Cestovní kanceláře mění kvůli koronaviru smluvní a storno podmínky

Do Španělska jezdí každoročně na dovolenou desetitisíce Čechů Unsplash

Cestovní kanceláře nechtějí kvůli koronaviru přijít o zákazníky v příští sezóně, a tak většina z nich mění smluvní a storno podmínky. Letos mohly CK místo peněz vydávat za zrušené zájezdy vouchery. Zákon se ale vztahoval pouze na zájezdy do 31. srpna. Přitom sezona v některých oblastech Řecka či na Kanárských a Baleárských ostrovech trvá až do poloviny října. Jak navíc ukazují aktuální data ze Španělska, situace je stále komplikovaná.

Přečtěte si také

Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?
Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?

Garance vrácení peněz za zájezdy zrušené kvůli Covid-19

Změnu smluvních podmínek už potvrdily cestovní kanceláře Fischer a Exim Tours. „V případě, že se objeví nějaké problémy s covidem, dostanou klienti svoje peníze zpět v hotovosti bez jakýchkoliv sankcí. Chceme dát tímto krokem klientům jistotu, že si mohou koupit zájezd i několik měsíců dopředu a nemusí se obávat, že by pak při zrušení zájezdu dostali místo peněz nějaký voucher nebo poukázku,“ popsal mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. Podobný postup plánuje i Exim Tours, která rovněž patří pod německou skupinu DER Touristik.

Vouchery za stovky milionů

CK Fischer také připustila, že od zavedení zákona o voucherech vydala klientům poukazy za více než 500 milionů Kč. Přibližně pětinu tvořili lidé patřící do skupiny tzv. zranitelných spotřebitelů (senioři nad 65 let, nezaměstnaní, samoživitelky a samoživitelé apod.). Ti dostali zpět peníze v hotovosti. Jiné cestovní kanceláře, například Alexandria, nechtějí konkrétní čísla zveřejnit.

Většina CK nově nabídne garanci vrácení peněz v době pandemie Unsplash

Po návratu ze Španělska se testu či karanténě nevyhnete

Navzdory očekávání se některá protikoronavirová opatření zpřísňují. Od 1. 9. musí Češi podstoupit test nebo absolvovat povinnou karanténu například při návratu ze Španělska. Některé CK tedy zájezdy na Pyrenejský poloostrov a na Baleáry ruší. 

Vzhledem k povinnosti testů nebo karantény po návratu jsme se rozhodli všechny zájezdy po 29. srpnu zrušit. Klientům, kteří jsou momentálně na Mallorce, jsme nabídli možnost bezplatně změnit destinaci za jinou. Část klientů této možnosti využila a místo na Mallorku odjela třeba na některý z řeckých ostrovů, část i přes novou povinnost své plány nezměnila a vyrazila na Mallorku,“ potvrdil mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz