Jak uskladnit letní oblečení, aby bylo za rok zase jako nové? Pomohou správné krabice i vychytávky

Jak uskladnit letní oblečení, aby bylo za rok zase jako nové? Pomohou správné krabice i vychytávky Freepik

S přicházejícím podzimem musí ve většině domácností odejít letní oblečení na dno skříně nebo do krabic a tašek. Pokud ale chcete i za rok vytáhnout své oblíbené kousky v nejlepší formě, vyplatí se dodržovat pár základních pravidel. Máme pro vás několik praktických tipů, jak letní oblečení co nejlépe ukládat a čemu se naopak vyvarovat.

Přečtěte si také

Jak rychle zbavit auto námrazy na skle? Pomůže ocet, cibule a další vychytávky
Jak rychle zbavit auto námrazy na skle? Pomůže ocet, cibule a další vychytávky

Do čeho oblečení přes zimu uložit?

Oblečení i boty je nejlepší ukládat do prodyšných papírových nebo látkových krabic (dají se sehnat i velké látkové úložné boxy na oblečení pod postel).

V takovém případě ale musí být umístěny na suchém místě se stálou teplotou, kde není příliš vlhko. V plastových krabicích bez přístupu vzduchu může oblečení zatuchnout nebo zvlhnout, a to platí i o igelitových taškách.

Designové úložné boxy na šaty, krabice na oblečení nebo obaly na oblek nabízí například Tescoma. Látkové boxy účinně chrání před prachem a nečistotami doma nebo při cestování. V nabídce najdete hned několik velikostí v odstínech smetanová a cappuccino.

Provoňte si domov aromalampou v akci

Tip z Kupi.cz: řetězec Tescoma nabízí také super vychytávku – praktické šablony na skládání prádla z řady Fancy Home. Ideální pro ukládání oděvů tak, aby se vaše oblečení do krabic na prádlo perfektně vešlo.

Pokud chcete oblečení skladovat na půdě nebo ve sklepě, nejlepším řešením jsou vakuové pytle, ze kterých lze vysát všechen vzduch. Zabráníte tak zvlhnutí či zplesnivění. Vakuové pytle jsou skvělé i do bytu – ušetří vám plno místa.

Tip: Pokud vakuových pytlů využijete více, rozhodně se vyplatí kupovat je v sadě, kde vás běžně jeden kus vyjde na cca 65–80 Kč. Samostatně se dají ve větší velikosti pořídit zhruba od 100 Kč, cena ale vždy závisí na konkrétních rozměrech.

Letní oblečení můžete přes zimu uložit také do prázdných kufrů, čímž prakticky využijete jinak prázdné místo. Pokud však máte kufry starší, určitě nezapomeňte k oblečení přihodit něco proti molům

Na cesty i na doma

Tip: Máte na zahradě levanduli? Pak ji ostříhejte, svažte do kytky nebo dejte do plátěného pytlíčku (skvěle poslouží i dámská silonka) a vložte do krabice k oblečení. Nejen, že bude vaše prádlo krásně provoněné, až ho za rok vytáhnete, ale levandule ho ochrání i proti molům.

Péče o oblečení? Poohlédněte se i po přírodních vychytávkách Jill Wellington / Pixabay

Oblečení na uskladnění důkladně připravte

Všechny kousky, které budou delší dobu uklizené v krabicích, by měly být důkladně čisté a vyprané. I menší nečistota může při dlouhodobém skladování způsobit nepříjemný zápach nebo zanechat na oblečení nevyčistitelné skvrny.

Tip: V tomto ohledu je skvělým pomocníkem ruční napařovač oděvů, který oblečení před uskladněním nejen dokonale vyžehlí a šetrně vyčistí, ale zajistí jeho delší životnost. Některé napařovače mají navíc speciální kartáče odstraňující žmolky a nečistoty nebo nástavce s vyšším parním výkonem pro eliminaci zápachů a bakterií.

Cena ručních napařovačů se běžně pohybuje kolem dvou tisíc korun (např. Philips GC362/80 Steam&Go od 1898 Kč, nebo dražší Tefal DT9100E0 Access Steam Care s běžnou cenou 2699 Kč), levnější, které fungují stejně dobře však seženete i do tisícovky (např. ETA Victoria od 799 Kč, či DOMO DO7056S s cenou kolem 989 Kč).

Skvělý pomocník pro vaši módu

Ruční napařovač oblečení šetrně vyčistí a zbaví zápachů a bakterií, takže po vybalení bude za rok zase jako nové Freepik

Jak po létě ukládat plavky, boty nebo klobouky?

Některé kousky oblečení vyžadují při skladování větší péči. Je to především kvůli jejich tvaru nebo choulostivému materiálu. Máme pro vás pár tipů, jak uložit vaše oblíbené plavky, boty nebo klobouky, aby za rok zase vypadaly jako nové.

Plavky

Z plavek je důležité nejprve důkladně vypláchnout všechen chlor nebo sůl. Skladujte je vždy v prodyšné krabici zabalené do látkového pytlíku (bavlněného nebo hedvábného). Vyvarujte se plastovým sáčkům. Pozor si také dávejte na tvar košíčků – pokud budou delší dobu ležet promáčklé nebo pokrčené, jejich tvar může navždy zůstat zdeformovaný.

Látkové pytlíky jsou skvělé i na uchovávání všech vašich oblíbených kousků oblečení z choulostivých materiálů.

Klobouky

Klobouky vždy skladujte ve speciálních kruhových, prodyšných krabicích, střechou dolů. Nejlepší je navíc klobouk vycpat zmačkaným hedvábným papírem, aby si zachoval svůj tvar.

Dopřejte svým botám kvalitní péči Pixabay / Pexels

Boty

Letní sandály a boty důkladně očistěte a před uskladněním nechte vyvětrat, případně použijte sprej proti zápachu a bakteriím. Kožené boty nakrémujte. Pro delší skladování uzavřených bot, kterým chcete dopřát tu nejlepší péči, je nejlepší pořídit napínáky na obuv.

Zajistí, že bota neztratí svůj tvar a nijak se na povrchu nepokrčí nebo nepoškodí. Levnější napínáky jsou plastové s ocelovou pružinou a pár seženete i do stovky. Kvalitnější a lepší jsou potom samozřejmě ty dřevěné, ideálně cedrové, za které si už ale připlatíte (pár většinou stojí kolem 500 Kč).

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz