Jak si doma jednoduše a levně vyrobit EKOlogické voskované ubrousky na balení jídla?

Ekologické voskované ubrousky na balení jídla si oblíbíte! Jak si je doma jednoduše a levně vyrobit? Pixabay

Ubrousky napuštěné včelím voskem vám doma nahradí všechny plastové fólie, sáčky i alobal. V souvislosti s rozšiřujícím se trendem „zero waste“ se v poslední době stávají nezbytnou a oblíbenou výbavou mnoha domácností. Ukážeme vám, k čemu všemu se dají využít a jak si je jednoduše a za pár korun vyrobit doma.

Přečtěte si také

Granátové jablko uleví od bolesti a pomáhá spalovat tuky. Jen málokdo ví, jak ho správně oloupat
Granátové jablko uleví od bolesti a pomáhá spalovat tuky. Jen málokdo ví, jak ho správně oloupat

Pro déle čerstvé potraviny bez plísní a osychání

Voňavé voskované ubrousky vyrobené z bavlněné či lněné látky a 100% přírodního včelího vosku jsou ideální především na balení potravin. Snížíte tak nejen svou spotřebu jednorázových obalů, ale také zamezíte plýtvání a vyhazování jídla, protože vám takto zabalené potraviny vydrží déle čerstvé a chutné.

Včelí vosk je totiž známý svými antibakteriálními a protiplísňovými účinky. Navíc nepropouští vlhkost (ale ani se nezapařuje), takže vám jídlo neoschne. To oceníte především u pečiva, sýrů i nakrájeného ovoce nebo zeleniny.

Zdravě a ekologicky zabalí pečivo, jídlo v lednici i na cestách

Jejich další výhodou je to, že se dají, podobně jako alobal, tvarovat. Krásně se přizpůsobí jakémukoliv tvaru nebo obvodu nádoby, kterou chcete přikrýt. Nebo z nich hravě vyrobíte kapsičky na svačiny a drobné potraviny.

Jídlo zabalené do voskovaných ubrousků vám vydrží v lednici i na cestách déle čerstvé a chutné Flickr

Co všechno lze do voskovaných ubrousků balit?

  • slané i sladké pečivo, sušenky, buchty nebo koláče apod.
  • sýry a uzeniny (odkrojené konce)
  • ovoce a zeleninu
  • misky a pekáče s jídlem, otevřené plechovky a sklenice v ledničce
  • svačiny na cesty, do školy nebo do práce (např. sendviče, plněné tortilly, mazané chleby apod.)
  • tuhá mýdla a další tuhé kosmetické přípravky

Jaký vosk použít a na kolik vás vyjde?

Včelí vosk na ubrousky vybírejte vždy nebarvený, neparfémovaný a 100% čistý. Zakoupit jej můžete přímo od včelařů či na internetu ve formě bloků nebo jinak formovaných tvarů, plátů nebo mezistěn, granulí či hrudek. Využít ale lze i nevypálené svíčky z pravého, čistého včelího vosku, které máte doma.

A když už je řeč o včelách...

Na cca 10 cm² látky vypotřebujete zhruba 5–6 g vosku. Pokud si tedy budete vyrábět ubrousek o velikosti 30x30 cm, k ceně látky si připočtěte asi 40–50 korun za 50 g včelího vosku. Cena se samozřejmě liší podle různých prodejců, velikosti i formy. Hotové zpracované hoblinky nebo granule vás vždy vyjdou dráž.

Plánujete-li vyrábět ubrousků více, rozhodně se vyplatí zakoupit od včelařů (i na internetu) větší množství vosku – za kilové balení dáte běžně okolo 350 Kč (potřebné množství na jeden výše zmíněný ubrousek vás v takovém případě vyjde jen na asi 18 Kč).

Domácí výroba voskovaných ubrousků z včelího vosku a bavlněné látky je jednoduchá a stojí pár korun Flickr

Jak vyrobit voskované ubrousky doma? Postup je jednoduchý!

  1. Bavlněnou látku (gramáž nejlépe 110 až 120 g/m²) nastříhejte ideálně entlovacími nůžkami do požadovaných rozměrů.
  2. Rozehřejte troubu na cca 100 °C. Na plech mezitím dejte pečicí papír, na něj položte látku a tu rovnoměrně posypte nastrouhaným voskem (cca 6 g na 10 cm² látky)
  3. Vložte plech do trouby a pečte asi 2 minuty, dokud se vosk nerozpustí a nevpije do látky. Ještě zatepla ho na ubrousku uhlaďte rovnoměrně do všech stran stěrkou nebo štětcem a látku sejměte z pečicího papíru.
  4. Pokud se na ubrousku utvoří nepravidelná mapa, na prázdnější místa přidejte vosku trochu více a dejte znovu na pár minut péct. Pokud jste ho naopak dali mnoho, odsajte jej přiložením dalšího nastříhaného ubrousku.

Schovejte si do něj třeba svačinu

Kupte se slevou Bageta.

Porovnat slevy

Pokud se budete o své voskované ubrousky dobře starat, vydrží vám i několik let. Po použití je oplachujte pouze čistou vlažnou vodou, nebo očistěte vlhkým hadříkem a nechte volně uschnout.

Nikdy do nich nebalte horké potraviny, k čištění nepoužívejte příliš horkou vodu, saponáty nebo myčku a nesušte je na topení. A pokud se vám vosková vrstva začne ztrácet, stačí si ji jednoduše obnovit.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz