Od července 2021 by měl platit zákaz prodeje plastových vatových tyčinek, příborů, talířů a brček

Zákaz jednorázových plastových brček a dalších výrobků by měl platit už v červenci 2021 Pixabay

Od července 2021 bude pravděpodobně platit zákaz uvádět na český trh některé jednorázové plastové výrobky. Česká vláda tak reaguje na evropská nařízení. Konkrétně už nekoupíte plastová brčka, tácky, talíře, příbory nebo vatové tyčinky. Obchodníci budou moci pouze doprodat zásoby. Podle aktuálního návrhu zákona ministra životního prostředí Richarda Brabce platí omezení i pro bioplast a oxo-rozložitelný plast.

Přečtěte si také

Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili
Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili

Problém mikroplastů

Dále nebudou na tuzemský trh uváděny ani obaly na potraviny z expandovaného polystyrenu. U oxo-rozložitelných plastů jsou pak největší překážkou mikroplasty, které z nich zbývají po rozkladu a dostávají se do potravinového řetězce živočichů.

Mikroplasty představují celosvětový problém. Jak se ukázalo, dostanou se opravdu všude, dokonce i do Mariánského příkopu nebo ledovců v Arktidě. Všechna jejich rizika zatím nejsou známá, některé studie už ale prokázaly, že mohou působit reprodukční problémy nebo zvyšovat pravděpodobnost rakoviny.

Nejenže plasty zamořují naše řeky a moře a zabíjí vodní živočichy – jsou i v nás všech a jejich konzumaci se nemůžeme vyhnout. Pokud chceme tuto krizi zvládnout, je bezodkladně potřeba zasáhnout v globálním měřítku,“ uvedl generální ředitel Světového fondu na ochranu přírody Marco Lambertini.

Kovová brčka se budou hodit

Každý rok se u nás prodají stamiliony jednorázových plastů

Aktuální čísla ukazují, že se v ČR každoročně dostane do oběhu obrovské množství jednorázových plastů, a situaci je tudíž nutné řešit. Plastových brček se prodá asi 300 milionů, příborů 60 milionů, polystyrenových kelímků 40 milionů a talířů 20 milionů.

Víčko musí být k tetrapakovým obalům připevněné Unsplash

Další povinnosti výrobců

Nejde ale jen o jednorázové plastové výrobky – během příštích let vstoupí v platnost i další nařízení. Na nápoje z plastu či kompozitních materiálů do objemu 3 litrů bude například nutné upevnit víčko. Týkat se to bude i tetrapakových obalů na džusy a mléko.

Do roku 2029 pak má být v celé Evropské unii recyklováno 9 z 10 plastových lahví. 30 % z těchto lahví se navíc musí do roku 2030 vyrábět z recyklovaného plastu. Vedle výroby by měli producenti působit i na chování nakupujících a nově se mají podílet také na likvidaci odpadu

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz