Oproti loňsku výrazně poklesly ceny pohonných hmot. Zdražení však přijde brzy, cena ropy roste

Ceny pohonných hmot mírně klesly, jedná se však pouze o přechodný jev Canva

Minulý týden mírně klesly ceny pohonných hmot, a to jak u nejrozšířenějšího benzínu, tak i u nafty. Údaje uvedla společnost CCS, která ceny sleduje. Motoristé podle ní také tankovali a tankují za výrazně nižší ceny než loni.

Přečtěte si také

Trendy svíčky 2021: Jaké vybrat pro letošní podzim?
Trendy svíčky 2021: Jaké vybrat pro letošní podzim?

Proti loňsku až o sedminu levnější

Cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o dva haléře na 27,94 Kč za litr, cena nafty se snížila o sedm haléřů na 27,39 Kč za litr. Pohonné hmoty jsou tak výrazně levnější než loni – benzin o 4,70 Kč, diesel dokonce o 4,41 Kč.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je však mírný pokles cen pouze přechodným jevem, cena ropy na světovém trhu totiž nadále roste. Barel ropy od srpna stoupl v ceně průměrně o šest až sedm procent. 

Proč nyní roste cena ropy? Podle odborníků je důvodem strach z hurikánu Laura, který řádil i v srdci amerického ropného průmyslu. Nepřízeň počasí v Mexickém zálivu zajistila odstávku produkce jednotlivých místních vrtů, obchodníci se tak logicky začali obávat hrozící odstávky. Podle Kovandy však nejde o dramatický nárůst cen, díky koronavirové pandemii se totiž snížila poptávka ropy a její zásoby tudíž nejsou ohroženy.

Obavy z hurikánu Laura se promítly i do ropného průmyslu, cena ropy vzrostla o zhruba šest procent. Free-Photos/ Pixabay

Kde natankují řidiči nejlevněji? 

Nejlevnější paliva na motoristy čekají v Ústeckém kraji. Litr benzinu tu řidiči pořídí za průměrných 27,60 Kč, litr nafty pak za 27 korun. Jako obvykle jsou nejvyšší ceny v hlavním městě – litr benzinu je v Praze k dostání za 28,61 Kč v průměru, naftu tam pak natankujete průměrně za 28,34 Kč. Ve zbytku Česka se cena přes 28 korun zatím nevyšplhala.

Podle kontrol ČOI v červenci nevyhověl 1 vzorek benzinu

Česká obchodní inspekce pokračovala v kontrole jakosti pohonných hmot i o letních prázdninách. V červenci z celkového počtu 284 odebraných vzorků nevyhověl stanoveným jakostním požadavkům 1 vzorek automobilového benzinu.

Provozovatel v tomto případě dostal zákaz prodeje pohonných hmot, které nesplňovaly požadavky na jakost a složení stanovené prováděcím právním předpisem, zvláštními právními předpisy a českými technickými normami. Opatření bylo vydáno konkrétně na 10 380,35 l pohonných hmot (BA 98 Super plus) v hodnotě 331 133,17 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz