nákupních centrech jsou vyčleněni zaměstnanci, kteří při vstupu dovnitř dohlížejí, aby každý zákazník měl zakryté dýchací cesty a použil dezinfekci.

A zatím to vypadá, že se roušek v nejbližší době ještě nezbavíme. Podle Ladislava Duška je totiž v Česku velké riziko exponenciálního šíření covidu-19. Reprodukční číslo R dosáhlo hodnoty 1,6, opatření se tedy budou spíše stupňovat. 

Aplikace e-rouška bude od pátku nová

Od pátku bude funkční nová verze aplikace e-Rouška. Adam Vojtěch vyzval na tiskové konferenci všechny občany, aby ji používali a nebrali ji jako sledování.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!