Škodovka začala za více než milion prodávat elektromobil, který dobijete za 35 minut

Cena nového elektromobilu Škoda se šplhá přes milion korun Škoda Auto

Česká automobilka Škoda Auto tento týden představila svůj první elektromobil – zájemci si jej mohou objednávat už od 3. září. Cena nové Škody Enyaq se v základní verzi bude pohybovat nad milionem korun. Výroba elektro SUV škodovky zůstane v Mladé Boleslavi a firma do nové výrobní linky, ze které bude denně sjíždět až 350 elektromobilů Enyaq iV, investovala 32 milionů eur. Jde o první z plánovaných šesti elektromobilů, které chce Škoda Auto v dalších pěti letech uvést na trh.

Přečtěte si také

Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni
Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni

Vyšší cena a malý počet dobíjecích stanicí je jedním z hlavních důvodů, proč na českých silnicích elektromobily zatím moc často nepotkáváme. Je ale velmi pravděpodobné, že uvedením prvního hybridu pod značkou Škoda se situace během pár let změní.

Enyaq iV ve zkratce 

  • je prvním sériovým vozem Škody na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen
  • v základní (nejlevnější) verzi bude stát více než milion korun
  • zájemci v Česku si vůz mohou objednávat od 3. září.
  • SUV s udávaným dojezdem až 510 kilometrů se bude vyrábět v Mladé Boleslavi
  • délka auta je 4,65 m
  • elektromotor o výkonu od 132 do 225 kW
  • disponuje pohonem zadních nebo všech čtyř kol (pohon zadních kol je technické řešení, které škodovka naposledy měla u svého modelu Škoda 125 před třiceti lety)
  • nejsilnější verze s výkonem 225 kW slibuje maximální rychlost 180 km/h
  • na nejrychlejších dobíjecích stanicích dobijete Enyaq z pěti na osmdesát procent kapacity baterie za méně než 35 minut
  • pokud si budete chtít svého čtyřkolového parťáka dobít doma pomocí takzvaného wallboxu, počítejte s dobou 6 až 8 hodin

Představení nového modelu Škody Auto ve vysočanské hale O2 Universum si nenechal ujít ani premiér Andrej Babiš, který se v Enyaq iV vyfotil a fotku sdílel na všechny své sociální sítě. 

„Je to začátek nové éry pro Škodu Auto,“ pronesl nový šéf Škodovky Thomas Schäfer ve vysočanské hale O2 Universum, když představoval novinku mladoboleslavské značky.

Před necelým rokem Škoda Auto uvedla na trh jiný model, který zaujal nejen svou malou velikostí, ale také tím, že se jednalo o první elektrické sériové auto škodovky. Podle slov zástupců automobilky ale tento model nevznikal od začátku s tím, že se bude dobíjet jen do zásuvky. Tím je až nyní právě nový Enyaq iV.

Cena nového elektromobilu Škoda se šplhá přes milion korun Škoda Auto

Autokosmetika v akci potěší každého motoristu 👍

Bude o Škodovku za milion zájem? 

Velkou diskuzi mezi motoristy rozvířilo zveřejnění ceny. Lidé se rozdělili prakticky na dva tábory. Na straně jedné stojí ti, kteří jen nevěřícně kroutí hlavou nad její údajnou přemrštěností. A na straně druhé ti, kteří argumentují, že auta z kategorie SUV obecně lámou rekordy a cena odpovídá i velmi vysoké pořizovací ceně baterie.

Když se na vozidlo podíváme z pohledu výkonu a užitné hodnoty, srovnatelný základní model Škoda Kodiaq si můžeme pořídit za 720 tisíc. A do not Enyaq iV rozhodně nehraje ani fakt, že v Česku pro elektrická auta není skoro žádná podpora.

Čísla, která potěší všechny majitele nového modelu Enyaq 

Vysokou cenu ale kompenzují nízké provozní náklady. V průměru se dá jezdit za patnáct kilowattů na 100 kilometrů, což je zhruba 45 korun – a za to byste nepořídili ani dva litry benzínu. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz