Přehled změn od 1. září: Zavřená pošta, roušky při nákupu v lékárnách i v MHD

Přehled změn od 1. září: Zavřená pošta, roušky při nákupu v lékárnách i v MHD Adobe stock

1. září letošního roku s sebou přinese mnoho změn. Opatření proti Covid-19 zasáhnou do otevírací doby České pošty, roušky budeme muset nasadit v městské hromadné dopravě, ale také na úřadech nebo při nákupu léků v lékárnách. Připravili jsme si pro vás stručný přehled toho, co nás od září čeká.

Přečtěte si také

Čerstvé jablko denně, půl zdraví. Pravda nebo lež?
Čerstvé jablko denně, půl zdraví. Pravda nebo lež?

„Roušky zavádíme od 1. září plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech. Nicméně všude tam, kde se pohybuje mnoho různých lidí a nejde dodržovat bezpečný odstup, roušky doporučujeme. Nyní je zásadní, aby lidé nezapomněli, že virus mezi námi je a jen tak nezmizí," vysvětlil situaci kolem nošení roušek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kde jsou roušky od 1. září povinné

  • Zařízení zdravotních a sociálních služeb (nemocnice, ambulance, polikliniky, domovy pro seniory, stacionáře, lékárny a další zařízení)
  • Úřady (místnosti určené pro kontakt s veřejností v době, kdy slouží pro tento účel)
  • Veřejná doprava (MHD, meziměstská doprava, taxislužby a další)
  • Vnitřní hromadné akce nad 100 osob a volební místnosti

Pro roušky platí i od září 2020 několik výjimek, jak v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví uvádí hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová: „I nadále platí nezbytné výjimky nosit roušku. Týká se to dětí do dvou let, osob s poruchou intelektu, řidičů veřejné dopravy či uživatelů v zařízeních sociální péče a v některých dalších případech.“

Do karantény už jen na 10 dní

Od září začíná platit zkrácená doba karantény: z čtrnáctí dnů na pouhých deset. I nadále však platí, že nakažený musí být před návratem do společnosti minimálně tři dny bez příznaků nemoci.

Zkrácená doba karantény měla původně vejít v platnost již od srpna, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha byl ale tento termín posunutý o měsíc pro větší přehlednost. “Rozhodli jsme se pro sjednocení dat. Bude to stejně od 1. září jako znovuzavedení roušek v hromadné dopravě a zdravotnických a sociálních zařízeních,“ komentoval Adam Vojtěch.

Česká pošta mění otevírací dobu od září 2020 Česká pošta

Česká pošta mění otevírací dobu

Česká pošta v několika vlnách upravuje návštěvní dobu u svých poboček. Od září se bude změna týkat 265 poboček, další pak budou v říjnu následovat. Celkem se změna otevírací doby dotkne zhruba 1 500 pošt.

Ty budou mít nově otevřeno dva dny v týdnu od 10:00 do 18:00 a tři dny od 8:00 do 16:00. Více se dočtete v našem článku Česká pošta upravuje otevírací dobu poboček od 1. září, může za to koronavirus.

V MHD platí od 1. 9. nový jízdní řád i povinnost nasadit roušku

Se začátkem školního roku čekají změny také většinu hromadné dopravy. Školní spoje ovlivní jízdní řády především autobusových a tramvajových linek. Než vyrazíte na cesty, doporučujeme navštívit stránky vašeho dopravce.

A nezapomeňte, že právě od prvního zářijového dne platí v celém Česku povinnost nosit roušku ve veřejné dopravě, kam se počítá nejen MHD, ale i meziměstská doprava či například taxislužby. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz