Od pátku 18. 9. musí mít roušku děti ve škole i při vyučování. Restaurace povinně zavřou na noc

Od pátku 18. 9. musí mít roušku děti ve škole i při vyučování Adobe Stock

Nová opatření proti šíření koronaviru se dotknou dětí ve školách i provozovatelů restaurací a barů. Děti budou muset mít roušky nasazeny i ve třídách během vyučování a bary, restaurace a hospody musí mít v celém Česku zavřeno od půlnoci do šesté hodiny ranní. Hygienici rovněž nařídili nosit roušky i na venkovních akcích kde bude více jak 100 osob.

Přečtěte si také

Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili
Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili

Výuka v rouškách

Od pátku budou na všech školách povinné roušky i ve třídách během výuky. Oznámil to na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který dále dodal, že nařízení platí pro druhý stupeň, střední a vysoké školy. Žáků na prvním stupni se tedy povinnost mít zakrytá ústa a nos netýká.

Pětinu z nově diagnostikovaných případů nákazy koronavirem ve středu tvořily děti,“ komentoval situaci kolem nového opatření ve školách ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. „Šíření koronaviru jasně souvisí s otevřením škol,“ dodal Dušek. 

Restaurace zavřou od půlnoci povinně Adobe Stock

Restaurace zavřou od půlnoci povinně

„Epidemická situace není dobrá, epidemie nabírá na síle. Roste i počet hospitalizovaných,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Od páteční půlnoci platí také plošný zákaz provozu barů, hospod a restaurací od půlnoci do šesti ráno. Doposud opatření platila jen v několika okresech včetně Prahy. 

Nově budou povinné roušky i na venkovních akcích

Již včera oznámilo ministerstvo omezení počtu návštěvníků na vnitřních hromadných akcích. Dnes na tiskové konferenci doplnili omezení o povinnost nasadit si roušku i na venkovních akcích, kterých se účastní více jak 100 lidí. 

Omezení od pátku 18.9. od 18:00 hodin

  • akcí ke stání se nesmí účastnit více než deset lidi
  • akce k sezení musí mít přesně určená místa
  • do restaurací a barů smí jen tolik lidí, kolik v nich mají míst k sezení

Rouška v akci se bude hodit

Kupte se slevou Rouška.

Porovnat slevy

Do obchodů a nákupních center s rouškou i nadále Adobe Stock

Do obchodů a nákupních center s rouškou i nadále

Povinnost nosit roušku v uzavřených prostorech mají občané ČR již několik dní. V Praze platí opatření speciální – v obchodech a nákupních centrech jsou vyčleněni zaměstnanci, kteří při vstupu dovnitř dohlížejí, aby každý zákazník měl zakryté dýchací cesty a použil dezinfekci.

A zatím to vypadá, že se roušek v nejbližší době ještě nezbavíme. Podle Ladislava Duška je totiž v Česku velké riziko exponenciálního šíření covidu-19. Reprodukční číslo R dosáhlo hodnoty 1,6, opatření se tedy budou spíše stupňovat. 

Aplikace e-rouška bude od pátku nová

Od pátku bude funkční nová verze aplikace e-Rouška. Adam Vojtěch vyzval na tiskové konferenci všechny občany, aby ji používali a nebrali ji jako sledování.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz