Přehled změn od 1. září: Zavřená pošta, roušky při nákupu v lékárnách i v MHD

Přehled změn od 1. září: Zavřená pošta, roušky při nákupu v lékárnách i v MHD Adobe stock

1. září letošního roku s sebou přinese mnoho změn. Opatření proti Covid-19 zasáhnou do otevírací doby České pošty, roušky budeme muset nasadit v městské hromadné dopravě, ale také na úřadech nebo při nákupu léků v lékárnách. Připravili jsme si pro vás stručný přehled toho, co nás od září čeká.

Přečtěte si také

Jak správně připravit jedlé kaštany ze supermarketu? Skvěle chutnají pečené i v nádivce
Jak správně připravit jedlé kaštany ze supermarketu? Skvěle chutnají pečené i v nádivce

„Roušky zavádíme od 1. září plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech. Nicméně všude tam, kde se pohybuje mnoho různých lidí a nejde dodržovat bezpečný odstup, roušky doporučujeme. Nyní je zásadní, aby lidé nezapomněli, že virus mezi námi je a jen tak nezmizí," vysvětlil situaci kolem nošení roušek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kde jsou roušky od 1. září povinné

  • Zařízení zdravotních a sociálních služeb (nemocnice, ambulance, polikliniky, domovy pro seniory, stacionáře, lékárny a další zařízení)
  • Úřady (místnosti určené pro kontakt s veřejností v době, kdy slouží pro tento účel)
  • Veřejná doprava (MHD, meziměstská doprava, taxislužby a další)
  • Vnitřní hromadné akce nad 100 osob a volební místnosti

Pro roušky platí i od září 2020 několik výjimek, jak v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví uvádí hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová: „I nadále platí nezbytné výjimky nosit roušku. Týká se to dětí do dvou let, osob s poruchou intelektu, řidičů veřejné dopravy či uživatelů v zařízeních sociální péče a v některých dalších případech.“

Do karantény už jen na 10 dní

Od září začíná platit zkrácená doba karantény: z čtrnáctí dnů na pouhých deset. I nadále však platí, že nakažený musí být před návratem do společnosti minimálně tři dny bez příznaků nemoci.

Zkrácená doba karantény měla původně vejít v platnost již od srpna, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha byl ale tento termín posunutý o měsíc pro větší přehlednost. “Rozhodli jsme se pro sjednocení dat. Bude to stejně od 1. září jako znovuzavedení roušek v hromadné dopravě a zdravotnických a sociálních zařízeních,“ komentoval Adam Vojtěch.

Česká pošta mění otevírací dobu od září 2020 Česká pošta

Česká pošta mění otevírací dobu

Česká pošta v několika vlnách upravuje návštěvní dobu u svých poboček. Od září se bude změna týkat 265 poboček, další pak budou v říjnu následovat. Celkem se změna otevírací doby dotkne zhruba 1 500 pošt.

Ty budou mít nově otevřeno dva dny v týdnu od 10:00 do 18:00 a tři dny od 8:00 do 16:00. Více se dočtete v našem článku Česká pošta upravuje otevírací dobu poboček od 1. září, může za to koronavirus.

V MHD platí od 1. 9. nový jízdní řád i povinnost nasadit roušku

Se začátkem školního roku čekají změny také většinu hromadné dopravy. Školní spoje ovlivní jízdní řády především autobusových a tramvajových linek. Než vyrazíte na cesty, doporučujeme navštívit stránky vašeho dopravce.

A nezapomeňte, že právě od prvního zářijového dne platí v celém Česku povinnost nosit roušku ve veřejné dopravě, kam se počítá nejen MHD, ale i meziměstská doprava či například taxislužby. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz