Taiwan věnuje ČR pět 3D výrobních linek, které za minutu vyrobí 30 roušek a respirátorů

Jedna z pěti výrobních linek, které jsme dostali od Taiwanu darem Autoland

Nakolik byla návštěva Taiwanu Miloše Vystrčila společně s devadesátičlennou delegací podnikatelů, novinářů, zástupců vědeckých a kulturních organizací šťastným či nepříliš šťastným krokem, ukáže teprve čas. Taiwan byl nicméně s návštěvou nadmíru spokojen, a to dokonce tak, že se rozhodl Česku darovat pět linek na výrobu roušek a respirátorů. Ty nám mohou nejen vygenerovat až 200 milionů eur ročně, ale také přinést nová pracovní místa.

Přečtěte si také

Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?
Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?

Taiwan nám daruje výrobní linky a proškolí pracovníky

Taiwanská firma Autoland Technology Co., Ltd. darovala České republice celkem 5 plně automatizovaných 3D výrobních linek na roušky a respirátory.

Jakmile linky dorazí do České republiky, vyšle k nám Taiwan specialisty, kteří budou nápomocni při jejich zapojování a také při zaškolování pracovníků, již budou tyto stroje obsluhovat. Školení se jim může dostat taktéž přímo na asijském ostrově.

Za minutu stroj vyrobí 30 roušek a respirátorů

Podle generálního ředitele Autoland Technology Co., Ltd. Kuo Li-lina mohou tyto linky vybavit na 120 tisíc pracovníků v prvních liniích ochrannými zdravotnickými prostředky. Jedna výrobní linka dokáže za jednu minutu vyrobit 30 zdravotnických roušek a respirátorů s označením N95.

I díky novým výrobním linkám z Taiwanu budeme mít k dispozici více zdravotnických ochranných pomůcek pro pracovníky v první linii leo2014 / Pixabay

Kuo Li-lin odhaduje, že výrobní linky mohou za rok pro Českou republiku vygenerovat až 200 milionů eur ročně, a kromě toho také přinést nové pracovní příležitosti pro české občany.

Proč nám vlastně Taiwan výrobní linky na roušky a respirátory daroval?

„Česká republika je vůči Taiwanu velmi přátelská a Taiwan by měl rád na své straně více takových přátel. A co je ještě důležitější, tyto výrobní linky pomůžou snížit počet obětí wuchanského zápalu plic. Cožpak to není dobrá věc?“, uvedl Kuo Li-lin pro taiwanský deník Taiwan News.

Nepodceňte ani hygienu!

Má to jedno velké ale – Čínu

Je to jistě skvělá věc a naši vládní představitelé by linky brali všemi deseti – kdyby to ovšem nebyl dar zrovna od Taiwanu (úřední název Taiwanu zní Čínská republika). Od země, kterou Čína už od roku 1949 považuje za součást svého území.

Ostatně čínské velvyslanectví Vystrčilem vedenou delegaci označilo za „hrubé porušení národní suverenity Číny a vážné zasahování do čínských vnitřních záležitostí.“ 

A kromě toho, čínské velvyslanectví podle ČTK vyzvalo Českou republiku „k přijetí konkrétních opatření vedoucích k odstranění nepříznivých dopadů souvisejících se vzniklým incidentem a přijala konkrétní kroky k udržení stabilního rozvoje čínsko-českých vztahů.“

Spory mezi Čínou a Taiwanem se táhnou již po desetiletí Sabel Blanco / Pexels

Taiwan nemá ve světě snadné postavení

Taiwan za suverénní stát právě kvůli silnému nátlaku Čínské lidové republiky na ostatní státy uznává jen 15 ze 193 států OSN.

Z politického hlediska to však nejsou příliš silní partneři (např. Belize, Guatemala, Haiti, Honduras apod.), z evropských států jeho suverenitu uznává jen Vatikán. Není tedy divu, že Taiwan o náklonnost České republiky tolik stojí.

Není to ale poprvé, co Taiwan České republice pomáhá. Například během první vlny koronavirové pandemie daroval Česku nejen roušky, nýbrž i 25 plicních ventilátorů, což se ani tehdy neobešlo bez kritiky čínského velvyslanectví.

Vyzbrojte se proti viru

Neplaťte za roušky víc, než musíte – pozor na padělky

Roušek tedy budeme pro ty, kteří je potřebují nejvíce, mít zase o něco víc. A že jsou a budou potřeba, o tom svědčí nebývale vysoký denní příbytek pozitivně testovaných. Podle epidemiologů to sice druhá vlna ještě pořád není, je nicméně dobré vědět, že jsme už teď připraveni více než na jaře.

Spousta z nás má už doma jistě schované své rušně ušité roušky – ty ale bohužel nechrání stoprocentně. Proto je dobré umístit do nich nějaký filtr. V nouzi nám musel stačil papírový kapesníček, dnes už je ovšem k dostání i nanovlákno – a dokonce si můžete koupit i nanovlákenné roušky.

Nanovlákenná membrána dokáže filtrovat až 99,9 % virů, bakterií i alergenů a roušky z tohoto materiálu dokážou dobře nahradit i respirátor. Problém s nanovlákennými rouškami je však ve velkém počtu padělků na trhu – tedy roušek, které se prodávají jako nanovlákenné, ale které ve skutečnosti z nanovlákna vyrobené nejsou. Složením tedy neodpovídají, avšak cenou ano.

V drogerii dm se dají koupit roztomilé dětské roušky s motivy zvířátek – nanovlákna v nich ale nenajdete dm drogerie

Nenechte se zmást ani názvem

  • V drogerii dm se dají koupit roztomilé dětské roušky s motivy zvířátek, které se prodávají pod názvem „Nano Kids“ – o nanoroušky nicméně nejde. Z popisu výrobku zjistíte, že se ve skutečnosti jedná o roušky textilní.
  • Že kupujete skutečně nanovlákennou roušku, vám tedy nenapoví ani obal produktu, ani vyšší cena, než která je běžná u zdravotnických roušek, a dokonce ani to, že zrovna nakupujete v lékárně.
  • V lékárnách, a to i v těch větších, se skutečně falešné nanoroušky prodávaly, nicméně většina z nich byla už stažena z prodeje. I tak je ale některé lékárny (ty online nevyjímaje) stále prodávat mohou.

Jako spotřebitel jste odkázáni na prodejce – typ roušky jinak zkrátka nepoznáte. Jediným vodítkem, kterého se tak můžete při nákupu nanoroušek držet, je výrobce. Pokud je výrobce konkrétní roušky členem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, můžete takovému výrobku věřit. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz