Brambůrky Pringles v novém obalu: Za změnu může třídění odpadu

Nový obal Pringles. Změní se pouze materiál a design, nikoli však složení a chuť brambůrků Kupi

Nový a ekologičtější obal, který bude recyklovatelný – tato změna čeká oblíbené brambůrky Pringles. Nový design známé tuby spustila kritika příznivců ekologie. Obal totiž nebyl dobře recyklovatelný, a tudíž ani dostatečně ekologický.

Přečtěte si také

Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?
Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?

Tuba na brambůrky

Pochoutka se skrývala v obalu, který nebyl tak úplně snadno recyklovatelný. Tuba, ve které se brambůrky prodávají, má totiž složitou konstrukci – její dno je kovové, tuba kartonová, podvíčko hliníkové a vrchní víčko plastové, a obal je navíc zevnitř potažen plastikovou folií pro ochranu před vlhkostí.

Právě to jsou důvody, proč nebylo a není jednoduché v rámci třídění odpadu najít ten správný odpadkový koš k jeho likvidaci. 

Pozitivní změna, rozporuplné pocity

Pringles spadají pod společnost Kellogg, která nyní přichází s návrhem nového obalu. Nová verze by měla být mnohem jednodušší a především ekologická.

Obal bude pravděpodobně vyráběn z 90 procent z papíru a z 10 procent z ochranné plastikové vrstvy uvnitř. Otazník visí pouze nad víčkem. V obchodech ve Velké Británii mohou nyní zákazníci zakoupit hned dva typy balení Pringles – jeden má nové víčko z recyklovaného plastu, druhý z papíru.

Nový obal zde zatím nenajdete, brambůrky si však dopřát můžete

Výrobci řešili také jeden další nelehký úkol – specifický zvuk při otvírání, který údajně patří k požitku milovníků těchto brambůrek.

Češi bojují proti plastům tříděním odpadu stux / Pixabay

Co říkají na nový obal odborníci?

„Původní obal na Pringles byl mnoha lidem trnem v oku, úpravu designu tedy velmi vítáme,“ řekl pro BBC Simon Ellin, který patří pod sdružení Recycling Association. Dodal však, že změna bude k ničemu, pokud výrobci nevyřeší rovněž nežádoucí plastové víčko, které často končí na ulici. Podle aktivistů jsou ovšem i malé změny krokem vpřed pro životní prostředí. 

Jak je tomu u nás?

Češi patří mezi poctivce, kteří se v celosvětovém měřítku snaží třídit odpad. Ne vždy jsou ale úspěšní – některé PET lahve a obaly totiž končí na skládkách z důvodu fólie z PVC, kvůli které není možné dotčené kousky recyklovat. Otázkou tak zůstává, co další druhy obalů, které rovněž patří mezi noční můry poctivých třídičů.

Těsnou fólii, též známou jako „rukávek“, můžeme nalézt především u dětských nápojů. Dále ji však používá například i:

  • Pepsi
  • ledové čaje Lipton a Rauch
  • některé mléčné či jogurtové nápoje

Z hlediska ochrany životního prostředí by ale i v těchto případech stálo za to, kdyby výrobci změnu k lepšímu přinejmenším zvážili.