SZPI nařídila okamžitě stáhnout z oběhu probiotika pro děti. Nemáte je doma také?

SZPI nařídila stáhnout z oběhu probiotika původem z Kanady Infants Dophilus Plus SZPI

Zdraví začíná i končí ve střevech. A jsou to právě střeva, kterým bychom měli věnovat daleko větší pozornost, než se jim běžně dostává. Pokud se necítíte dobře, ať už fyzicky či psychicky, ba byste dokonce svůj duševní stav definovali jako depresi, možná byste neměli jako první hledat příčinu v hlavě, ale právě v nich.

Přečtěte si také

Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci
Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci

Za duševní nepohodu někdy může nedostatek laktobacilů

Důvodem rozličných zdravotních potíží, ba dokonce depresí, totiž může být střevní dysbióza, při níž dochází k narušení dobrého stavu střevní mikroflóry tím, že se sníží množství prospěšných bakterií.

Laktobacily podporující psychické zdraví a pohodu jsou Lactobacillus casei (snižuje úzkosti a zlepšuje náladu), Lactobacillus helveticus (kromě úzkostí podporuje paměť) a Lactobacillus rhamnosus (dokáže zahánět i depresivní stavy).

A proč mluvíme o fyzickém i psychickém zdraví? Deprese jako taková může vyvolat zánět. A naopak – u lidí, kteří mají v těle zánět, existuje vyšší riziko vzniku depresí. Bakterie také ovlivňují produkci serotoninu a ostatních látek, které mají vliv na náladu, kvalitu spánku apod.

Aby se cítila vaše hlava dobře, musí se dobře cítit hlavně vaše střeva Alicia Harper / Pixabay

První pomocí tak můžou být potraviny, které probiotika obsahují. A ještě účinnější variantou jsou přímo laktobacily v podobě doplňků stravy.

Potraviny bohaté na probiotika jsou například:

  • jogurty, kefíry a podmáslí
  • kysané zelí
  • tempeh
  • kombucha
  • kimči a zkvašená zelenina

Podpořte svá střeva správným jídelníčkem

Ne vždy laktobacily pomůžou – někdy můžou dokonce ublížit

Začátkem září Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z oběhu probiotika původem z Kanady Infants Dophilus Plus (šarže 50TC045), která jsou určená pro děti od čtvrtého měsíce věku. Výrobce na výrobku uveden není, dovozcem do ČR je pražská společnost Pharma Agency, s.r.o. a prodejcem byla firma TAINEX, s.r.o.

Analýza v akreditované laboratoři SZPI potvrdila přítomnost mléčné bílkoviny v množství 5412 miligramů / kg. Mléčná bílkovina je alergen, jehož přítomnost nebyla na výrobku deklarována. Ba co víc, na etiketě výrobku bylo výslovně napsáno „neobsahuje mléčný cukr (laktózu)“ – laktóza však v přípravku přítomna také byla. Rodiče by tak mohli ve snaze pomoci svým dětem naopak nevědomky ublížit.

Pozor na nebezpečné laktobacily, které SZPI zakázala SZPI

S laktobacily se děti setkají hned po narození

Laktobacily nás provázejí již od našeho narození a jsou pro nás tudíž prospěšné po celý život. Poprvé se s nimi coby dítě setkáváme již při vaginálním porodu – odborníci porod přirozenou cestou proto trefně pojmenovali „bakteriální křest“.

Děti narozené císařským řezem už takové štěstí nemají. A právě kvůli tomu, že se při porodu s matčinými laktobacily nesetkají, může být vývoj jejich střevního mikrobiomu negativně ovlivněn.

Výzkumy také poukazují na to, jak způsob porodu souvisí s rozvojem imunitních onemocnění – u dětí, které přišly na svět císařským řezem, bývá riziko rozvoje poruch souvisejících s imunitou vyšší než u těch narozených přirozenou cestou.

Laktobacily jsou pro zdraví důležité v každém věku

Ať už je berete preventivně, nebo je dáváte vašemu dítku, když jej bolí bříško, laktobacily jsou zkrátka důležité v každém věku. Dejte si ale pozor – právě pro děti existují speciální laktobacily přímo pro ně určené.

Kupi.cz doporučuje osvědčené laktobacily:

Laktobacily do zdravého jídelníčku? Doporučujeme Topnatur Topnatur

Výbornému hodnocení mezi maminkami se těší Topnatur Probiotics 20, který obsahuje množství probiotik 10 miliard CFU v 1 kapsli, tedy 20 miliard CFU na denní dávku. Unikátní kmeny jsou chráněny enterosolventní veganskou kapslí, která zaručuje jejich stabilitu a extrémní odolnost proti žaludečním kyselinám

  • Doporučené dávkování 1–2 kapsle jednou denně před jídlem.
  • Při a po užívání antibiotik: Užívejte 3 kapsle denně v době mezi užíváním antibiotik.
  • Při cestování: Týden před cestou užívejte doporučené dávkování.
  • Děti mladší 12 let: Poloviční dávka ve srovnání s dávkováním u dospělých.
  • Těhotné a kojící ženy: Probiotikum je vhodné pro těhotné a kojící ženy, nicméně užívání konzultujte s lékařem.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz