Domácí müsli tyčinky, které si dochutíte podle toho, co máte rádi

Univerzální směs na domácí müsli tyčinky Canva

Müsli tyčinky se staly symbolem zdravé stravy. Rychlá svačinka, která vám dobije energii a obsahuje samé zdravé věci. Opravdu? Schválně si zajděte do spížky, jednu vytáhněte, otočte na složení a začtěte se. Možná budete velmi překvapeni, co vše vaše müsli tyčinka obsahuje.

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Běžné müsli tyčinky kromě vloček a sušeného ovoce obsahují také ve většině případů přidaný cukr. A to nejen ve formě běžného rafinovaného cukru, ale také v podobě sirupů – glukózovo-fruktózový sirup, kukuřičný, rýžový, agávový a další sladidla. Mezi ty horší varianty patří sladidla umělá jako maltodextrin, sucralosa, aspartam aj.

Proč si tedy kupovat chemický koktejl z obchodu, když si mnohem levněji můžete udělat müsli tyčinky doma, z kvalitních surovin a za velmi výhodnou cenu. Jako bonus víte, co jste si do nich dali a můžete to využít také jako aktivitu s dětmi za aktuálního sychravého počasí.

Sáhněte po zdravých vločkách v akci

Univerzální směs

Máme pro vás univerzální směs na přípravu müsli tyčinek, kterou si můžete upravit sami dle své chuti.

Na přípravu cca 20 kusů tyčinek budete potřebovat:

  • 220 g vloček (například ovesné, ječné, nebo kombinace – pozor na rýžové, které jsou příliš tvrdé a pohankové, které se naopak rozmočí)
  • 15 g chia semínek
  • 40 g změklého másla
  • 130 g mléka
  • 100 g jablečné přesnídávky (může být i broskvová)
  • 50 g sušené ovoce – kromě toho běžného doporučujeme vyzkoušet ovoce lyofilizované neboli sušené mrazem
  • 80 g ořechů (lze použít mandle, lískové ořechy, vlašské aj.)
  • 100 g hořké čokolády
TESCOMA Lis na zdravé tyčinky DELLA CASA Tescoma

Tip: Pokud máte rádi spíše ořechové tyčinky, vyměňte sušené ovoce za směs semínek (např. slunečnice, sezam, konopné semínko). Pakliže preferujete spíše ovocné müsli tyčinky, místo čokolády a ořechů přidejte na sušeném ovoci. A pokud vyměníte živočišné produkty za alternativní veganské, pochutnají si i lidé s nejrůznějšími alergiemi a intolerancemi.

Sušené ovoce dodá vašim tyčinkám svěží chuť

Jak na to

Sušené ovoce nakrájejte (či nalámejte, pokud je zmrzlé), ořechy mírně rozdrťte a čokoládu nastrouhejte či rozbijte na menší kousky. Vše smíchejte dohromady a nechte 30 minut odležet.

Mezitím si vyložte plech pečicím papírem a troubu rozehřejte na 180 stupňů. Připravenou směs vyklopte na plech s pečícím papírem a opatrně rukama uplácejte rovnoměrně po celé ploše do výšky cca 1 cm. Vložte do trouby a pečte 20 minut.

Po vytažení rozkrojte na velikost, jakou chcete, doporučujeme zhruba do velikosti běžné müsli tyčinky. Kdybyste nechali směs vychladnout, mnohem hůře by se vám krájela a tyčinky by se mohly začít drolit.

Tip k nezaplacení z Kupi.cz

Našli jsme pro vás dokonalou vychytávku z Tescoma katalogu: Lis na zdravé tyčinky DELLA CASA (339 Kč).

TESCOMA Lis na zdravé tyčinky DELLA CASA Tescoma

Pokud by se vám zdála příprava müsli tyčinek příliš složitá, nezoufejte. V obchodech se zdravou výživou nebo ve speciálních odděleních některých supermarketů najdete i zdravé varianty müsli tyčinek.

Jestli se však přeci jen pustíte do domácí výroby, rozhodně vám budeme držet palce – a o svůj výsledek se pak nezapomeňte podělit dole v komentářích pod naším článkem. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz