ČOI varuje před nebezpečnými nabíječkami na baterky. Nemáte je také doma?

Dobíjecí baterie šetří peníze i přírodu Didgeman / Pixabay

Na baterie dnes funguje kdeco. Zatímco někdo dává přednost těm jednorázovým, které jsou po vybití již nepoužitelné, jiný preferuje baterie dobíjecí. Na ty, respektive na jejich nabíječky, bychom si ovšem měli dávat pozor. Česká obchodní inspekce totiž zjistila, že 6 z 11 typů nabíječek má velké bezpečnostní nedostatky.

Přečtěte si také

9 zapomenutých vánočních tradic. Přinesou vám štěstí, bohatství i lásku
9 zapomenutých vánočních tradic. Přinesou vám štěstí, bohatství i lásku

Není baterie jako baterie: Jaké druhy existují?

Podle materiálu lze baterie dělit na zinkouhlíkové, zinkochloridové, alkalické a lithiové. Další rozlišení jednotlivých typů vychází z rozměrů a napětí. Nejpoužívanější jsou tužkové (AA) a mikrotužkové (AAA) baterie. Tužkové měří na délku 50 mm a v průměru 14,9 mm, mikrotužkové mají 44,5 mm na délku a 10,5 mm v průměru. Napětí je u obou typů stejné: 1,5 pro jednorázové baterie a 1,2 pro dobíjecí. 

Méně používané jsou velké a malé monočlánky. Napětí mají stejné jako tužkové baterie, ale jsou o něco větší. Malý monočlánek (C) má na délku 50 mm a v průměru 26,2 mm, velký monočlánek (D) pak 61,5 mm na délku a 34,2 mm v průměru. Do svítilen se výjimečně používá plochá baterie, v níž jsou 3 články. Dosahuje napětí 4,5 V a její rozměry jsou 62 x 22 x 67 mm. 

Do přístrojů vyžadujících vyšší napětí, jako jsou třeba detektory kouře, se používají devítivoltové baterie (9V). Ukrývají v sobě šest článků a jejich rozměry jsou 25,5 x 16,5 x 47,5 mm. A do hodinek a některé drobné drobné elektroniky se pak používají knoflíkové/mincové baterie. 

Baterie se mezi sebou liší – nejen rozměry a napětím, ale také cenami StockSnap / Pixabay

Kolik stojí baterie?

Cena jednorázových baterií je poměrně nízká. Balení 2 ks tužkových baterií vychází přibližně na 30 Kč, výhodnou sadu 10 ks lze sehnat za zhruba 140 Kč. 4 knoflíkové baterie najdete už od 10 Kč a devítivoltovou seženete za 50–90 Kč.

Dobíjecí baterie jsou výrazně dražší, díky opakovanému používání ovšem vycházejí ve výsledku výhodněji. Balení 4 ks dobíjecích tužkových baterií stojí v průměru klidně i 300–400 Kč, dobíjecí devítivoltová baterie cca 200 Kč.

Nakupujte baterie za výhodnou cenu

Dobíjecí vs. jednorázové. Které baterie jsou lepší? 

Řada lidí dává přednost těm jednorázovým. Když původní baterie doslouží, není nic jednoduššího, než vytáhnout ze šuplíku nové a s nabíjením si nelámat hlavu.

I dobíjecí baterie však mají své výhody. Oproti jednorázovým výrazně šetří peněženku, vydrží totiž alespoň 500 nabíjecích cyklů (obvykle mnohem více). Počáteční investice se tak vrátí zhruba po desátém dobití. Dalším plusem je ohleduplnost k životnímu prostředí – baterie jsou nebezpečný odpad, a tak je na místě jejich počet snižovat. 

Používáte dobíjecí baterie? Dávejte si pozor na nabíječky 

V loňském roce provedla Česká obchodní inspekce ve spolupráci se státy EU mezinárodní kontrolu nabíječek. Pod rukama jí prošly USB nabíječky, nabíječky notebooků a také nabíječky dobíjecích baterií. Kontrola proběhla u celkem 11 typů, přičemž u 6 z nich byly shledány nedostatky. Výsledky dokazují, že je potřeba nabíječkám věnovat více pozornosti a v pečlivých kontrolách pokračovat i nadále. 

Máte doma nabíječku na baterie? A je opravdu bezpečná? Pixabay

Kam se starými bateriemi? 

Staré baterie rozhodně nepatří do směsného odpadu, jelikož obsahují toxické látky, které jsou nebezpečné pro životní prostředí. Vytříděné baterie lze navíc částečně recyklovat. Kam tedy s nimi?

Sběrné boxy 

Každý prodejce baterií má povinnost zřídit ve své prodejně sběrné místo. V praxi to znamená, že v každém supermarketu i menším obchodě se smíšeným zbožím narazíte na sběrné boxy. Mimo prodejny je dále najdete např. ve školách nebo na úřadech. 

Červený kontejner 

Rozmístění červených kontejnerů lze snadno vyhledat na internetu. Kromě baterií do nich můžete vhazovat i různá drobná elektrozařízení, například:

  • mobilní telefony a tablety 
  • fotoaparáty a videokamery
  • drobné kuchyňské spotřebiče
  • mp3 přehrávače a sluchátka
  • elektronické hračky 
  • kalkulačky

Pozor – do červených kontejnerů rozhodně nepatří žárovky a zářivky

Třídíte žárovky správně? Ušetřete kromě přírody i svoji peněženku

Sběrné dvory

Baterií se můžete zbavit také ve sběrných dvorech. Kromě nich sem ale můžete dovézt i velké elektrospotřebiče a autobaterie, potažmo nábytek, koberce, stavební odpad, pneumatiky a mnoho dalšího.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz