Nenechte se napálit! I lékárny prodávají nanoroušky bez nanovláknové membrány

Tak schválně, poznáte, zda se jedná o roušku z nanovláken? Daniel Twal / Pixabay

Z prodeje roušek se prakticky ze dne na den stal velký byznys připomínající obchod se zlatem. Není tedy divu, že se k těmto pomůckám brzy začali slétat i podvodníci, kteří prodávají nanoroušky – ovšem bez nanovláknové membrány. Někteří prodejci, včetně menších lékáren, ale o tom, že prodávají nefunkční „nanoroušky“, stále nevědí.

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje bio kokosový jogurt, který obsahuje nebezpečný pesticid
Obchody stahují z prodeje bio kokosový jogurt, který obsahuje nebezpečný pesticid

S nanorouškami chráníte nejen ostatní, ale i sebe

Co jsou to vlastně nanoroušky? Tato vylepšená verze běžné roušky povyšuje heslo boje proti pandemii – „Já chráním tebe, ty chráníš mě“ – ještě o úroveň výš. 

Podle Asociace nanotechnologického průmyslu totiž chrání nejen druhé, ale také samotného nositele. Částečně tak dovedou nahradit i respirátory. Jejich nanovlákenný materiál slouží jako velmi účinný filtr, který zachycuje nejen viry a bakterie, ale taktéž smog či pyly.

Na trhu se nicméně setkáte s nanorouškami různé účinnosti. Od těch, které nechrání skoro vůbec a které se za nanoroušky jen bezostyšně vydávají, až po ty s různou filtrační účinností proti virům.

Z roušek se stal po celém světě velký byznys Markus Winkler / Pixabay

Sice nejsou účinné, ale zato jsou levné

Stát za nákup roušek sklidil a stále sklízí značnou kritiku, a to jak ze strany odborné veřejnosti, tak i té laické. Například v DVTV se o tom rozpovídala Lucie Konečná, provozní ředitelka firmy nanoSPACE, která mimo jiné vyrábí i nanovlákenné roušky. Právě ta v rozhovoru uvedla, že stát dal přednost rouškám za 2,50 Kč/ks.

Na nedostatečnou ochranu pracovníků v první linii jako by při tom vláda moc nepomýšlela. A nebere ani příliš v potaz fakt, že rouška z nanovláken vydrží chránit jejího nositele i několik hodin, zatímco běžná rouška během pár desítek minut zvlhne a je potřeba ji vyměnit.

Roušky nestačí, potřebná je i hygiena

Za 13 Kč se rouška z nanovlákna vyrobit nedá

V podobném duchu si nad současnou situací okolo roušek posteskl i předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs, který prohlásil, že tendr tlačí cenu roušek z nanovláken na cca 13 Kč/ks, což je cena hluboko pod výrobními náklady, a české firmy tak samozřejmě nejsou schopny za tak nízkou cenu roušky dodávat.

Nanovlákenná rouška se ještě před pandemií koronaviru pohybovala okolo částky 50 Kč/ks, přičemž distributorská cena je někde mezi 20 a 25 Kč. Při vyšší poptávce ze strany státu by však cena za jednu nanoroušku byla zajímavější, jak v rozhovoru v DVTV uvedla Lucie Konečná.

Ani v lékárně nemáte jistotu, že kupujete opravdu nanoroušku

Na celé této záležitosti je nejhorší právě fakt, že falešné nanoroušky, tedy roušky, u nichž byla deklarována přítomnost nanovláken, ve skutečnosti žádná nanovlákna neobsahovaly.

A že je svého času prodávaly dokonce i velké lékárny – a některé další, obvykle menší online lékárny tyto „nanoroušky“ navíc prodávají i nadále.

Nemáte doma elektronový mikroskop? Potom nepoznáte, zda jste skutečně koupili nanoroušku PublicDomainPictures / Pixabay

Podle čeho nanoroušku spolehlivě poznáte?

Pokud nemáte doma elektronový mikroskop, jen stěží jako spotřebitel poznáte, zda jste skutečně koupili nanoroušku či nikoli. I tak se ale můžete snadno vyvarovat nepoctivým prodejcům. Stačí, když budete nakupovat u důvěryhodných výrobců, kteří se nacházejí na seznamu členů Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz