S realitkou, ale bez provize. Podvod, nebo férová nabídka?

S realitkou, ale bez provize. Podvod, nebo férová nabídka Freepik

Zvažujete prodej nemovitosti? Možná i vás napadlo, jestli by se to dalo zvládnout bez provize. Realitní kanceláři obvykle připadne 3–5 % z kupní ceny, a to není málo. Ovšem riskovat prodej bez realitky se často nevyplácí. Je tu však ještě jedna možnost – pražská MAXIMA REALITY úspěšně otestovala nový postup, kdy provizi platí kupující. Zjišťovali jsme, jestli to funguje.

Přečtěte si také

Ananas povzbuzuje imunitu, hubnutí i touhu a upečete z něj i buchtu. Jak v obchodě poznat ten zralý?
Ananas povzbuzuje imunitu, hubnutí i touhu a upečete z něj i buchtu. Jak v obchodě poznat ten zralý?

Nedávný průzkum agentury IPSOS ukázal, že se 43 % prodávajících obává příliš vysoké provize. A není se čemu divit. Situace s provizemi je na českém realitním trhu už dlouho nepřehledná. „Nepomohl ani nový realitní zákon. Říká, že musí klient znát cenu služeb dopředu, ale výši provize neomezuje,“ upozorňuje Vladimír Zuzák z MAXIMA REALITY.

Realita je taková, že provize se počítá pokaždé jinak – někdy jako procento z kupní ceny, jindy předem dohodnutá částka. Mnohdy se výše provize mění, když se zvyšuje nebo snižuje cena. Nakonec provize obvykle odpovídá 3–5 % z prodejní ceny, výš by se vyšplhat neměla, varuje náš článek Výše provize RK: Co už je příliš?.

Jestli vás zajímá, na kolik by realitní služby vyšly ve vašem případě, můžete si zdarma ověřit aktuální tržní cenu své nemovitosti přes službu online odhad. Snadno si pak dopočítáte, kolik by dělala průměrná provize při prodeji vaší nemovitosti.

Ať provizi zaplatí kupující. Může to fungovat? Freepik

Ať provizi zaplatí kupující. Může to fungovat?

Úplně jiný systém provizí funguje u pronájmů. Tam je běžné, že realitní kancelář si volí majitel, ale provizi platí noví nájemníci. Většinou jde o částku odpovídající jednomu měsíčnímu nájmu. Pronajímatel tak dostane služby v plné kvalitě, ale nezaplatí za ně ani korunu.

Právě toho si všimli v MAXIMA REALITY a nabídli klientům totéž i při prodeji. Prodávající se dohodne s makléřem na prodejní ceně, která se uvede do smlouvy. Právě tuto částku získá od kupujícího, který pak navíc uhradí taky náklady na realitní služby. Podrobnosti této nabídky jsou uvedeny v sekci Prodej bez provize.

Naši klienti si prodej bez provize oblíbili. A nemají s tím problém ani kupující. Hlavně v Praze je nemovitostí pořád málo, takže zájemci jsou ochotní připlatit, aby vybraný byt nebo dům získali,“ uvádí Vladimír Zuzák, ředitel MAXIMA REALITY. Dobré zkušenosti mají i realitní kanceláře v Brně, kde se většina nemovitostí každý rok prodá v režimu „prodej bez provize“ a služby zaplatí kupující.

Ptejte se, co za svoje peníze dostanete Freepik

Ptejte se, co za svoje peníze dostanete

Jaká bude výše provize a kdo ji uhradí, to jsou zásadní otázky pro první schůzku s makléřem. Ještě důležitější je, co za dohodnutou částku dostanete. Na to už se řada klientů zapomíná ptát. Rozsah služeb RK přitom taky není upraven novým realitním zákonem. „U nás provize pokryje vždy i právní služby spojené s prodejem, přípravu interiéru na focení nebo topování na realitních serverech,“ jmenuje Vladimír Zuzák důležité služby, které byste si měli za každou cenu vyžádat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz