Dřevěné palety jsou v obchodech mnohem hygieničtější než ty plastové, potvrdila studie

Dřevěné palety mají výborné antimikrobiální vlastnosti Canva

Dřevěné, nebo plastové palety? A které jsou lepší z hlediska hygieny? Překvapivě jsou to palety dřevěné, přestože dlouho panoval názor, že ty plastové mají lepší hygienické vlastnosti. Tuto informaci úspěšně potvrdil Ústav dřevařských technologií v Drážďanech.

Přečtěte si také

Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci
Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci

Dlouhodobé testování 

Odborníci dospěli k jednoznačnému výsledku. Lepší antimikrobiální vlastnosti má pouze jeden ze dvou materiálů – a překvapivě je to dřevo, nikoli očekávaný plast.

Dlouhodobé testy probíhaly od února 2018 do prosince roku 2019. Vědci porovnávali vlastnosti dvou typů palet – standardních europalet EPAL a plastových palet H1.

Bezpečnější vůči bakteriím

Během výzkumu byly v první řadě vykupovány typy palet, které byly objednány u běžných prodejců a dodavatelů. Některé z nich byly použité i vícekrát a před samotným výzkumem nedošlo ani k jejich dočištění. Vědci prováděli testování s bakteriemi Escherichia coli a Staphylococcus aureus. Ústav dřevařských technologií v Drážďanech úspěšně vyvrátil mýtus, že plastové palety jsou mnohem hygieničtější.

Bakterie totiž na dřevu nepřežijí ani zdaleka tak dlouho jako na plastu, a proto je možné dřevo používat také v potravinářském průmyslu. To však neznamená, že není nutné vždy dodržovat hygienické požadavky v případě obou materiálů, stejně jako v samotné výrobě, při skladování nebo dopravě.

Testování s bakteriemi odhalilo hygienické vlastnosti obou materiálů PublicDomainPictures / Pixabay

V čem je rozdíl?

Překvapivě jsou to právě plastové palety, které přímo ve výrobě mohou vykazovat známky zdrsnění povrchu, na kterém se bakteriím mimořádně daří. Drsný povrch dřeva však tak náchylný není – dřevo má totiž přirozené antimikrobiální vlastnosti, které zabraňují množení mikroorganismů.

Plastové palety H1 dosáhly třináctkrát nižší antibakteriální aktivity než palety dřevěné. To však není vše – další argument zastánců plastových palet poukazoval na snadnost jejich čištění. Odstranit bakterie a houby však podle vědců lze stejně snadno i z dřevěného povrchu. Jak to vypadá, přírodní materiál překvapil odolností i pozitivními, přirozeně hygienickými vlastnostmi.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz