Candy shopy lákají děti na sladkosti: Kilo bonbonů však vyjde na téměř 900 Kč

Candy shopy lákají děti na předražené sladkosti Kupi.cz

Kdo se v posledních letech prošel centrem Prahy, určitě je viděl: Candy shopy 🍬 lákají (především) turisty naparáděnými výlohami a obrovským množstvím různě barevných bonbonů a dalších sladkostí. Zatímco děti jsou z nich nadšené, rodiče se jim vyhýbají obloukem. Ceny cukrovinek se v těchto obchodech totiž pohybují mezi 800–900 Kč za 1 kg!

Přečtěte si také

ČOI varuje před nebezpečnými nabíječkami na baterky. Nemáte je také doma?
ČOI varuje před nebezpečnými nabíječkami na baterky. Nemáte je také doma?

Centrum města plné předražených sladkostí 

Podobných prodejen v Praze rychle přibývá. Během krátké procházky historickým centrem jich potkáte hned několik. Podobně to vypadá v dalších turisticky oblíbených destinacích, stejné obchody se nacházejí třeba v Dubrovníku nebo v Benátkách. 

Prodejny vypadají velice lákavě. Z ulice jsou vidět pestrobarevné bonbony, sliny se začnou sbíhat i kdejakému dospělému. Na děti působí výkladní skříně doslova jako magnet. Když se rodiče nechají k návštěvě obchodu přesvědčit, u pokladny hořce zalitují. 100 g bonbonů stojí 80–90 Kč a věřte, že 100 g není zas tak velké množství, protože sladkosti jsou záměrně vyráběny ve větších rozměrech, a mají tedy i vyšší váhu. Zdánlivě malý nákup tak rychle překročí částku 500 Kč. 

Cena není jediný problém 

Kdyby šlo jen o vysokou cenu, mohli bychom nad candy shopy ještě mávnout rukou. Jejich cílovou skupinou jsou především turisté ze zahraničí, kteří jsou nemalé částky ochotní zaplatit. Obchodů se ovšem týkají i další nešvary. 

Pokud si myslíte, že nabízené bonbony jsou něčím speciální, možná se dost mýlíte. Je zde totiž běžnou praxí přeprodej sladkostí zakoupených za malé částky v supermarketu. Mnohdy se tudíž nejedná o tak exkluzivní prodejny, jak je zákazníkům prezentováno. 

Přístup moha obchodů nebude na kvalitní úrovni ani z hlediska hygieny, což se prokázalo na jaře během nouzového stavu. Ačkoli candy shopy jakožto prodejny s potravinami mohly být v provozu, měly zavřeno. Pravděpodobným důvodem je to, že by bez turistů prodělávaly. Bonbony byly po celou dobu pouze přikryty fólií a po znovuotevření se dál prodávaly. Některé obchody na tyto bonbony vyhlásily 30–50% slevu.

Candy shopy často pouze jen přeprodávají běžné zboží z obchodů Canva

Existuje alternativa? 

Bonbonům lze těžko odolat. Candy shopy jsou ale příliš náročné pro peněženky rodičů, případně kapesné dětí. Nejdostupnější alternativou je nákup v supermarketu.

  • Za 900 Kč byste nakoupili více než 3 kg Haribo Zlatých medvídků nebo bonbonů JoJo či Nimm2 Soft, s akční cenou by byl nákup ještě výhodnější. Pohlídat si ceny můžete i v mobilní aplikaci Kupi.cz.

Nakupujte bonbony za výhodnou cenu 🍬

Kupte se slevou Bonbony JoJo.

Porovnat slevy

Jako náplast za candy shop jsou pro děti balené bonbony nedostačující. Bonbony z candy shopu jsou neokoukané, mnohem zajímavější, a navíc je zábavné plnit sáčky samostatně.

Naštěstí existují i „obyčejné" obchody se sladkostmi, které nabízejí stejné služby za podstatně nižší cenu. I v nich si děti mohou do sáčku nabrat, co se jim zalíbí. Na rozdíl od candy shopů ale nejsou tolik vidět, místo na rušných ulicích se většinou nacházejí v obchodních centrech.

Tip z Kupi: V prodejnách řetězců s potravinami se začínají objevovat i stojany s ořechy a sušené ovoce na váhu, což může být zdravější varianta, jak děti neochudit o zážitek „nabrat si do pytlíku dobroty“ a přitom mlsat zdravě. Albert tuto službu zákazníkům nabízí v hypermarketu v pražských Nových Butovicích. 

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!