Mořské řasy jsou plné bílkovin, ale obsahují také těžké kovy a nadměrné množství jódu

Sushi i mořské řasy zdravé jsou, kdyby ovšem nebylo těžkých kovů a jódu Willy Sietsma / Pixabay

Sushi je výborné a v závislosti na způsobu přípravy bychom jej mohli považovat v mnohých případech i za zdravé a lehké jídlo. Kdyby ovšem nebylo těch mořských řas, do kterých se balí. V těch se totiž hromadí těžké kovy a také nadměrné množství jódu z mořské vody.

Přečtěte si také

Vejce jsou výborná a zdravá pochoutka. Míchaná chutnají nejlépe s trochou mléka nebo smetany
Vejce jsou výborná a zdravá pochoutka. Míchaná chutnají nejlépe s trochou mléka nebo smetany

Řasy by mohly nakrmit světovou populaci...

O mořských řasách se často mluví coby o potravině budoucnosti. A nejen Evropská unie do nich tudíž vkládala velké naděje. Tyto rostliny jsou totiž výborným zdrojem bílkovin, což z nich dělá skvělého adepta na produkt vhodný k nasycení stále rostoucí světové populace.

...nebýt těžkých kovů a jódu

Výsledky studie s názvem „Food safety hazards in the European seaweed chain“, která byla publikována koncem ledna letošního roku, nicméně poukazují na jedno velké „ale“ – v řasách byly nalezeny těžké kovy, které mají v porovnání s vodou relativně vysokou hustotu a jsou toxické i při nízkých koncentracích.

Jedná se o:

  • arsen (40 mg/kg)
  • kadmium (1 mg/kg)
  • olovo (10 mg/kg)
  • rtuť (0,1 mg/kg)
Řasy wakame jsou naprosto delikátní záležitostí zuzyusa / Pixabay

Množství škodlivých látek se v řasách liší

Výše zmíněné hodnoty nicméně nejsou pevné a neměnné. Výzkum ukázal že se koncentrace těžkých kovů může lišit v závislosti na okolních faktorech. Například jedlé mořské řasy zakoupené v Číně ukázaly rozdílné hodnoty nejen mezi jejich jednotlivými druhy, ale také mezi různými oblastmi původu.

Vyberte si zdravé řasy – nejlépe v podobě chutného sushi

Kupte se slevou Sushi box.

Porovnat slevy

Dávejte si pozor na nadměrné množství jódu

Opusťme na chvíli negativa – mořské řasy jsou perfektním zdrojem jódu. Ten je důležité doplňovat především při onemocněních, které jeho hladinu v organismu snižují. S jeho nedostatkem se také častěji potýkají lidé z horských oblastí či sportovci, kteří ho ztrácejí při pocení. Pro všechny je nicméně důležité pamatovat na to že nadměrná konzumace jódu může negativně ovlivnit činnost štítné žlázy.

Jeden druh obsahoval až 4921 mg/kg jódu

Obsahu jódu se věnovala studie z roku 2014 jménem „Analysis of iodine content in seaweed by GC-ECD and estimation of iodine intake“. Ta zkoumala celkem 30 vzorků:

  • 10 vzorků řasy nori (Porphyra) – naměřeno 29,3–45,8 mg/kg
  • 10 vzorků wakame (Undaria) – naměřeno 93,9–185,1 mg/kg
  • 10 vzorků kombu (Laminaria) – naměřeno 241–4921 mg/kg.

Jak lze z výsledků vyčíst, rozmezí jódu v řasách se může skutečně lišit a v některých případech (především u řasy kombu) může dosahovat velmi vysokých hodnot. Při jejich konzumaci buďte tudíž obezřetní, avšak stejně tak i v případě jiných potravin bohatých na jód.

Pokud jde o mořské řasy, které koupíte v obchodě, sledujte u jednotlivých výrobků množství jódu, pokud je na balení tato informace uvedena. Pokud není, raději si kupte ten výrobek, na kterém množství jódu uvedeno bude – ať víte, co vlastně jíte.

Mořské řasy nori se používají i na dochucení FRANCESCO ANGRISANI / Pixabay

Jak si s nedostatkem jódu poradit?

Pakliže vás trápí nedostatek jódu, nemusíte hned sahat po řasách. K dispozici jsou i jiné produkty, a to nejen v lékárnách, ale i v běžných obchodech. Které z nich stojí za to vyzkoušet?

  • K doplnění jódu se skvěle hodí například doušek minerální vody Vincentka. Ta vám navíc napomůže s rozpouštěním hlenů nejen v dýchacích cestách, což v současném období chřipek a rýmy (a pandemie) jistě oceníte. Vincentku v množství 0,7 litrů koupíte v obchodě i bez akce do 30 Kč. Využít ovšem lze i její sprej do nosu z lékáren – a když vám jeho náplň dojde, snadno ji dolijete z lahve.

Zdravý nápoj i základ domácích lékárniček?

  • Alternativou je potom mořská voda, kterou běžně koupíte v lékárně, zpravidla ve formě nosního spreje. U té ovšem počítejte s vyšší cenou. Hodí se tedy využít slevové akce – a například nyní sáhnout po přípravku Stérimar Cu 50 ml, který seženete za 189 Kč.
  • Na první pomoc při pořádné rýmě to ale většinou nestačí – největší službu udělá klasický nosní sprej na rýmu. Skočte proto třeba do lékáren Dr. Max, v nichž právě teď mají v akci nosní sprej Sinex Vicks. Krásně voní po eukalyptu a je ho štědrých 15 ml, tedy o pět více, než co mívají běžná balení.