Koronavirus oddálil nákupy školních potřeb, pandemie ovlivnila každoroční nápor v obchodech

Pořízení školních pomůcek rodiče stojí zhruba dvě tisícovky korun adonyig / Pixabay

Velká část rodičů vyrazila pro nezbytnou školní výbavu svých ratolestí do obchodů ještě před začátkem školního roku. Vrchol nákupů pomůcek však obchodníci očekávají až nyní začátkem září, tedy mimo jiné mnohdy po upřesnění informací, které rodičům a žákům předají učitelé.

Přečtěte si také

Jak rychle zbavit auto námrazy na skle? Pomůže ocet, cibule a další vychytávky
Jak rychle zbavit auto námrazy na skle? Pomůže ocet, cibule a další vychytávky

Pandemie zpomalila nákupy

Zavřené školy a nejistota. Pandemie zasáhla také do běžných prázdninových nákupů vybavení školáků. Někteří rodiče totiž do poslední chvíle čekali na potvrzení o nástupu do školy či na seznamy povinné výbavy. Typické každoroční nálety rodičů s dětmi do obchodů se tak na konci letošních prázdnin příliš nekonaly. 

Výraznější navýšení prodejů očekávají oslovení obchodníci až v prvních týdnech nového školního roku. Podle mluvčího řetězce Tesco Václava Koukolíčka bude právě v prvních zářijových dnech mnoho rodičů nakupovat podle seznamu, který děti obdrží ve škole. Průměrné náklady na pořízení školních potřeb se stále pohybují okolo dvou tisíců korun – stejně jako v minulých letech.

Školní sety jsou čím dál oblíbenější. Kromě ceny zaujmou také motivem tomkin / Pixabay

Pokles sleduje mnoho řetězců

,,V předchozích letech rostly prodeje především v druhé polovině března a v dubnu, kdy děti dostávali aktovky k zápisu do první třídy. Letos se kvůli koronavirové pandemii klasické zápisy nekonaly a většina dětí tak tašky dostává až v průběhu léta, což vidíme i na hledání těchto produktů na webu a rostoucích prodejích," zmínila mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková.

Podle ní jsou stále oblíbenější také kompletní školní sety, které jsou často nejen levnější, ale také lákavější pro děti líbivým designem – jsou totiž tematické, a školáci si tak své pomůcky snadno odliší od výbavy svých spolužáků.

Pomalý nástup nákupní mánie, na kterou bývají obvykle obchodníci zvyklí v průběhu srpna, se zatím dotkl také společností Globus nebo Albert. Podle ředitele komunikace Albert Jiřího Marečka došlo k výraznému poklesu prodeje batohů a aktovek. Vše se však může změnit s prvním týdnem měsíce září.

A jak nákupy vypadají podle průzkumu módního vyhledávače Glami.cz? Celých 69 % rodičů bude kupovat oblečení do školy, 55 % školní pomůcky a pouhých 16 % zatím plánuje pořízení batohu nebo aktovky. Výše průměrné útraty 35 % rodin bude údajně mezi jedním až dvěma tisíci korun.

A co vy, máte již svůj nákup pomůcek hotový? VisionPic / Pexels

Tip: Pokud budete hledat školní potřeby v akci, doporučujeme stáhnout si do mobilu aplikaci Kupi.cz, kde najdete všechny akční nabídky z letáků pohodlně on-line na jednom místě.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz